A A A

ROK 2016 w Bibliotece w Ludwikowicach Kłodzkich.

  • Spotkanie autorskie z Małgorzatą Szumską.

    24 listopada w Bibliotece w Ludwikowicach odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Szumską, pisarką, przewodniczką i dziedziczką rodzinnej kopalni złota w Złotym Stoku.„Zielona sukienka” to opowieść o miłości i pamięci oraz o współczesnej wyprawie w głąb Rosji śladami rodzinnej historii.

  • Spotkanie z pisarką.

    28 listopada uczniowie klas IV a i IV b ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł.uczestniczyli w spotkaniu z młodą pisarką Panią Kamilą Podgórną.Pani Kamila opowiadała o swojej nowo wydanej książce pt."Cień czarnego omyka", w której ukazane zostały problemy dzisiejszego społeczeństwa na podstawie losów zwierząt tj. brak tolerancji, wykluczenie ze społeczeństwa, stereotypy i inne.

  • A tak świętowały urodziny, maluchy z przedszkola z Ludwikowic Kł.

    Jeszcze nie skończyliśmy spotkania ze starszakami, a już za drzwiami Biblioteki następni goście czekali, była to grupa maluchów z Przedszkola z Ludwikowic Kł. z Paniami, którzy przyszli na spotkanie z solenizantem. Kubuś Puchatek w tym roku obchodzi 90 urodziny, dlatego uczciliśmy tą rocznicę bardzo uroczyście.

  • Zabawne Mikołaje.

    Trudno w to uwierzyć ale już niedługo grudzień i Mikołajki. Zapominalskim przypominamy, to czas bardzo wyczekiwany przez najmłodszych przez cały rok. To okazja do sprawiania wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowywania bliskich drobnymi prezentami. Dlatego my już dziś w Bibliotece z klasą czwartą ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach wykonaliśmy zabawne Mikołaje.

  • Urodziny Kubusia Puchatka - świętujemy z przedszkolakami.

    Sto lat niech żyje, żyje nam Kubuś Puchatek, tak śpiewały dzisiaj dzieci z grupy starszej z Przedszkola z Ludwikowic Kł. w Bibliotece, książkowemu solenizantowi znanemu wszystkim dzieciom.Starszaki super sobie poradziły w różnych konkurencjach, a były różne zabawy, zgadywanki i zabawy w grupie.Na zakończenie miłego spotkania na wszystkie dzieci czekał przygotowany słodki poczęstunek.

  • Zawody sportowe z Kubusiem Puchatkiem.

    W Bibliotece w listopadzie, nie tylko czytamy książki o misiowych bohaterach, ale także proponujemy  dzieciom inne  formy zabawy.Wczoraj np. popołudniu postawiliśmy na zabawy sportowe. Były zabawy z tunelem i  chustą animacyjną, na której podrzucaliśmy "biblioteczne misie".

  • Świętujemy 90 urodziny Kubusia Puchatka.

    Z okazji urodzin Kubusia Puchatka, Bibliotekę odwiedziła klasa I ze Szkoły podstawowej z Ludwikowic Kł. z Panią Ewą Grzeszczuk. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania opowiadania pt."Miś".Zofii Beszczyńskiej. Pierwszaki próbowały swoich sił w misiowych zgadywankach i krzyżówce.Powstały portrety wykonane z zakrytymi oczami.Na zakończenie miłej zabawy, każdy zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie w misiowej budce fotograficznej.Po odśpiewaniu sto lat przyszedł czas na małe co nieco.Na pamiątkę spotkania każdy otrzymał buźkę z uszkami, wykonaną z tacki papierowej.

  • Narodowe Święto Niepodległości.

    W związku z nadchodzącym świętem bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach z Panią Jolą Koterbą. Po krótkiej historii związanej z 11 listopada, dzieci wykonały ozdobne kotyliony. „11 LISTOPADA” Dzisiaj wielka jest rocznica Jedenasty Listopada Tym, co zmarli za Ojczyznę Hołd dziś cała Polska składa Im to bowiem zawdzięczamy wolność, mowę polska w szkole, to, że tylko z ksiąg historii poznajemy dziś niewole. Uroczyście bija dzwony, w mieście flagi rozwinięto, i me serce się raduje, że obchodzę Polski święto. L.Wiszniewski

  • Poznajemy przygody Kubusia Puchatka

    Już niedługo urodziny pluszowego misia, z tej okazji dzieci w Bibliotece głośno czytają bajki o misiach i chętnie kolorują kolorowanki.

