A A A

ROK 2018 w Bibliotece w Ludwikowicach Kłodzkich.

  • KONKURS - "CZYTAM SOBIE"

  • "Kobiety niepodległości" Iwony Kienzler

    Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 12 listopada w czytelni biblioteki w CKGNR w Ludwikowicach Kł. odbyła się promocja najnowszej książki Iwony Kienzler pt. ”Kobiety niepodległości” Pani Iwona jest autorką ponad osiemdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, popularyzatorką biografii. Autorka podczas spotkania w okrągłą rocznicę przybliżyła słuchaczom postacie rzadko dostrzegane przez historyków, niesłusznie pozostające w cieniu sławnych mężczyzn, których losy mimo upływu stu lat nadal fascynują! Poznaliśmy zatem działaczki niepodległościowe, żony polityków, bohaterki życia publicznego kobiety takie jak: Maria Wojciechowska, Helena Paderewska, Jadwiga Beck, Jadwiga Sosnkowska, usłyszeliśmy również ciekawostki z życia kobiet Marszałka Piłsudskiego.

  • "Kobiety niepodległości" - spotkanie autorskie z pisarką Iwoną Kienzler

    Kim były kobiety niepodległości? Żonami i powiernicami polityków? Działaczkami społecznymi? Prekursorkami feminizmu? A może celebrytkami II RP? Okrągła rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobra okazja, aby przyjrzeć się kobietom tamtej epoki. Dlatego, jest nam niezmiernie miło zaprosić Państwa w imieniu organizatorów na spotkanie autorskie z pisarką Iwoną Kienzler 12 listopada (poniedziałek) o godzinie 17.00 w czytelni Biblioteki Publicznej w Ludwikowicach Kłodzkich przy CKGNR.


  • Czy to magia czy nie magia? - literackie warsztaty dla dzieci.

    7 listopada o godzinie 9.00 w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie odbędą się literackie warsztaty prowadzone przez panią Joannę Wachowiak. Pisarka poprowadzi spotkanie pod nazwą Czy to magia czy nie magia? na podstawie książek "O czym nie śniło się dorosłym", "Kot kameleon" i "Baba Blaga", poprzez zabawę autorka przekonuje małych Czytelników, że niezwykłe rzeczy nie muszą zdarzać się tylko w bajkach czy snach: można je wymyślać samemu!

  • Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych.

    12 września biblioteka w Ludwikowicach Kł, miała przyjemność gościć Panią Katarzynę Ryrych, autorkę książek dla dzieci, nauczycielkę języka angielskiego, córkę krakowskiej poetki Alicji Pochylczuk oraz prasoznawcy i dziennikarza Sylwestra Dzikiego. Dwukrotna. Laureatka Konkursu Literackiego im.Astrid Lindgren, pochodzi z Krakowa. Spotkanie odbyło się w ramach podróży z książką po ziemi kłodzkiej, zorganizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im.Marii Dąbrowskiej w Kłodzku Autorka spotkała się z uczniami z klasy VI i VII ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach Kł. Młodzi ludzie z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat książek, o których pani Katarzyna ciekawie opowiedziała. W swoich powieściach, opowiadaniach,  bowiem porusza ważne problemy życia współczesnego. Bohaterowie jej ksiażek są  uwikłani w „trudne sprawy” starają się szukać dróg wyjścia, nie poddawać przeciwnościom losu.

     

  • Zapraszamy do wspólnego czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

    Wójt Gminy Nowa Ruda - Adrianna Mierzejewska, Dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda - Gabriela Buczek zapraszają na Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, 8 września o godz.10.00 do Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich (Galeria Sztuki Niezależnej)

    W programie:

    * głośne Czytanie "Przedwiośnia"

    * występ KGW "Ludwiczanki" i Klubu Seniora "Iskierki"

    * wspólne śpiewanie

    * recytacja wierszy laureatów konkursu recytatorskiego dla szkoł i przedszkoli

  • Narodowe Czytanie w Gminie Nowa Ruda

    Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w Bibliotekach Gminy Nowa Ruda

    Biblioteka w Bożkowie- 7 września (piatek) o godz.12.00

    Biblioteka w Dzikowcu 7 września (piatek) o godz.10.00

    Biblioteka w Jugowie 7 września (piątek) o godz.16.30

    Biblioteka w Woliborzu 7 września (piątek) o godz.9.00

  • Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych

    Biblioteka w Ludwikowicach Kł. serdecznie zaprasza uczniów na spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych, 12.09.2018r. o godz.8.30.

    Katarzyna Ryrych -kocha zwierzęta, podróże i dobrą książkę.Mieszka w Wieliczce, gdzie pracuje jako nauczycielka, a wolne chwile spędza w swojej krakowskiej pracowni.Maluje, gra na fortepianie i wiolonczeli.Ma dwóch synów.

  • Wspólne zdjęcie z Policjantami

    SIECIAKI NA WAKACJACH - piknik edukacyjny o bezpiecznym internecie!

    Piknik edukacyjny "Sieciaki na wakacjach 2018" w bibliotece w Ludwikowicach Kł. odbył się 7.08.2018r. o godz.10.00 i trwał do godz.12.00. Do realizacji pikniku posłużyły nam materiały otrzymane od Fundacji Dzieci Niczyje. Akcja ta ma na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę. Nasza biblioteka chętnie przyłącza się do tej akcji. Dodatkową atrakcją  w tym roku dla dzieci było spotkanie z policjantką Panią Izabelą Kimlą i policjantem Panem Witoldem Bukałą, którzy opowiedzieli  najmłodszym o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu i różnych zagrożeniach czyhających na młodych użytkowników.

