A A A
 • Biuro
  Biuro
 • Czytelnia
  Czytelnia
 • Kącik czytelniczy dla dorosłych
  Kącik czytelniczy dla dorosłych
 • Kącik czytelniczy dla dzieci i młodzieży
  Kącik czytelniczy dla dzieci i młodzieży
 • Magazyn
  Magazyn
 • Sala komputerowa
  Sala komputerowa
 • Sala wystawowa
  Sala wystawowa
 • Wypożyczalnia
  Wypożyczalnia

BIBLIOTEKA Publiczna w Ludwikowicach Kł.

Ludwikowice Kł., ul. Fabryczna 2
tel. 74 871 65 28

bibliotekagmnowaruda@poczta.fm

Biblioteka czynna:
poniedziałek:   10.00 - 18.00
wtorek: 10.00 – 18.00
środa:
10.00. – 18.00
czwartek:
7.30 - 15.30
piątek:  10.00 -18.00

sobota:
8.00-13.00

Pracownicy:
Kierownik Działu Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Ruda:

- Urszula Poźniak
Kustosz:
- Katarzyna Nierychły
Starszy Bibliotekarz:
- Monika Nowacka

HASŁO BIBLIOTEK  2019 r. - „#biblioteka”


 


 

 • Biblioteczny bibliogrill

  W słoneczną sobotę biblioteka w Ludwikowicach Kł. zaprosiła na wspólnego bibliogrilla, uczestników grupy komputerowej, panie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich i panie z Klubu „Iskierki”. Spotkanie te było okazją do podziękowania za naszą wzajemną współpracę od biblioteki i od Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda. Było więc nie tylko smacznie, ale i zabawnie. Były quizy i próba rapowania znanych biesiadnych tekstów. Najpiękniej jednak brzmiały wspólnie śpiewane piosenki. Dziękujemy za dobry humor i świetną zabawę !

   

 • "Nie umiem zmyślać..." - spotkanie z Barbarą Gawryluk.

  Dzisiaj (7.06.2019 r.) w ramach akcji "Z książką na walizkach" 🧳🧳gościliśmy pisarkę Barbarę Gawryluk. Podczas spotkania z młodymi czytelnikami 👫👫autorka opowiedziała o swoich książkach "Dżok", "Klifka", "Tutu" i "Mali bohaterowie". A co je łączy, to fakt, że oparte są na prawdziwych wydarzeniach. Dlatego gorąco zachęcamy do sięgania po wartościową i ciekawą 📚📚literaturę dziecięcą.‼️

 • Spotkanie pierwszoklasistów z Panią Leśnik.

  W ramach akcji "Cała Polska czyta Dzieciom" 📖📖 w Bibliotece w Ludwikowicach 12.06.2019 r.odbyło się spotkanie z Panią leśnik z Nadleśnictwa Jugów 🌲🌳🌲- Magdą Redel z udziałem uczniów klasy I z Zespołu Szkół Nr 2 w Ludwikowicach Kłodzkich.Podczas rozmowy z niecodziennym gościem dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat ochrony środowiska🐾🐾, ale też wzbogaciły ją o nowe informacje i ciekawostki dotyczące świata przyrody 🦉🦉🦉.

 • Program E-SENIOR w bibliotece.

  Gratulujemy‼️😃😉Nasi seniorzy z grupy komputerowej 💻🖥🖱 w Ludwikowicach Kłodzkich zakwalifikowali się do programu E-SENIOR. Pierwsze spotkanie organizacyjne za nami.☀️🌈

 • Bezpieczny i świadomy SENIOR

  Stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna na Rzecz Rozwoju Gminy Nowa Ruda, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, oraz Zespół Interdyscyplinarny przy GOPS w Nowej Rudzie zapraszają na spotkanie 14 czerwca 2019r. na godz.11.00 do Biblioteki Publicznej w Jugowie, przy ul.Głównej 85 w Jugowie (nowa siedziba biblioteki znajduje się obecnie w Szkole podstawowej w Jugowie) ZAPRASZAMY SENIORÓW !!!

 • Lokomotywą do Baśniowego Wzgórza.

  W ramach   XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, bibliotekarze z Biblioteki w Ludwikowicach  odwiedzili maluchy z Baśniowego Wzgórza. Przemiłe spotkanie, fantastyczne dzieci, które nie tylko słuchały "Lokomotywy" Juliana Tuwima, ale również świetnie odpowiadały na zadane pytania.Maluszki z grup starszych mogły też wcielić się w rolę konduktora, zakładając specjalną czapkę i potrzymać na chwilę chociaż zrobioną makietę lokomotywy. Na zakończenie w rytm muzyki dzieci bawiły się do znanej piosenki: "Jedzie pociąg z daleka..."