    Na dobranoc - dobry wieczór
    miś pluszowy śpiewa Wam.
    Mówią o mnie Miś Uszatek,
    bo klapnięte uszko mam.

  • Spotkanie przedszkolaków z Panią leśnik

    Dzisiaj Bibliotekę odwiedziła zaprzyjaźniona z nami Pani Mariola Miśkiewicz, pracownik Nadleśnictwa Jugów. Gośćmi były dzieci z Przedszkola z Ludwikowic Kł. wraz z miłymi Paniami.W dużym skupieniu dzieci wysłuchały bajki pt."Basia i wyprawa do lasu" Zofii Staneckiej. Maluchy wykazały się dużą znajomością zwierząt leśnych, potrafiły świetnie również odgadnąć ich głosy. Na pamiątkę miłego spotkania wszystkie dzieci otrzymały od Pani Marioli pamiątkowy ołówek.

  • "Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń."

    Celem kolejnego spotkania z uczniami klasy V ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach Kł. były zapoznanie ich z przysłowiami o jesieni. Wykorzystaliśmy tutaj książkę pt."Skarbiec przysłów". Przysłowia, które uczniowie wyszukali samodzielnie, stały się dla nich inspiracją do zajęć plastycznych.

  • Lampion na Halloween

    Zbliża się Halloween więc czas najwyższy zrobić ozdobę na przyjęcie z tej okazji. Na zajęciach plastyczno-edukacyjnych z klasą V ze Szkoły podstawowej w Ludwikowicach Kł. zaproponowaliśmy zrobienie fajnego naszym zdaniem lampionu.Potrzebny był kolorowy papier, klej, nożyczki i oczywiście dobre chęci, które jak zawsze były.Uczniowie wysłuchali również informacji skąd wywodzi się ta tradycja.Podzielili się również swoimi przemyśleniami na temat, coraz większego zainteresowania tym świętem w Polsce.

  • "Przygody jeża spod miasta Zgierza".

    Rodzina jeży
    "Czy wiesz, mamo, ilu jest na świecie naszych krewnych? -zapytał jeżyk pewnego wieczoru."Na środowych zajęciach dzieci ze Szkoły podstawowej z Ludwikowic Kł., które przyszły z Panią Jolą próbowały się tego  wlaśnie dowiedzieć w Bibliotece. Na samym początku dzieci wysłuchały bajki Wandy Chotomskiej pt." Przygody jeża spod miasta Zgierza." Następnie, każdy próbował sam  podoklejać jeżowi kolce, z wcześniej przygotowanych pociętych pasków kolorowego papieru.

  • Jabłuszko, jabłuszko...- zajęcia plastyczno edukacyjne.

    Jesień to czas ciekawych inspiracji. Jednym z darów Pani Jesieni, są owoce z sadu.Dzieci na  wtorkowych zajęciach w Bibliotece, po obejrzeniu książeczek, gdzie głównymi bohaterami są jabłka, guszki, śliwki, pokolorowały obrazki przedstawiające owoce.

  • Jesienne liście -zajęcia edukacyjno-plastyczne w Bibliotece.

    Na jeiennych warsztatach w Bibliotece dzieci ze Szkoły podstawowej z Ludwikowic Kł., które przyszły z Panią Jolą, wykonały kolorowe  jeienne liście.Elementem dekoracyjnym były kolorowe włoczki, które dzieci przeplatały w środku liścia. W trakcie spotkania, nie zabrakło wierszy o  pięknej kolorowej jesieni.

    Jesień chodzi po lesie (fragm.)
    Jesienią, jesienią
    lecą liście na ziemię,
    lecą jabłka czerwone,
    liście żółtozielone.

  • Lekcja edukacyjna z Panią Leśnik

    Październik to miesiąc dobroci dla zwierząt , Z tej okazji zaprzyjaźniona z Biblioteką, Pani Mariola Miśkiewicz, pracownik Nadleśnictwa Jugów, spotkała się z dziećmi z klasy II ze Szkoły podstawowej w Ludwikowicach Kł.Pani Mariola w ciekawy sposób opowiedziała o mieszkańcach lasu. Dzieci miały możliwość poznania odgłosów leśnych zwierząt , wykazały się tutaj dużą znajomością. Spotkanie z panią leśnik było okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczej, za które bardzo dziękujemy. Na zakończenie interesującego spotkana, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy ołówek i długopis .

     

     

  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

    29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Akcja głośnego czytania  realizowana jest w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom i jest kontynuowana   co roku w naszej bibliotece .  Jej celem jest  promowanie  idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat , zwrócenie uwagi  na konieczność czytania dzieciom aby obudzić w nich  zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie.