     

  • "Mała Syrenka" - zajęcia literacko-plastyczne w bibliotece.

    W cyklicznym, bo już w piątym wakacyjnym wtorku, onieważ - co tu dużo mówić czas biegnie nieubłaganie i już półmetek wakacji, wspólnie przeczytaliśmy kolejną bajkę pt. „Mała Syrenka”. Zgodnie z treścią tekstu wykonaliśmy „Czarodziejski morski obrazek”, czyli dwa w jednym. Gdy spojrzymy na rysunek z prawej strony to widzimy statek a jak z lewej , to podwodny morski świat. Dla tych co się sprężyli, oczywiście czekała dawka zgadywanek i rebusów ekologicznych. Oczywiście nie mogło zabraknąć miłego akcentu w postaci słodkiego poczęstunku

  • "Śpiąca królewna" - zajęcia literacko-plastyczne w bibliotece.

    "Śpiąca królewna", to kolejna bajka przeczytana podczas tegorocznych wakacji.Tekst został napisany od nowa przez Grzegorza Kasdepke, autora wielu książek dla najmłodszych którego gościliśmy w ubiegły czwartek w naszej bibliotece. Jak co tydzień, tradycyjnie rozwiązywaliśmy łamigłówki i zgadywanki literackie po których przyszedł czas na prace plastyczne Dziś wykonaliśmy ozdobne lusterka każdy z uczestników zaprojektował je według własnego pomysłu

  • "Królewna Śnieżka" - zajęcia literacko-plastyczne w bibliotece.

    Punktualnie o godzinie 10.00, w kolejny wakacyjny wtorek w bibliotece zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania bajki pt. "Królewna Śnieżka". Uczestnicy musieli szybko i precyzyjnie odpowiedzieć na różnorodne pytania z literatury oraz wykazać się umiejętnością rozwiązywania łamigłówek. Później wykonaliśmy piękne i kolorowe wachlarze, idealne do ochłody w upalne dni

  • "Księżniczka na ziarnku grochu" - zajęcia literacko-plastyczne w bibliotece.

    Dzisiaj czytaliśmy bajkę pt."Księżniczka na ziarnku grochu", wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki literackie o postaciach z bajek, wykonaliśmy biżuterię z użyciem rurek do napojów, a na koniec ( i niech żałują ci, co przestraszyli się deszczowej pogody ), jedliśmy pyszne, kolorowe naleśniki pani Eli

  • "KOPCIUSZEK" - zajęcia literacko-plastyczne w bibliotece.

    Pierwszy dzień zajęć w bibliotece, już za nami. Wspólnie, z podziałem na role, przeczytaliśmy bajkę pt."Kopciuszek",💃 rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki✏️. Podczas zajęć plastycznych, jak na prawdziwe "Księżniczki" przystało, wykonałyśmy według własnego pomysłu,💍 biżuterię z kolorowych koralików. Zapraszamy na kolejne zajęcia tj.wtorek 10.07.2018 r.

  • Biblioteki w Gminie Nowa Ruda zapraszają na zajęcia wakacyjne.

    Filia Nr 1 w Dzikowcu- zajęcia od godz.11.00 do godz.13.00.

    Zaprasza: 4.07,6.07.11.07.13.07.18.07.20.07.22.08.24.08.

    Filia Nr 2 w Jugowie -zajęcia od godz.11.30-13.30.

    Zaprasza:4.07.6.07.11.07.13.07.17.07.22.08.24.08.29.08.31.08.

    Filia Nr 5 w Woliborzu - zajęcia od.godz.11.00 do godz.13.00.

    Zaparasza: 4.07.6.07.11.07.13.07.

    Filia Nr 6 w Bożkowie -zajęcia od godz.10.00 do godz.12.00.

    Zaprasza: 29.06.4.04. i 11.07.(godz.9.00)

    Filia Nr 7 w Przygórzu - zajęcia od godz.11.00-13.00.

    Zapraszamy:3.07.10.07.21.08.28.08.

     

     

  • Księżniczki są wśród nas - Kopciuszek, śpiąca Królewna, Królewna Śnieżka i wiele innych - czyli wakacje z księżniczkami:

    Zapraszamy do biblioteki w CKGNR w Ludwikowicach Kł. w każdy wtorek od godz.10.00 do godz.12.00 na wspólne czytanie baśni, biżuteria i ozdoby z różnych materiałów, zabawy sportowe oraz konkursy. Zaczynamy już 3 lipca, zaczarowaną biżuterią i czytaniem na dywanie.

     



     

  • Warsztaty detektywistyczne z pisarką Agnieszką Urbańską.

    Mieliśmy  przyjemność gościć w Bibliotece w Ludwikowicach Kł, Panią Agnieszkę Urbańską, której specjalnością są publikacje pisane z przeznaczeniem dla najmłodszych czytelników. Spotkanie odbyło się z udziałem uczniów klasy IV ze szkoły podstawowej. Młodzi ludzie  okazali się świetnymi słuchaczami, a  może w dalekiej przyszłości  zostaną detektywami.Pani Agnieszka pochodzi z Kłodzka, z którym do dziś jest związana. Dowodem jest wydana ostatnio  detektywistyczna seria o Wandzi  Węszynos. Na podstawie swojej nowej książki,  pisarka  zachęciła dzieci do zabawy w detektywa, były różne zagadki, rebus, dziwne odgłosy, które dzieci musiały odgadnąć, tajemniczy kuferek. Można powiedzieć, że śledztwo  prowadzone z udziałem uczniów , zakończyło się pełnym sukcesem.