 • Seniorzy czytają przedszkolakom z Ludwikowic Kłodzkich.

  Dzisiaj pani Iza, pani Ania, pani Ela, pani Zosia, pani Jasia i pan Janusz, nasi seniorzy z grupy komputerowej czytali📚📗📕 przedszkolakom👦👩👩‍🦰👧 z Zespołu Szkół Nr 2 w Ludwikowicach Kł. Książka + świetna zabawa + szczypta humoru to recepta na udane spotkanie międzypokoleniowe😉🙃🙂. Dziękujemy ‼️

 • Sportowcy czytają dzieciom z Zespołu Szkół Nr2 w Ludwikowicach Kłodzkich!!!

  Biblioteka w Ludwikowicach w ramach akcji "Cała Polska czyta📚 dzieciom" gościła dzisiaj sportowców z zamiłowania pana Janusza Ferenca ( sporowca, radnego i sołtysa Ludwikowic Kł.) oraz pana Grzegorza Czajkę( nauczyciela z Niepublicznej Szkoły Specjalnej w Ludwikowicach Kł. Dziękujemy za udział uczniom z Niepublicznej Szkoły Specjalnej i uczniom klasy II ze Szkoły podstawowej w Ludwikowicach. Była📕 📗 i zabawa⚽️🎾🤸‍♂️⛹️‍♂️

 • XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

  Biblioteka w Ludwikowicach Kłodzkich w tygodniu czytania dzieciom proponuje szeroki wachlarz zajęć i spotkań. Szczegółowe informacje na plakacie. Zapraszamy!!!!

 • "Z książką na walizkach" - spotkanie z Barbarą Gawryluk

  7 czerwca o godzinie 10.40 do 12.10 gościem Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich  będzie pisarka Barbara Gawryluk. Zapraszamy!!!!

  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dzięki wsparciu samorządów  województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku

   

 • XVI Dolnośląskie Spotkania z Młodymi Czytelnikami!

  5 - 8.06.2019 r. zapraszamy na coroczne spotkania z pisarzami w ramach projektu "Z książką na walizkach 2019" do których pozostał niecały miesiąc czasu.

  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dzięki wsparciu samorządów  województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku

   

 • XIV Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkoli - rozstrzygnięty!!!!

  15 maja 2019 r. o godzinie 10.00 w czytelni biblioteki odbył się XIV Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkoli "Moje ulubione wiersze i wierszyki". Dzisiaj Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich wręcz "PĘKAŁA W SZWACH". Publiczność jak co roku dopisała a gwiazdy konkursu nie zawiodły. Więcej szczegółów w załączniku.

 • Już wkrótce spotkanie autorskie z Nadią Szagdaj!

  Serdecznie Zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarką Nadią Szagdaj nową tworzą polskiego kryminału 13.05.2019 r. o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Nowa Ruda filia nr 2 w Jugowie.

 • XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

  "Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie” – to hasło XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), organizowanego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”. Patronem honorowym są Polski Komitet Olimpijski oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. W dniach 1-9 czerwca 2019r,  nasza biblioteka i jej filie wezmą również udział w największym dorocznym święcie czytelniczym.

 • Wypożyczalnia

  Otwarcie Nowej siedziby Biblioteki Publicznej Filii Nr 2 w Jugowie. Zapraszamy !

   

  Remont biblioteki trwał od grudnia do połowy stycznia na pomieszczenia adoptowano dawny sekretariat szkoły podstawowej, gabinet dyrektora, salę edukacyjną i bibliotekę szkolną, zakres robót obejmował adaptacje tych pomieszczeń ( wyburzenie starych toalet, które były w korytarzu, zrobienie nowej toalety z części dawnego sekretariatu oraz w drugiej części zrobienie zaplecza socjalnego dla biblioteki , zamurowano zbędne drzwi, zrobiono szerokie przejścia między pomieszczeniami, odrestaurowano (odpalono z olejnej farby) drzwi wejściowe do biblioteki i toalety i zaplecza socjalnego w drzwi wstawiono szkła witrażowe, wycyklinowano podłogi(malowane na olejno przykryte wykładziną) , podłogi piękne modrzewiowe zachwycają wszystkich. Wyremontowano korytarz oraz drzwi łączące część korytarzową szkolna z częścią biblioteczną.

 • Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie !

   

  Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

   

  Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
 • Spotkanie z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim.

  Dnia 27.02.2019 o godz. 10.00 młodzież ze szkoły społecznej w Dzikowcu spotkała się w czytelni biblioteki w Dzikowcu z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim. Tematem spotkania była  "Japonia- kraj kwitnącej wiśni i lodów o smaku zielonej herbaty" Podróżnik opowiadał o japońskiej szkole, pokazywał uczniom tradycyjny dom japoński. Opowieści o Japonii ubarwił prezentacją kimon, przyrządów do pisania, oraz wielu ciekawych pamiątek.

   

 • Gminny Konkurs "Kartka Wielkanocna" - rozstrzygnięty !!!

  Komisja Gminnego Konkursu Plastycznego „Kartka Wielkanocna” wyłoniła laureatów 20 marca 2019 roku. Na konkurs nadesłano 201 prac. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Stołów Wielkanocnych 7 kwietnia 2019 r. w Bożkowie ( hala sportowa w Bożkowie) o godz.15.00. W konkursie wzięły udział: Szkoły Podstawowe z: Bożkowa, Dzikowca, Jugowa, Ludwikowic, Woliborza i Włodowic ( 85 prac); Przedszkola z: Bożkowa, Jugowa, Ludwikowic, Przygórza i Woliborza ( 92 prace) ; Niepubliczna Szkoła Specjalna: Ludwikowice Kłodzkie ( 18 prac) i Dom Pomocy Społecznej- terapia zajęciowa: Ludwikowice Kłodzkie ( 6 prac)

   

   

 • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile !

  Nasza Biblioteka również w tym roku przyłącza  się do akcji społeczno -edukacyjnej Żonkile, upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Jak co roku  będziemy angażować się w ten wyjątkowy projekt 19 kwietnia z udziałem uczniów.

  Dlaczego Żonkile ?

  Jednym z ocalałych z getta  był Marek Edelman, ostatni przywódaca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum Polin kontynuuje tą tradycję rozdając podczas kaźdych obchodów rocznicy powstania, papierowe żonkile. W tym roku mija 100 rocznica urodzin i 10  śmierci Marka Edelmana.

 • XXIV Pegazik - rozstrzygnięty.

  21 lutego 2019 r. w czytelni Biblioteki Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda odbyły się gminne eliminacje XXIV Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Miło jest nam poinformować, że Gminę Nowa Ruda w eliminacjach powiatowych reprezentować nas będzie sześć utalentowanych uczennic: Antonina Bałanda,Jagoda Proszek, Dominika Szpak, Gracjana Niedźwiedź, Kamila Jania i Katarzyna Durda. Gratulujemy. Więcej informacji w załączniku.

 • Japonia kraj kwitnącej wiśni - spotkanie z podróżnikiem.

  Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda wraz z Biblioteką w Ludwikowicach zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim który zabierze nas w podróż po Japonii. Zapraszamy do naszych filii bibliotecznych!
  Filia Nr 6 w Bożkowie - 26.02.2019 r.(wtorek), godzina 9.00
  Filia Nr 1 w Dzikowcu - 27.02.2019 r.(środa),  godzina 10.00

 • "Wiosenny ptasi świat" - spotkanie z panią LEŚNIK.

  Grupa starszaków z Przedszkola w Ludwikowicach Kłodzkich odwiedziła Bibliotekę  by spotkać sie z Panią leśnik Mariolą Miśkiewicz z Nadleśnictwa Jugów. Tematem spotkania była wiosna i jej pierwsze oznaki w przyrodzie. Na podstawie tekstu Danuty Lewdańskiej "Wiosenny ptasi świat" mięliśmy okazję  poznać bliżej poszczególne gatunki ptaków i ich zwyczaje między innymi: kaczek krzyżówek, słowików, łabędzi, skowronków i bocianów. Na zakończenie, dla dzieci które brały udział w konkursie plastycznym czekały  dyplomy  i zawieszki wiewiórki, a dla wszystkich zakładki do książek. Za prezenty od pani leśnik przedszkolaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami.

 • "Tylko przeżyć" - spotkanie z Sylwią Winnik.

  Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda wraz z Biblioteką w Ludwikowicach Kłodzkich Zaprasza na spotkanie autorskie z Sylwią Winnik. Pisarka po raz kolejny odwiedzi nas z premierową  książką "Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy". To relacje nie tylko żołnierzy wyjeżdżających na misje do Iraku, Afganistanu, Kosowa czy Syrii, ale przede wszystkich ich żon, dzieci, matek. Miłośników dobrej literatury zapraszamy do czytelni Biblioteki już 7.03.2019 r. o godzinie 17.00

 • XIV Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkoli - Zapraszamy!

  XIV Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkoli "Moje ulubione wiersze i wierszyki" odbędzie się 25.04.2019 roku o godzinie 10.00 w Galerii Sztuki Niezależnej (dawne Muzeum Ziemi Sowiogórskiej) w Ludwikowicach Kłodzkich. Wszystkie Przedszkola z Gminy Nowa Ruda Serdecznie Zapraszamy. Więcej informacji w załącznikach!

 • Zapraszamy do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym "Kartka Wielkanocna"

  Mamy Wielki Zaszczyt  Zaprosić wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i Niepubliczne Szkoły Specjalne z Gminy Nowa Ruda do udziału w tegorocznym Konkursie Plastycznym na najładniejszą "Kartkę Wielkanocną". Szczegółowe informacje o konkursie w załącznikach!

   

 • Walentynk już niedługo - nie zapomnij!!!

  Z okazji zbliżających się Walentynek 💖Biblioteka Publiczna w Ludwikowicach Kłodzkich, oraz wszystkie osoby biorące udział w tegorocznych feriach, składamy płynące prosto z SERDUCHA💝 życzenia wszystkim bliższym i dalszym znajomym wiele Miłości i apel z prośbą: łykajcie jak najwięcej Witaminy "M"❤️🧡💛💚💙💜

 • Dzień Bezpiecznego Internetu dla Seniorów!

  Wczoraj obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu📧 z młodzieżą, a dzisiaj spotkaliśmy się z naszymi kochanymi seniorami 👵👴 z kursu komputerowego 🖥 Jak wskazują wyniki badań dotyczących realnych zagrożeń i uzależnień ze strony Internetu dotyka to zarówno dzieci jak i dorosłych. Dbajmy i Uważajmy na siebie❤️❤️❤️

 • Dziś Obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu!

  5 luty, to dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Święto obchodzone w całej Europie zawsze w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Dlatego, warsztaty feryjne rozpoczęliśmy od obejrzenia dwóch filmów z Platformy edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę "Zamiast hejtu-dodaj znajomego" i "Dzień z życia". Uczestniczki zajęć udowodniły, że w rzeczywistości można w grupie świetnie się integrować  korzystając z  nowych technologii. Wystarczy wybrać ulubioną piosenkę na komputerze i ją zaśpiewać lub zatańczyć, a przy dobrej muzyce i szczypcie kreatywność można bawić się w  ciuciubabkę lub w grę z krzesłami. Trzeba przyznać, super atmosfera i zabawa przednia.


 • Ferie z Brzechwą i Tuwimem "Bambo"

  Któż nie zna wesołego wierszyka Juliana Tuwima "Bambo". Utwór opowiada historię Bambo, młodego czarnego dziecka, które pilnie uczy się w afrykańskiej szkole. Kiedy wraca do domu "psoci i figluje".  Dlatego biorąc przykład z naszego bohatera zaplanowałyśmy mało nauki a dużo dobrej zabawy figli i migli. Poszalałyśmy na całego: przejście pod najniżej zawieszoną tyczką, bitwa na papierowe kule, szybka jazda na rozłożonej gazecie, przejście po śladach Bambo, zbieranie pogubinych przedmiotów, przenoszenie gazety na głowie,ramieniu i dłoni.

 • Ferie z Brzechwą i Tuwimem "Na straganie"

  Podczas dzisiejszych zajęć działo się oj działo. Do wiersza Jana Brzechwy "Na straganie" 🥕🥕🥕w formie zabawy rozpoznawaliśmy warzywa za pomocą zmysłów: 🤓wzroku - należało odróżnić warzywa z obrazków, 🤲dotyku - po kształcie, wielkości i fakturze oraz podać nazwę warzyw po👄 smaku lub 👃węchu. Zadania praktyczne, wśród których najwięcej problemów, ale jednocześnie dużo śmiechu😂, dostarczyło: tarcie ziemniaków🥔, obieranie i krojenie cebuli, rozdzielenie grochu od fasoli czy zjedzenie na czas marchewki🥕. Na koniec odbyły się warsztaty teatralne z wierszem "Na straganie".