  • Spotkanie autorskie dla dzieci z Panem Pawłem Beręsewiczem.

    Dzisiaj Biblioteka w CKGNR w Ludwikowicach Kł., gościła Pana Pawła Beręsewicza.Pisarza, poetę, tłumacza, który nie tylko pisze książki dla młodego czytelnika, ale również jest współautorem słownika polsko-angielskiego i angielsko-polskiego m.in.Wielkiego słownika PWN -Oxford. Autor na początku spotkania zadał dzieciom pytanie: "Jaki pierwszy zawód wykonywał, zanim zajął się pisaniem książek"? Padało wiele propozycji. Uczniowie ze Szkoły podstawowej z Ludwikowic Kł. uznali, że pan Paweł ze względu na swój wzrost, mógł być np. bokserem

  • "Baw się czytaniem" spotkanie z pisarzem Pawłem Beręsewiczem

    7 października 2016 roku o godzinie 9.30 w czytelni Biblioteki odbędzie się spotkanie autorskie "Baw się czytaniem" z pisarzem Pawłem Beręsewiczem. Serdecznie zapraszamy.

  • "GDZIE DUCH spotyka się z przestrzenią" - otwarcie wystawy fotografii.

    W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 16 września otwarto wystawę fotografii pt. "U podnóża Gór Sowich". Zadaniem wystawy jest przybliżenie  historii regionu, obiektów sakralnych Gminy Nowa Ruda pozostawionych przez poprzednie pokolenia. Poprzez  tegoroczne obchody Bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach Kłodzkich z panią Jolantą Koterbą ucząc się poszanowania dla spuścizny naszych przodków i środowiska w którym żyją.

  • NARODOWE CZYTANIE W BIBLIOTECE !

    3 września w Bibliotece w Ludwikowicach Kł. z okazji Narodowego Czytania czytaliśmy fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Quo vadis". Czytała m.in. Pani Teresa Bazała, radna Ludwikowic Kł. Wszystkim uczestnikom Biblioteka dziękuje za przybycie i mile spędzony czas.

  • NOWOŚCI KSIĄŻKOWE I AUDIOBOOKI!

    Drodzy  Czytelnicy! W dniu dzisiejszym na naszych bibliotecznych półkach pojawiły się nowe książki i audiobooki. Zachęcamy Was do odwiedzenia nas, każdy znajdzie ciekawą lekturę tylko  dla siebie.

  • "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych"

    Kolejny już rok Biblioteka w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda Ludwikowicach Kł. uczestniczy w Programie Biblioteki Narodowej" Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek".Biblioteka wraz z filiami "Zrealizuje zakup ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Biblioteka w CKGNR uzyskała srodki finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kwocie: 9 700,00 zł.
  • Gdzie Duch spotyka się z przeszłością - EDD 2016

    Biblioteka w CKGNR w Ludwikowicach Kł. przyłącza się już po raz kolejny do Europejskich Dni Dziedzictwa 2016.  Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: " Gdzie duch spotyka się z przestrzenią- świątynie, arcydzieła, pomniki". Z tej okazji zapraszamy 16 września o godz.17.00 do czytelni na wystawę fotografii, na których będą uwiecznione kościoły, kapliczki i cmentarze Gminy Nowa Ruda. Wśród fotografii, będzie można również obejrzć wystawę malarstwa lokalnego twórcy Pana Andrzeja Nadarzyńskiego. Zapraszamy.

  • "Skakanka"- ostatnie wakacyjne spotkanie z Tuwimem.

    Na ostatnich wakacyjnych zajęciach, przeczytaliśmy wspólnie wiersz Juliana Tuwima pt."Skakanka".Dzieci bawiły się w kalambury, nawiązujace do dyscyplin sportowych i rozwiązały wspólnie krzyżówkę. Na zakończenie powstały prace plastyczne, przypominające morskie akwarium.

  • "Rzepka"- zajęcia wakacyjne z Tuwimen.

    Koniec wakacji się zbliża wielkimi krokami, ale w Bibliotece wtorkowe zajęcia trwają nadal.Dzisiaj poznaliśmy wiersz pt."Rzepka" J.Tuwima. Wiersz wszystkim się bardzo podobał.Potem dzieci chętnie kolorowały postacie z wiersza i szukały różnic w ukrytych obrazkach. Później każdy znalazł coś dla siebie, były puzzle, gry planszowe i zabawy w kąciku zabaw.

  • "Żółw, wieloryb, a może ślimak - zajęcia wakacyjne.

    Dzisiaj potrzebne były nam tylko plastikowe tacki, farbki, kolorowy papier i zszywacz, aby powstały te piękne prace.