  • Zapraszamy do udziału w tegorocznej akcji „Sieciaki na wakacjach”!

    „Sieciaki na wakacjach” to seria wakacyjnych pikników edukacyjnych organizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) i Fundację Orange.

    W tym roku pikniki odbędą się:

    Biblioteka w Ludwikowicach Kł.-7.08.2018r. godz.10.00-12.00

    Biblioteka w Woliborzu -13.07.2018r. godz.11.00-13.00

    Biblioteka w Dzikowcu – 6.07.2018r. godz.11.00-13.00

    Biblioteka w Jugowie: -22.08.2018r. godz.11.30-13.30

     

  • Noc Bibliotek - w Ludwikowicach na pewno nie spaliśmy !

    Za nami kolejna edycja Nocy Bibliotek. Tegoroczne  ogólnopolskie hasło brzmiało RzeczpospoCzyta, czytaliśmy więc naszym gościom fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Dzięki uprzejmości organizatorów Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek został wyświetlony  również film TARAPATY. Niespodzianką wieczoru zorganizowaną przez bibliotekarzy, były przygotowane konkursy. Dorośli zmierzyli się w wielkim teście, inspirowanym na telewizyjnym teście. Pojawiły się pytania  z dziedziny medycyny, historii, polskiej muzyki i filmu. Rywalizacja była naprawdę duża. Następną atrakcją była  gra  przybliżona  do teleturnieju "Familiada", tutaj wachlarz pytań był różnorodny, ale chętnych do odpowiedzi nie brakowało. Wszystkie te działania, przeplatane były śpiewami w wykonaniu Pań z "Klubu Iskierek" i naszego Koła Gospodyń Wiejskich z Ludwikowic Kł. Kto  z uczestników spotkania znał słowa również chętnie sie przyłączał do śpiewu. Każdy na koniec udanego wieczoru, otrzymał pamiątkową zakładkę i mógł poczęstować się pyszną kiełbaską z grilla.

  • Spotkanie autorskie z pisarką Agnieszką Urbańską

    Spotkanie odbędzie się w ramach projektu Drugie Podróże po ziemi Kłodzkiej, dofinansowanego z programu Partnerstwo dla książki. Biblioteka w Ludwikowicach Kłodzkich serdecznie zaprasza 13 czerwca o godzinie 9.00 na promocję książki "Wandzia Węszynos i wyjce z miasteczka".

  • Spotkanie autorskie z Panią Zuzanną Orlińską

    W ramach XV dolnośląskich spotkań z młodymi czytelnikami "Z książką na walizkach" Polska na Szóstkę do naszej  Biblioteki w Ludwikowicach Kłodzkich przyjechała pisarka Pani Zuzanna Orlińska. Projekt spotkania dofinansowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzych oraz ze środków dolnośląskich samorządowych instytucji kultury. Pani Zuzanna przybliżyła uczniom klasy trzeciej ze szkoły podstawowej w Ludwikowicach Kł. typową sylwetkę pisarza.
  • Seniorzy czytają przedszkolakom.

    Dzisiaj zaprzyjażnieni z Biblioteką  seniorzy z grupy  komputerowej, w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", przeczytali  starszakom z Przedszkola w Ludwikowicach  Kł. bajkę pt. "Pan od angielskiego" Pawła Beręsewicza. Dzieci  wysłuchały z dużym zaciekawieniem bajki  i interpretacji wierszy Juliana Tuwima w wykonaniu Pani Eli, Ani, Izy, Janiny i Pana Janusza.Na zakończenie miłego spotkania, przedszkolaki zaśpiewały naszym seniorom piosenki o mamie.

  • Uwaga - Obowiązek Informacyjny !!!

    Szanowni Państwo,

    Zgodnie z art. 13 ust. 1 – 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L nr 119, s 1) dalej RODO - chcielibyśmy przypomnieć cele i zasady, na jakich przetwarzamy Państwa dane osobowe.

     

  • "Z książką na walizkach" odsłona pierwsza 6 - 9 czerwca 2018

    XV dolnośląskie spotkania z młodymi czytelnikami w ramach akcji "Z książką na walizkach" Polska na Szóstkę do naszej  Biblioteki w Ludwikowicach Kłodzkich przyjedzie pisarka Zuzanna Orlińska. Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzych oraz ze środków dolnośląskich samorządowych instytucji kultury.

  • "Zwiastuny wiosny" - spotkanie przedszkolaków z panią leśnik

  • "Kolory wiosny" - lekcja biblioteczna z panią leśnik Mariolą Miśkiewicz

    Dnia 10.05.2018 r. naszą Bibliotekę Publiczną w Ludwikowicach Kłodzkich odwiedził niezwykły gość: pani leśnik z Nadleśnictwa Jugów Mariola Miśkiewicz. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach oczekiwały jej z niecierpliwością od samego rana. Na początku spotkania pani leśnik przeczytała dzieciom wierszyki z książki Danuty Lewdańskiej "Poznawanie świata przez Weronikę i Wiktora" - Zwiastuny wiosny. Dzieci dowiedziały się, że kolorami tej pory roku jest biel, zieleń, fiolet, czerwień i najcieplejszy z kolorów żółty. Pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą na temat wiosennych kwiatów, ich nazw, wyglądu i koloru. Podczas spotkania dzieciaki poznały nazwy innych wiosennych kwiatów jak: żonkil, bez, tulipan, krakus, konwalie, szafirki i wiele innych. Cała grupa świetnie sobie poradziła z zadaniami i pytaniami przygotowanymi przez panią leśnik.