 • Ferie z Brzechwą i Tuwimem "Lokomotywa"

  Dziś odbyliśmy wesołą podróż z "Lokomotywą" Juliana Tuwima. Głośne czytanie wiersza i jego interpretacja, konkurs na zaśpiewanie piosenki "Jedzie pociąg z daleka" oraz zagadki, rebusy i puzzle w czasie trwającej wycieczki dowiozły nas bezpiecznie do stacji zwanej Ludwikowice😃😄😆

 • FERIE!!! w Bibliotece w Ludwikowicach.

  Kochani Milusińscy! jeśli macie w tym roku dość zimy, śniegu i mrozu 😉🙂😃 to Zapraszamy Was Serdecznie💗💗💗 do biblioteki w każdy poniedziałek i wtorek od 10.00 do 12.00. Program zajęć w załączniku.

 • Spotkanie autorskie z Norbertem Kościeszą.

  W dniu 22.01.2019 r. o godzinie 10.00 w czytelni Biblioteki Publicznej w Ludwikowicach Kłodzkich miało miejsce spotkanie z  Norbertem Kościeszą, autorem książki pt. "Straszne legendy Hrabstwa Kłodzkiego i okolic" cz.1 Norbert Kościsza od 12 lat mieszka w Białymstoku, jednak nigdy nie zapomniał o rodzinnych stronach. Swoją tęsknotę wyraził m.in. poprzez pisanie bajek dla dzieci. I tak powstały "Straszne Legendy Hrabstwa Kłodzkiego", "Opowieści starej puszczy", które mają wprowadzić czytelnika w fascynujący świat dawnych wierzeń, bogów, miejsc i ciekawych ludzi.

 • Straszne legendy Hrabstwa Kłodzkiego i okolic...oraz baśnie, bajki i inne legendy...

  Spotkanie autorskie z pisarzem i autorem książek 📚dla dzieci👦👧 z Panem Norbertem Grzegorzem Kościeszą.Promocja książki 📘pt." Straszne legendy Hrabstwa Kłodzkiego i okolic"
  📖Biblioteka w Bożkowie - 22.01.2019 r. (wtorek) -  godz. 8.15
  📖Biblioteka w Ludwikowicach Kł. - 22.01.2019 r. (wtorek) - godz. 10.00

 • Kulturalna wycieczka seniorów

  Seniorzy z grupy komputerowej z Biblioteki z Ludwikowic Kł.w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na "Koncercie wiedeńskim"🎤🎙🎼🎻sobota 12.01.2019r.Wspaniały czas spędzony z muzyką klasyczną .😀

 • Wydawnictwo ZNAK w bibliotekach.

  Od ponad 60 lat ZNAK pracuje na rzecz polskiej kultury, wydając książki, które skłaniają do myślenia i zapraszają do dyskusji. ZNAK wydaje ponad 300 tytułów rocznie. Liczba sprzedanych książek w ciągu ostatnich trzech lat zbliża sie do 9 milionów. Książki tego wydawnictwa przetłumaczone zostały na 15 języków i wydane w 20 krajach. Na liście Autorów znajdują się Nobliści m.in.: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Mario Vargas Liosa.

 • Gustaw Herling-Grudziński - patronem roku 2019

  Gustaw Herling-Grudziński (ur. 20 maja 1919 w Kielcach, zm. 4 lipca 2000 w Neapolu) – polski pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu. Aresztowany przez NKWD po agresji ZSRR na Polskę, podczas próby przejścia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej. Jako przedwojenny sympatyk Polskiej Partii Socjalistycznej po wojnie dał się poznać jako krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez cały okres komunizmu w Polsce pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny. Kawaler Orderu Orła Białego.

 • PATRONI roku 2019 - Sejm zdecydował.

  Podczas 67. posiedzenia posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2019 roku. Uhonorowani w ten sposób będą:
  Gustaw Herling-Grudziński,
  Anna Walentynowicz,
  Stanisław Moniuszko,
  a także wydarzenia: Unia Lubelska i Powstania Śląskie.

 • Hasło XVI edycji Tygodnia Bibliotek - „#biblioteka”.

  Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2019 odbędzie się pod hasłem „#biblioteka”. Wymyślił je okręg lubelski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Hasło XVI edycji Tygodnia Bibliotek, który odbędzie się od 8 do 15 maja 2019 roku.