  • "Wesoły klaun"- zajęcia wakacyjne

    O tym jak można wykorzystać resztki wełny, dzieci przekonały się dzisiaj na kolejnych wakacyjnych zajęciach w Bibliotece w CKGNR w Ludwikowicach Kł.Z kolorowej wełny, papierowych tacek i plastikowych korków powstał zabawny klaun.Czytaliśmy również kolejny wiersz Juliana Twima, tym razem był to "Pan Tralaliński". W nawiązaniu do wiersza, dzieci bawiły się w kalambury i  odgadywały zagadki o zawodach. Przy użyciu grzechotek wystukalismy również rytm do wiersza. Na koniec  spotkania, dzieci rozpoznawały tytuły  bajek na podstawie ilustracji.

  • Muzyczne karaoke u Pana Tralalińskiego.

    16 sierpnia  na wtorkowych zajęciach w Bibliotece w CKGNR, dowiemy się co słychać u Pana Tralalińskiego.Będzie muzyczne, karaoke..Nie zabraknie też zagadek i kalamburów związanych z zawodami.Atrakcją będzie również znany wszystkim telewizyjny teleturniej  "Familiada".Zajęcia od godz.10.00 do godz.12.00.Zapraszamy.

  • Zajęcia wakacyjne w Bibliotekach w filiach CKGNR na terenie Gminy Nowa Ruda.Zapraszamy.

    BIBLIOTEKA W DZIKOWCU

    19.08 (piątek) godz.12.00-14.00

    26.08 (piątek) godz.12.00-14.00

    BIBLIOTEKA W JUGOWIE


    16.08( wtorek) 11.30-13.30    18.08 (czwartek) 11.30-13.30 19.08 (piątek) 11.30-13.30

    23.08(wtorek) 11.30-13.30     26.08 ( piątek) 11.30-13.30    30.08 (wtorek) 11.30-13.30

     

    BIBLIOTEKA W LUDWIKOWICACH


    2.08 (wtorek) 10.00-12.00     9.08 (wtorek) 10.00-12.00      16.08 (wtorek) 10.00-12.00

    23.08 (wtorek) 10.00-12.00     30.08 (wtorek) 10.00-12.00


    BIBLIOTEKA W PRZYGÓRZU


    16.08 (wtorek) 11.00-12.30          22.08 ( poniedziałek)    23.08 (wtorek) 11.00-12.30

    29.08 ( poniedziałek ) 11.00-12.30       30.08 (wtorek) 11.00-12.30

     

  • Wakacje z wierszami Juliana Tuwima "Słoń Trąbalski".

    Dzisiaj dzieci z dużym zaciekawieniem wysłuchały wiersza pt." Słoń Trąbalski". Następnie na wszystkich czekały zadania do wykonania — wykreślanka, krzyżówka i zaszyfrowany tekst. Dzieci chętnie,  wspólnie bawiły się w różne gry ruchowe. Największym jak zawsze powodzeniem wśród chłopców cieszyła się gra ,,Twister". Dziewczynki wybrały jednak hula hop, w którym najlepszą jak się okazuje jest najmłodsza uczestniczka zajęć. Na zakończenie  miłego spotkania, na papierowych talerzykach, dzieci namalowały  farbami sad, który kojarzy im się z latem.

     

  • Wakacje z wierszami Juliana Tuwima "Warzywa"

    "Warzywa" to kolejny wiersz Juliana Tuwima, który dzieci poznały dzisiaj.Każdy wymienił znajdujące sie warzywa i potrafił powiedziec co można z nich zrobić, były rózne pomysły na sałatki i zupy. Po wysłuchaniu wiersza, dzieci w grupach wykonały plakaty promujące jedzenie warzyw. Wspólnie również rozwiązaliśmy rebusy i krzyzówkę o warzywach. Lato to pora, która daje nam wiele darów, korzystając z jej uroków, dzieci wykonały pyszną zdrową sałatkę jarzynową. Sałatka w wykonaniu dzieci była naprawdę pyszna, o czym przekonali się sami "mali kucharze".

  • Czytanie wiersza

    WAKACJE Z WIERSZAMI JULIANA TUWIMA "BAMBO".

    Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią czytaliśmy kolejny wiersz Juliana Tuwima "Bambo". Wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach otrzymały papierowe spódniczki hula. Zaplanowane konkursy i zabawy ruchowe sprawiły, że dziś w Bibliotece wyjątkowo było bardzo głośno i bardzo radośnie. Dzieci wzięły udział w różnego rodzaju konkurencjach jak: zabawa w tratwę, rozdzielenie wymieszanego ze sobą grochu i fasoli, zabawy z balonem i piłeczkami, rozpoznawanie smaków z zamkniętymi oczami, zjedzenie banana na czas, łowienie ryb, utrzymanie równowagi oraz recytacja wiersza i konkurs plastyczny.