  • Spotkanie autorskie z panią Sylwią Winnik autorką książki "Dziewczęta z Auschwitz"

  • Tydzień BIBLIOTEK 2018 w Gminie Nowa Ruda !!!

    Po raz piętnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2018 r., Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2018 odbywa się pod hasłem: „(Do)Wolność Czytania”. Biblioteka Publiczna w Ludwikowicach Klodzkich wspólnie ze wszystkimi filiami przygotowała w ramach akcji bogaty program zajęć. Więcej informacji w załączniku PLAN PRACY !!!

  • "Tajemnice końskiej zagrody" - spotkanie autorskie z Magdą Podbylską

    24 kwietnia w Bibliotece Publicznej Gminy Nowa Ruda gościliśmy pisarkę Magdę Podbylską która opowiedziała historię powstania ksiazki pt."Tajemnice Końskiej Zagrody". Przygody małych detektywek, spodobają się z pewnością wszystkim wielbicielom koni.Tym razem bowiem dziewczynki spędzają wakacje w gospodarstwie agroturystycznym, w którym są aż trzy klacze -Sensacja, Kostaryka i Pomarańcza. Wiele doweidzą się o jeździe konnej i zaprzyjaźniają się z tymi pięknymi zwierzetami. Oczywiście także w Końskiej Zagrodzie nie brakuje tajemniczych zjawisk, więc dziewczynki mogą się wykazać swoimi umiejętnościami detektywistycznymi, wyjaśniając zagadki znikających kwiatków, tajemniczych śladów na furtce czy nieoczekiwanego zniknięcia kota Wędrucjusza.

  • NOC BIBLIOTEK 2018 -"RzeczpospoCzyta "

    Nasza Biblioteka  już przyłączyła się do akcji!!!

    IV wydanie  ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018r. Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjatkowym roku 100 lat niepodległości Polski czytamy polska literaturę, oglądamy ilustracje polskich twórców, twórczo zajmujemy się rodzimą sztuką, przyrodą, poznajemy polską historię sprzed stulecia i tę bliższą, a także wyobrażamy sobie Polskę za 100 lat.

     

  • XIII Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkoli - rozstrzygnięty!!!

    26 kwietnia BIBLIOTEKA PUBLICZNA przy CKGNR Gminy Nowa Ruda zorganizowała  w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich XIII Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkoli "Kto ty jesteś? Polak mały" - wiersze o Polsce dla przedszkolaka. Więcej informacji o zwycięzcach w załączniku.

  • Nasza dekoracja

    Gminny Konkurs Recytatorski w 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości - rozstrzygnięty!

    25 kwietnia w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich odbył się Gminny Konkurs Recytatorski zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną przy CKGNR w  100-lecie  Odzyskania przez Polskę  Niepodległości pod patronatem Wójt Gminy Nowa Ruda. Więcej informacji w załączniku PROTOKÓŁ.

  • Sylwia Winnik, autorka książki pt. "Dziewczęta z Auschwitz"

    Zapowiada się ciekawy Tydzień Bibliotek. Drodzy miłośnicy literatury i nie tylko, wygospodarujcie trochę wolnego czasu i przyjdźcie na spotkanie  9 maja 2018r. o godz.17.00 z autorką książki pt. "DZIEWCZĘTA Z AUSCHWITZ, panią SYLWIĄ WINNIK.Po spotkaniu możliwość kupienia książki z autografem pisarki. Zapraszamy do czytelni Biblioteki w CKGNR w Ludwikowicach Kł.

  • Spotkanie autorskie z Magdą Podbylską.

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda serdecznie zaprasza dzieci  na spotkanie autorskie z Magdą Podbylską. Spotkanie odbędzie sie na podstawie książki pt." Tajemnice Końskiej Zagrody" w czytelni biblioteki  w Ludwikowicach Kł. 24.04.2018r.o godz.9.00. Pani Magda, wielbicielka truskawek, zielonej herbaty i upałów, spotka sie również z przedszkolakami w bibliotece w Przygórzu o godz.10.45. SERDECZNIE ZAPRASZAMY.!!!

  • Spotkanie z Pania Danutą Sadownik.

    12 kwietnia Biblioteka  w Ludwikowicach Kł. gościła panią Danutę Sadownik. Bohaterka spotkania z zawodu pedagog kultury, psychoterapeuta, nauczyciel szkolny i akademicki. Autorka licznych artykułów naukowych i promujacych znaczące wydarzenia kultury, promowała swoje książki, w których porusza tematykę zawiłości ludzkiej duszy. Pani Danuta z wielką pasją i energią opowiadała zgromadzonym gosciom  w Bibliotece w jaki sposób narodził się pomysł na napisanie  swoich powieści.

  • Akcja społeczno -edukacyjna Żonkile w Bibliotece

    Biblioteka w Ludwikowicach Kł. po raz kolejny przyłączyła się do akcji Żonkile, zorganizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci i okazanie szacunku wszystkim bohaterom powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji w czytelni odbyła się projekcja filmu:" Nie było żadnej nadziei" udostępniona przez Muzeum Polin.W akcji tej wzięli udział uczniowie klas III, IV i V ze Szkoły podstawowej  w Ludwikowicach Kł, z opiekunem Panią Jolą Koterbą. Uczniowie klasy IV  wykonali również pamiątkowe zakładki w kształcie żonkila. Natomiast  papierowe żonkile, które są symbolem pamięci,wykonane prze dzieci z klasy V zostaną rozdane na ulicach, mieszkańcom Ludwikowic Kł.  19 kwietnia.