  • NARODOWE CZYTANIE 2016

    Po raz kolejny Biblioteka w Ludwikowicach Kłodzkich przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w przedsięwzięciu, już niedługo ( sobota 3.09.2016 r., godz. 10.00-12.00 ). Przyjdź!!! i przeczytaj swój ulubiony fragment „Quo Vadis”

  • Wspólne zdjęcie z gotową do drogi Lokomotywą

    WAKACJE Z WIERSZAMI JULIAMA TUWIMA "LOKOMOTYWA".

    Dzisiejszego dnia nasza grupa uczestniczyła w bardzo ciekawych zajęciach. Otóż, udaliśmy się w niesamowitą podróż Lokomotywą Juliana Tuwima. Po dokładnej i spokojnej analizie tekstu mogliśmy przeliczyć i sprawdzić kto podróżował lokomotywą i w którym wagonie. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w konkursie na najlepsze wykonanie piosenki "Jedzie pociąg z daleka". W wesołych nastrojach bawiliśmy się w najlepsze w Lokomotywę Tuwima, a po krótkiej przerwie i słodkim poczęstunku przystąpiliśmy do zajęć plastycznych.

  • WAKACJE Z WIERSZAMI JULIAMA TUWIMA "DYZIO MARZYCIEL".

    "Dyzio Marzyciel" to kolejny wiersz na podstawie którego zrealizowaliśmy dzisiejsze wakacyjne zajęcia. Co prawda nasz bohater marzył o waniliowym kremie, lodach i ciastkach, to my w przeciwieństwie do Dyzia postanowiliśmy wykonać bardzo zdrową i bardzo smaczną sałatkę owocową. Cała grupa z wielkim zaangażowaniem pracowała przy przygotowaniu deseru. Po skończonej pracy wszyscy zasiedli przy wspólnym stole i delektowali się smakiem pysznych owoców. Po otrzymaniu bardzo wysokiej dawki witamin dzieci własnoręcznie wykonały cudowne wakacyjne okulary.

  • WAKACJE Z WIERSZAMI JULIANA TUWIMA "OKULARY".

    Dziś mija kolejny dzień wakacyjnych zajęć w bibliotece. Tym razem przeczytaliśmy wiersz Juliana Tuwima "Okulary". Na jego podstawie poznaliśmy różne rodzaje okularów, ich przeznaczenie oraz jaką ważną rolę odgrywają. Wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę oraz bawiliśmy się w odgadywanie przedmiotów z zasłoniętymi oczami. Na koniec zajęć podczas warsztatów plastycznych każde dziecko wykonało swoje małe akwarium z rybkami.
    Koło, koło w środku kreseczka,
    Tu laseczka, tam laseczka.
    Widzi młody, widzi stary, Że nam wyszły...okulary.

  • WYRUSZAMY LOKOMOTYWĄ DO TUWIMOWA !

    Biblioteka w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł. zaprasza dzieci w każdy wtorek od godz.10.00 do godz.12.00 do KRAINY ZABAW Z WIERSZAMI JULIANA TUWIMA. W pozostałe dni otwarcia biblioteki proponujemy: kolorowanki, rebusy, krzyżówki, poczytajki, gry planszowe i komputerowe. ZAPRASZAMY.

  • UWAGA, UWAGA!!!! Zmiany w pracy Biblioteki.

    Podczas wakacji Biblioteka będzie czynna od godziny 9.00 do 17.00 oprócz czwartków i sobót. Za zmiany przepraszamy.

  • Europejskie Dni Dziedzictwa 2016

    To wyjątkowe święto zabytków odbędzie się w dniach 10-11 i 17-18 września 2016 r. pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”. Takie sformułowanie tematu ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Powszechne poznanie tych wartości może być katalizatorem rozwoju społecznego.Z tej okazji my również zaproponujemy naszym mieszkańcom wystawę malarstwa i fotografii kościołów, kapliczek i cmentarzy w naszej Gminie.Otwarcie wystawy "U podnóża Gór Sowich - historia kosciołów, kapliczek i cmentarzy Gminy Nowa Ruda", odbędzie się 16 września o godz.17,00.zapraszamy.