  • Podróż po Jordanii z Bolesławem Grabowskim.

    Dzisiaj mieszkańcy Gminy Nowa Ruda, a także uczniowie klas VI i VII ze Szkoły podstawowej z Ludwikowic Kł. mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim, mieszkańcem Nowej Rudy, emerytowanym nauczycielem geografii. Pan Bolesław podzielił się z nami interesującymi opowieściami, ciekawostkami z podróży po Jordanii. Autor spotkania zaprezentował również warte uwagi przedmioty, które przywiózł ze swoich wypraw. Uczniowie mieli też możliwość przebrania się w tradycyjny jordański strój mężczyzny i kobiety .Ciekawostką spotkania  były wspaniałe zdjęcia z egzotycznej podróży, które słuchacze obejrzeli z nieukrywanym zachwytem. Różnorodność krajobrazów oraz barwne opowieści, sprawiły że czas spotkania minął niepostrzeżenie dla słuchaczy.

     

  • Akcja społeczno edukacyjna Żonkile.!

    Nasza Biblioteka dołącza się do akcji społeczno -edukacyjnej Żonkile, upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Jak co roku angażujemy się w ten wyjątkowy projekt 19 kwietnia z udziałem uczniów.

  • Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim

    18 kwietnia 2018 r. (środa) godz. 10.00 w czytelni Biblioteki Publicznej w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich odbędzie się spotkanie z Bolesławem Grabowskim pasjonatem podróży. Zwiedził prawie wszystkie kontynenty. Był w Japonii, Australii, Peru, Boliwii, Kanadzie, USA, Indiach, Egipcie, krajach Afryki Środkowej i krajach Europy. Obecnie prowadzi prelekcje podczas których prezentuje slajdy, stroje i inne pamiątki z wyprawy.

  • Zapraszamy na spotkanie z pisarką Danutą Sadownik

    12 kwietnia 2018 r. (czwartek) godz. 17.00 w czytelni Biblioteki Publicznej w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich odbędzie się spotkanie z pisarką Danutą Sadownik oraz promocja książki "A ty dokąd?"

  • Warsztaty Wielkanocne w Bibliotece - Pisanka

    Wielkanocne pisanki w Bibliotece. Biblioteka w Ludwikowicach Kł.przygotowała dla uczniów warsztaty plastyczne związane z tradycjami i symbolami wielkanocnymi.Uczniowie klasy V b, z ochotą zabrali sie za dekorowanie   jaj, a możliwości było wiele, do dyspozycji był: ryż, kasza, kolorowe cekiny, tasiemki, wełna i kawa.Uczniowie przyznali, że dekorowanie jajek wielkanocnych, sprawiło im wielką frajdę i  okazało się dobrą zabawą.

  • Warsztaty Wielkanocne w Bibliotece - Palma

    Dzisiaj w Bibliotece w  Ludwikowicach Kł. w ramach warsztatów wielkanocnych, uczniowie klasy V pod opieką Pani Joli Koterby, mieli okazję własnoręcznie przygotować palmy z kolorowych bibuł, wstążeczek i papieru.Wszystkiemu towarzyszyła pogadanka o tradycjach i dekoracjach świątecznych.Wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę i wykreślankę dotyczącą  ważnych zwyczajów wielkanocnych.

  • Wspomnienia z podróży Janusza Kobrynia

    W niezwykłą podróż, śladami zesłańców w południowym Kazachstanie zabrał dzisiaj uczniów Szkoły podstawowej w Ludwikowicach Kł.Pan Janusz Kobryń, który od lat zajmuje się losem deportowanych osób do ZSRR. Wspomnienia te są systematycznie wydawane przez Koło Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej. Pan Janusz zabrał uczniów na wycieczkę do miejscowości Aczysaj w południowym Kazachstanie, gdzie duża grupa mieszkająca w naszych okolicach (Kotlina Kłodzka) osób to sybiracy , którzy pracowali po zesłaniu.w kopalni rud metali kolorowych.Wyjaśnił młodym ludziom gdzie szuka materiałów i informacji o miejscach osiedlenia, podkreślił również , że interesują go losy współzesłańców rożnej narodowości. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć również pamiątki z tej podróży, a także przymierzyć tradycyjny kazachski strój.

  • Obchody Tygodnia z Internetem w Bibliotece.

    Stało się to już tradycją Biblioteki, że co roku przyłącza się do akcji: "Tydzień z Internetem". W tym roku w kampanii udział wzięli nasi seniorzy z grupy komputerowej. Motywem przewodnim tej akcji w całej Europie jest: krytyczne myślenie.

  • "Tydzień z Internetem" 19-25 Marca.

    Jak co roku nasza Biblioteka przyłącza sie do  tej akcji.Tym razem motywem przewodnim będzie krytyczne myślenie. Autorzy tegorocznej kampani, chcą, by każda osoba, która weźmie udział w kampanii, miała okazję przekonać się, że to, jak odbieramy i rozumiemy docierające do nas informacje o świecie, jest silnie związane z tym, gdzie żyjemy.Chcą też zwrócić uwagę, że przekazy medialne, które do nas docierają, niekoniecznie opierają się na rzetelnych źródłach. I pokazać, w jaki sposób można ocenić ich wiarygodność.