  • Piknik edukacyjny- "SIECAKI NA WAKACJACH"

    8 lipca w piątek od godziny 10.00 do godziny 12.00 w czytelni Bibliotecki w CKGNR w Ludwikowicach Kłodzkich odbędzie się piknik edukacyjny pt. „Sieciaki na wakacjach” organizowany przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Orange. Akcja ta ma na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę, bezpiecznego korzystania z internetu. Nasza biblioteka chętnie  i w tym  roku przyłączyła się do tej akcji. Zapraszamy już dziś dzieciaki.

  • "FAMILIADA" - w Bibliotece.

    Wzorem telewizyjnej "Familiady" Biblioteka w Ludwikowicach KŁ. przygotowała dla uczniów klasy szóstej z Ludwikowic Kł., znany wszystkim teleturniej. Uczniowie stworzyli swoje rodziny klasowe i odpowiadali na pytania ankietowanych. Nie zawsze było to łatwe i oczywiste... no ale tak właśnie jest w teleturniejach. Pytania były z różnych dziedzin, więc padały różne skojarzenia, co wzbudzało dużo radości wśród publiczności.

     

  • Bukiet kwiatów

    Jak zrobić bukiet z papieru, przekonali się uczniowie klasy V na ostatnich już przed wakacjami, warsztatach literacko- plastycznych.Potrzebny był tylko kolorowy papier, klej i nożyczki, no i chęci. Chęci i pomysłowości nie zabrakło, bo kwiaty  wykonane z papieru, dają gwarncję, że nie zwiędną i staną się piekną dekoracją na dłuższy czas.

  • Wesoły klaun- prezent dla taty.

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Taty. Uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł. wiedzą, że to świetna okazja, by pokazać swojemu tacie, że doceniają go, za to co dla nich robi. Biblioteka  zaproponowała więc na warsztatach literacko - plastycznych, wykonanie takiego wesołego klauna, który będzie prezentem własnorecznie wykonananym.

     

  • Spotkanie z Siostrą Dyrektor Agnieszką z Domu Pomocy Społecznej w Ludwikowicach

    W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" Biblioteka zaprosiła Siostrę Dyrektor Agnieszkę z Domu Pomocy Społecznej w Ludwikowicach Kł. , która przeczytała dzieciom z klasy III ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic KŁ., książkę Zofii Staneckiej pt."Basia i wolność", książkę Biblioteka otrzymała  za udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Siostra Dyrektor opowiedziała, krótką historię życia św.Franciszka, aby przybliżyc dzieciom  patrona  ich szkoły. Uczniowie doweiedzieli się, również jaką drogę odbyła, zanim trafiła do Domu Pomocy Społecznej w Ludwikowicach. Siostra Agnieszka opowiedziała nam również o dzieciach, które się tam znajdują, o ich pasjach i zdolnościach. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze,Dziękujemy Siostrze Dyrektor, że  podzieliła się z nami swoja pracą.Mamy nadzieję, na nie jedno  jeszcze takie spotkanie.

    .

  • Spotkanie z Panią Teresą - pielęgniarką.

    Dzisiaj, gościliśmy w Bibliotece niezwykłego gościa, panią Teresę Janowską , która przeczytała dzieciom z Przedszkola z Ludwikowic K., książkę pt. "Z mamą u lekarza. Pani Teresa, która z tym zawodem jest związana od początku, w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy. Aby przybliżyć dzieciom swoja pracę, przywiozła ze sobą stare fotografie, gdzie można było zobaczyć jak kiedyś ubrane były pielęgniarki. Największą frajdą był jednak przyrząd do mierzenia ciśnienia i stetoskop. Wszystkie dzieci chciały być przez Panią Teresę przebadane. Spotkanie odbyło się w ramach akcji :"Cała Polska czyta dzieciom". Biblioteka serdecznie dziękuje za tak miłe spotkanie.

     

  • Przedstawienie "Złota rybka".

    W dniu dzisiejszym Biblioteka gościła uczniów klasy I i II ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł. Okazją do odwiedzin było wystawione przez Teatr z Krakowa ART. –RE przedstawienie „Złota rybka”. Podczas spektaklu dzieci przeniosły się na nadbrzeżny kurort, gdzie swoją opowieść rozpoczął rybak. Opowiedział on o swoich losach, jego kapryśnej żonie i towarzyszącej im „Złotej Rybce”. Dzieci miały możliwość interaktywnego uczestnictwa w spektaklu. Zarzucały sieci z rybakiem, przywoływały „ Złotą Rybkę”. Była to doskonała zabawa z dużą dozą humoru i jednocześnie istotną treścią.Spektakl odbył sie w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

     

  • "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" i My też Czytamy!!

    Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie jest głośne czytanie dziecku dla przyjemności! Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają! Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości. Nasza Biblioteka po raz kolejny przyłącza się do ogólnopolskiej akcji: Cała Polska Czyta Dzieciom, oto kilka naszych propozycji ciekawych akcji proczytelniczych.

     

     

     

  • W królestwie książek- wizyta przedszkolaków w Bibliotece

    Dzisiaj gościliśmy grupę dzieci 3-4 letnich z Przedszkola z Ludwikowic Kł. wraz ze swoimi paniami. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. ”Kamyczek w bibliotece”. Poznały zasady wypożyczania książek, dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Dużą radość sprawiło im oglądanie różnego rodzaju książek, które później segregowały np. łączyły w pary książki o zwierzątkach. Maluchy ochoczo odgadywały zagadki i układały bajkowe rebusy. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu była to pierwsza, ale mamy nadzieję nie ostatnia wizyta w Bibliotece.

     

  • Pamietaj ! 26 maja to Dzień Matki.

    W Polsce święto to przypada na 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie.

     

  • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - już po raz XV

    W dniach 29 maja - 5 czerwca odbędzie się XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, największe doroczne święto kampani czytania.Tydzień Czytania odbywa się w tym roku pod hasem "CZYTANIE USKRZYDLA". Tydzień Czytania organizowany jest przez Fundację"ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".To największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej.

  • "Teleturniej literacki 1 z 10" dla klasy szóstej.

    Dzisiejszy piątek jest dla naszej Biblioteki troszkę smutny. Uczniowie z klasy VI ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic przyszli do nas już po raz ostatni, jako uczniowie tej szkoły. Nie było już lekcji o katalogach, słownikach była zabawa i rywalizacja. Uczniowie zmierzyli się w zaproponowanym przez nas, znanym wszystkim z telewizji "Teleturnieju 1 z 10" .Nasza współpraca przez wiele lat układała się bardzo dobrze.Super klasa .Dziękujemy !!! Życzymy Wam powodzenia w Gimnazjum.

  • M jak MAMA- warsztaty litercko-plastyczne.

    26 maja to ważny i wyjątkowy dzień, w tym dniu obchodzimy "Dzień Matki". W podziękowaniu ukochanym mamom za wszystko co robią dla nas, obdarowujemy je  w tym dniu życzeniami, laurkami, prezentami i kwiatami.Biblioteka zaproponowała na wczorajszych zajęciach uczniom klasy IV ze Szkoły podstawowej z Ludwikowic Kł. przygotowanie laurek.Do przyozdobienia wykorzystano tasiemki, kolorowy papier,foremki do babeczek. Samodzielnie wykonana laurka z pewnością wywoła uśmiech na twarzy każdej mamy, ponieważ nie ma nic lepszego niż prezent od serca.


  • "Teleturniej z książką za PAN BRAT"

    Wczoraj Bibliotekę odwiedzili uczniowie z klasy V ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach Kł. W trakcie spotkania bawiliśmy się m.in. w rozwiązywanie literackich zagadek i odgadywaliśmy tytuły tekstów z literatury dla dzieci .Najwięcej śmiechu i emocji jednak było przy konkurencji, w której drużyny zakładały słoneczne okulary, przez które nic nie widać. Następnie jej członkowie otrzymują po jednej literze, a kapitan – dwie. Ich zadaniem jest rozróżnić za pomocą dotyku, jakie są to litery, a następnie ułożyć hasło na podstawie trzech wskazówek, poprzez poprawne ułożenie liter. Po poprawnym ułożeniu, jedna z liter jest wymieniana, a zadanie rozpoczyna się od początku.

     

  • NOC BIBLIOTEK tuż, tuż - w naszej BIbliotece.

    Nasi czytelnicy obejrzą transmisję online, której gościem będzie prof. Jerzy Bralczyk. Czytelnicy zebrani w Bibliotece w Ludwikowicach Kł. będą mogli zadawać profesorowi pytania.Biblioteka zaprasza seniorów na wspólne głośne czytanie wybranych dzieł i grillowanie.Mile widziane jest również przyniesienie swojej ulubionej książki, do której mają największy sentyment. Startujemy 4 czerwca 2016r., godzinę spotkania podamy w późniejszym terminie.Zapraszamy serdecznie.

     

  • Nasze kochane kotki

    Wizyta przedszkolaków w Bibliotece.