  • "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat"

    Dzisiaj zakończyliśmy cykl spotkań w Bibliotece w Ludwikowicach Kł., pod tytułem: "Dobrzy ludzie w złych czasach". Uczniowie klasy VII pod opieką Pani Joli Koterby ze Szkoły podstawowej w Ludwikowicach Kł. zaprezentowali życiorysy znanych osób, którzy znaleźli się w gronie osób, które przeżyły II wojnę światową, lub zginęli w czasie Holocaustu, a ich sylwetki są godne do zapamiętania i podziwu, ze względu na czasy, w których przyszło im żyć. Na koniec niezwykłej lekcji, w zawiązaniu do ogłoszonego Roku Ireny Sendlerowej, uczniowie, obejrzeli prezentację multimedialną o jej życiu, a następnie pisemnie rozwiązali krótki test.

     

  • Spotkanie autorskie z Markiem Cybulskim

  • "Śladami zesłańców w południowym Kazachstanie"

    Zapraszamy na spotkanie z Panem Januszem Kobryniem  w  piątek 23.03.2018r. o godz.8.00 do czytelni biblioteki w CKGNR. W spotkaniu tym będą  również uczestniczyć uczniowie ze Szkoły podstawowej z Ludwikowic Kł.Pan Janusz od wielu lat zajmuję się zbieraniem i publikowaniem relacji osób deportowanych do ZSRR. Wspomnienia te są systematycznie wydawane przez Koło Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej.

  • Gminny Konkurs Recytatorski w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zaprasza do udziału w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Informujemy, że w ten sposób chcemy zaprosić dzieci i młodzież do Gminnych Obchodów 100 - lecia Niepodległości Polski. Uczestnicy zobowiązani są przygotować utwory z Antologii Niepodległości przygotowanej przez kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Narodowego Czytania 2018r.Informujemy, że zgłoszenia należy przesłać do dnia;20.04.2018 roku, a konkurs odbędzie się 25.04.2018r. w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej o godz.10.00.Wójt Gminy Nowa Ruda, obejmując honorowy patronat nad wydarzeniem, już teraz zaprasza wszystkich zwycięzców konkursu do GMINNEGO NARODOWEGO CZYTANIA, które odbędzie się w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej 8.09.2018r. o godz.10.00

  • Nagroda specjalna za kartkę wielkanocną

    Konkurs na kartkę wielkanocną - ROZSTRZYGNIĘTY!

    Komisja Gminnego Konkursu Plastycznego "Kartka  Wielkanocna" wyłoniła laureatów w dniu 6 marca 2018 roku. Na konkurs nadesłano 140 prac. Komisja do oceny zakwalifikowała wszystkie kartki. Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Wójt Gminy Nowa Ruda otrzymała Kinga Kózka z Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Stołów Wielkanocnych 18 marca 2018 r. w Woliborzu (Sala Myśliwska) o godz.15.00. Więcej informacji o zwycięzcach w ZALĄCZNIKU!

  • "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego - lekturą Narodowego Czytania !

     

    Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji. W Pałacu Prezydenckim została zainaugurowana w środę siódma edycja Narodowego Czytania.

     

     

     

  • "Skrzydlaci Rycerze Rzeczpospolitej" - otwarcie wystawy.

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zaprasza na otwarcie wystawy "Skrzydlaci Rycerze Rzeczpospolitej" z wykładem prof. Stanislawa Januszewskiego 2 marca 2018 r. o godzinie 17.00 w czytelni Biblioteki Publicznej w Ludwikowicach Klodzkich. Wystawa dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 dla Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Z A P R A S Z A M Y !!

  • "Kartka Wielkanocna" - Gminny Konkurs Plastyczny- Zapraszamy !!!

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zaprasza do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym "KARTKA WIELKANOCNA".Informujemy, że prace konkursowe należy składać do dnia 05.03.2018 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Nowa Ruda lub nadsyłać pocztą na adres: Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda ul. Fabryczna 2 57-450 Ludwikowice Kłodzkie w kopercie z dopiskiem: „Kartka Wielkanocna” .Wręczenie nagród i wystawa nagrodzonych prac nastąpi w dniu 18.03.2018 r. w Woliborzu podczas Stołów Wielkanocnych. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 6.03.2018 r. na stronie www.ckg.nowaruda.pl, autorzy zwycięskich kartek zostaną telefonicznie powiadomieni o przyznaniu nagrody. W tym roku jedna z nagrodzonych prac zostanie wykorzystana jako Gminna Karka Wielkanocna.

     

  • "Nowa Ruda Neurode. Tajemnice-Zagadki-Historia cz.1"

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich oraz tygodnik "Noworudzianin" zapraszają na spotkanie z Markiem Cybulskim autorem książki "Nowa Ruda Neurode. Tajemnice Zagadki Historia cz.1" w poniedziałek 26 lutego 2018 r. o godzinie 10.00 w czytelni biblioteki. Z A P R A S Z A M Y  !

  • XXIII Konkurs recytatorski "PEGAZIK" rozstrzygnięty

    15 lutego 2018 r. w czytelni Biblioteki Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich odbyły się gminne eliminacje XXIII Konkursu Recytatorskiego "PEGAZIK". Więcej informacji w załączniku. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom gratulujemy i dziękujemy za udział.

  • "Dobrzy ludzie w złych czasach"

    „ Dobrzy ludzie w złych czasach”, lekcja biblioteczna, która miała na celu przybliżenie młodym ludziom sylwetek niezwykłych ludzi m.in. - Ireny Sendler, Janusza Korczaka, Anny Frank, Jana Karskiego, Władysława Bartoszewskiego, którzy w okrutnych czasach II wojny światowej udowodnili, że godność ludzka i pomoc innym to najważniejsze wartości. Zaangażowani zostali wszyscy uczniowie z klasy VII ze Szkoły podstawowej w Ludwikowicach, którzy przygotowali wspólnie z Panią Jolą Koterbą, prezentacje tych osób. Z podziałem na role przeczytaliśmy scenariusz przedstawienia pt. „Życie w słoiku”, którego autorkami były cztery dziewczyny z Ameryki. Młodzież obejrzała również prezentację multimedialną o Irenie Sendlerowej, która w czasie II wojny światowej wraz ze swoimi współpracownikami ocaliła 2500 żydowskich dzieci.

     

  • "Z wizytą w wesołym Bullerbyn".

    Dzisiaj klasa III przybyła do nas na lekcję biblioteczną realizowaną w oparciu o lekturę „Dzieci z Bullerbyn” a zatytułowaną „Z wizytą w wesołym Bullerbyn”. Wykorzystując prezentację multimedialną dzieciom przybliżona została sylwetka A.Lindgren autorki tejże książki. Dzieci mogły się dowiedzieć jaka w dzieciństwie była pani Lindgren – i okazało się, że była dość niesforną panienką. Następnie dzieci wykonywały różne zadana sprawdzające znajomość poznanej lektury. Pierwszym zadaniem było rozwiązanie wspólnie krzyżówki. Kolejną zabawą była „Prawda czy fałsz”. Odczytywane były pewne twierdzenia dotyczące przygód dzieci z Bullerbyn, a zadaniem uczniów była ocena czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Okazało się , że wszystkie dzieci bardzo dobrze lekturę znają i nie było kłopotu żadnego z odpowiedziami.

     

  • Wróżka z Getta" - historia Ireny Sendler.

    Rok 2018 to Rok Ireny Sendlerowej - tak zdecydował Sejm, oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". W tym roku przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej. Z tej okazji biblioteka w Ludwikowicach wspólnie ze Szkołą podstawową z Ludwikowic Kł. spróbowała przybliżyć uczniom klasy VI niezwykłą osobę , która ocaliła z warszawskiego getta ok.2,5 tysiąca żydowskich dzieci.

     

  • "Serduszka Walentynkowe" zajęcia literacko-plastyczne

    Z okazji zbliżających się Walentynek, bibliotekę odwiedziła grupa dzieci ze świetlicy ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach z opiekunem panią Martą. Dzieci zapoznały się tradycją powstania tego święta i z legendą która krąży wokół Św. Walentego. Każdy z uczestników zajęć ozdobił swoją walentynkę według własnego uznania, wykorzystując drobny makaron, kaszę, groch czy kolorowy papier.

  • Dzień Bezpiecznego Internetu w Gminie Nowa Ruda

    W tym roku DBI będziemy obchodzić 6 lutego pod hasłem: "Tworzymy kulturę szacunku w sieci!"W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Biblioteka w CKGNR Ludwikowicach Kł. z tej okazji zorganizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci 6 lutego.7 lutego natomiast seniorzy podczas zajęć komputerowych poznają zasady bezpiecznego internetu

     

  • Zimowe drzewko.

    Na ostatnich zajęciach dzieci wykonały ozdobę do domu, która wymaga co prawda trochę cierpliwości, ale daje niesamowite efekty. Potrzebny był balon, klej, sznurek i kawałek styropianu.Powstały piękne zimowe drzewka, ozdobione gwiazdkami. Z okazji zbliżającego się w lutym Święto Kota, wysłuchaliśmy wierszy o kotkach, pomogliśmy poszukać drogi kotka do myszki, zwijaliśmy kawałek wełny do której był przymocowany cukierek na czas. Na koniec dzieci wycięły podstawki na stół w postaci kota i je pokolorowały, a także układały  z rozsypanki  przysłowia o kotach. Biblioteka bardzo dziękuje wszystkim dzieciom za udział w zajęciach.!!!

  • Wesoły Pajacyk i inne śmieszne historie

    Wesoły klaun... czyli jak zrobić klauna z papieru, dowiedziały się dzisiaj dzieci podczas zajęć.Powstał ruchomy klaun, ozdobiony cekinami, każdy był inny, wyjątkowy. Wysłuchaliśmy również fragmentu baśni pt."Pani Zima", po którym dzieci dorysowały włosy do portretu pani zimy. Po wysłuchaniu krótkiej pogadanki na temat bezpiecznych ferii, dzieci układały zdania z rozsypanki, mówiące o bezpiecznych zabawach na śniegu.

  • Pingwin - lampion

    Zima w pełni za oknami, dlatego my dzisiaj wzbogaciliśmy swoją wiedzę o życiu na Antarktydzie.Każdy samodzielnie wykonał pingwina,W zajęciach ruchowych natomiast wykorzystaliśmy gazety do zabawy, była gimnastyka i wojna na śnieżne kule.

  • XXIII Dolnośląski Konkurs Recytatorski "PEGAZIK"- zapraszamy.

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł. informuje, że eliminacje gminne XXIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" odbędą się w czytelni biblioteki CKGNR w dniu 15 lutego 2018r. o godz.10.00.Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 12 lutego 2018r. pocztą tradycyjną lub mailową. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

  • Dzień Babci i Dziadka na wesoło!

    Dzisiaj 19 stycznia w czasie zajęć obchodziliśmy "Dzień Babci i Dziadka " na wesoło. Na początek przeczytaliśmy opowiadanie mówiące o naszych dziadkach, wytłumaczyliśmy sobie pochodzenia słowa babcia i dziadek oraz utworzone  od nich słowa pokrewne. Następnie rozwiązaliśmy wspólnie krzyżówkę a ze zgromadzonych rekwizytów przebraliśmy się w  babcię i dziadka. W doskonałych humorach przystąpiliśmy do zadań specjalnych na czas tj.: zwijania wełny, ubijania piany z białek, przyszywania guzików, plecenia warkoczy i układania obrazka z puzzli. Na koniec wykonaliśmy papierowe prezenciki w postaci fartuszka dla babci i koszuli dla dziadka.

     

  • "Karmniki dla ptaszków"- drugi dzień zajęć w czasie ferii

    Dzisiaj dla tych co lubią ptaki, zaproponowaliśmy na kartce papieru wykonanie karmnika. Do wykonania pracy potrzebowaliśmy kolorowego papieru, bibuły,waty, patyczków od lodów, kleju brokatowego i wydrukowanych ptaszków i oczywiście zapału, którego nie brakowało.Zajęcia plastyczne połączyliśmy również z zabawą w kalambury.

  • "Witrażyk z pingwinem" - pierwszy dzień ferii

    Ferie  w bibliotece rozpoczęliśmy od wysłuchania  fragmentu książki pt."Opowieści z Narnii".Następnie dzieci  odgadywały zagadki i wspólnie zagrały w grę pamięciową.Później każdy z uczestników spotkania stworzył swój własny witrażowy obrazek z wizerunkiem bałwanka  lub pingwina. W czasie wolnym dzieci chętnie grały w grę "Twister"

  • Przedszkolaki z Ludwikowic lubią CZYTAĆ i lubią KSIĄŻKI!!!

    Przedszkolaki z Ludwikowic 👨‍👨‍👧‍👧lubią KSIĄŻKI 📚 i lubią CZYTAĆ🙂. Razem z naszym gościem, panią leśnik Mariolą Miśkiewicz przeczytali bajeczki o lisie🦊 sarnie i wilku🐺 układali puzzle o zwierzętach, rozpoznawali głosy i superowo odpowiadali na zagadki i łamigłówki😁😃

  • Narodowe Czytanie w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej

    8 września w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Gości przywitała Pani dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda Gabriela Buczek i Pani Urszula Pożniak, kierownik Biblioteki w Ludwikowicach Kł. Pierwszy rozdział książki pt. ”Rodowód”, mieliśmy okazję wysłuchać w wykonaniu Pani Wójt Adrianny Mierzejewskiej kolejne części czytali: Pan Paweł Szafran - zastępca Wójta Gminy Nowa , Joanna Walaszczyk- dyrektor biura poselskiego Michała Dworczyka, oraz Teresa Bazała - radna Gminy Nowa Ruda. Uroczystość umilił występ Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Ludwikowic Kł. i Pań z Klubu Seniora „Iskierki. Mieliśmy również okazję wysłuchać recytacji wierszy laureatów dwóch konkursów zorganizowanych przez bibliotekę: Gminnego Konkursu Recytatorskiego dla szkół w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i XIII Gminnego Konkursu Recytatorskiego dla Przedszkoli: ”Kto ty jesteś ? Polak mały – wiersze o Polsce dla Przedszkolaka”. W podziękowaniu w zaangażowanie i udział w spotkaniu, dzieci, Panie z KGW i Panie z Klubi Seniora „Iskierki”, otrzymały pamiątkowy egzemplarz książki : „Przedwiośnia” z pieczęcią kancelarii prezydenckiej i podpisem Pani Wójt. Na zakończenie, zaproszono wszystkich gości, na przepyszny tort z logo Narodowego Czytania, który zniknął błyskawicznie. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tym wyjątkowym dniu.

     

  • Ferie z Biblioteką w Ludwikowicach w CKGNR .

    I TYDZIEŃ

    Poniedziałek-15.01.2017r.-godz.10.00 -12.00-"Hu ! Hu! Ha! Nasza zima zła" - głośne czytanie połączone z zajęciami plastycznymi

    Wtorek-16.0.2017r -godz.10.00-12.00 -"Literacki Zawrót Głowy" - zabawy i zagadki z alfabetem polskim, gimnastyka dla języka, kalambury ze świata bajek

    Piątek -19.01.2017r - godz.10..-12.00 - "Zimowe fantazje"- zajęcia z papieroplastyki, prezentacja opowiadań o zimie

     

  • ROK 2018 ogłoszono....

  • ROK 2018 ogłoszono....

  • (Do) WOLNOŚĆ CZYTANIA - hasło 2018 roku!!!!

    Zarząd Główny SBP na posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2017 r. wybrał hasło promujące program Tydzień Bibliotek 2018, które brzmi (Do)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Hasło zaproponował Okręg SBP w Opolu.

  • (Do)WOLNOŚĆ CZYTANIA - hasło 2018 roku!!!!

    Zarząd Główny SBP na posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2017 r. wybrał hasło promujące program Tydzień Bibliotek 2018, które brzmi (Do)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Hasło zaproponował Okręg SBP w Opolu.