    We wtorkowy ranek, nasza Biblioteka gościła grupę starszaków z Przedszkola w Ludwikowicach Kł. Goście wysłuchali opowiadania Barbary Gawryluk pt. "Książki dla Jasia". Były zagadki z bajkowego kuferka, kolorowanki, a na koniec dzieci otrzymały zakładki do książek, musiały tylko dokleić buźkę, łapki i te elementy pokolorować. Zakładki- kotki, które dzieci wykonały nawiązywały do dekoracji przygotowanej w czytelni, a mianowicie do wiersza pt." Chory kotek".

     

  • "Kocham Cię Polsko" - w Bibliotece.

    Inspiracją do dzisiejszej zabawy z klasą IV był dla nas program "Kocham Cię Polsko".
    Uczniowie zostali podzieleni na cztery drużyny, czteroosobowe. Rozpoczęliśmy zabawę muzyczną licytacją, trzeba było tutaj pochwalić się znajomością tekstu naszego Hymnu. Wielkie brawa tutaj wszyscy znali cały Hymn. Póżniej były kalambury, głuchy telefon, trzeba było przekazać plotkę. Czytane były również znane fragmenty z lektur szkolnych i trzeba było tutaj na podstawie krótkiego tekstu odgadnąć tytuł książki. Drużyny również musiały odgadnąć kim są na obrazkach wyciętych z kolorowych czasopism znane postacie, ze świata filmu, sportu czy polityki. Rywalizacja była, ale najważniejsze, że była dobra zabawa.

     

  • Tydzień Bibliotek w Bibliotekach Gminy Nowa Ruda- hasło tegoroczne "Biblioteka inspiruje".

    Biblioteka w CKGNR w Ludwikowicach Kłodzkich zaprasza:

    Rozpoczynamy 8 maja o godz.15.00 koncertem Kół Gospodyń Wiejskich i Klubów Seniora"W hołdzie Janowi Pawłowi II". Przez cały tydzień nie zabraknie spotkań z dziećmi m.in.będzie "Wielki quiz edukacyjny",  i "Literacki Teleturniej 1 z 10", Uczniowie zmierzą się również w konkursie wiedzy" Z książką za pan brat" na temat bajek.Wtorek będzie pod znakiem  dnia zabaw z literaturą, a  w środę seniorzy zmierzą się w "Kalamburach".Odwiedzi Bibliotekę również grupa przedszkolaków, dla niektórych będzie to może pierwsza przygoda z literaturą.Ten niezwykły tydzień zakończy się w niedzielę 15 maja, wycieczką seniorów z grupy komputerowej do Wojsławic.

     

  • "Cudowna lampa Aladyna"

    Dzisiaj dzieci z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie, na zaproszenie Biblioteki w Bożkowie miały okazję obejrzeć przedstawienie teatru Art -Re z Krakowa, adaptację jednej z najsłynniejszych opowieści Szeheryzady.

     

  • GRATULACJE ! GRATULACJE !

    Miło nam poinformować, że do etapu wojewódzkiego XVIII edycji Konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem: "W trosce o nasze bezpieczeństwo" zostały przesłane prace:Aleksandry Kisil, Wojciecha Błażejczyka i Mikołaja Komarnickiego, uczniów Gimnazjum Nr 1 w Jugowie. Jeszcze raz gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, w przyszłym roku.

  • "W hołdzie Janowi Pawłowi II" - Zapraszamy na koncert !

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich zaprasza na koncert " W hołdzie Janowi Pawłowi II". Zaśpiewają Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Nowa Ruda oraz Kluby Seniora:"Iskierki"z Ludwikowic Kł. i "Wrzos" z Jugowa, a także chór Kołczanki z Ludwikowic Kł. Koncert odbędzie się 8 maja 2016r. o godz.15.00 w sali widowiskowej CKGNR. Serdecznie zapraszamy w imieniu wszystkich występujących.

  • Wystawa malarstwa Beaty Jańdzio

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich zaprasza do czytelni Biblioteki na otwarcie wystawy malarstwa Beaty Jańdzio 7 marca 2016 roku (poniedziałek) godz.17.00."Ja i mój czerwony balonik" to tytuł wystawy, na który serdecznie zapraszamy już dziś.

  • "Żołnierze wyklęci" - prawdziwi bohaterowie polskiej niepodległości

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda oraz Fundacja Wolność i Demokracja ogłaszają Konkurs Plastyczny ”Żołnierze wyklęci”- prawdziwi bohaterowie polskiej niepodległości. Zapraszamy dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Miasta i Gminy Nowa Ruda do udziału w konkursie plastycznym. Termin składania prac  25.02.2016 rok. ZAPRASZAMY !!!

  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    Zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ludwikowicach Kłodzkich dnia 28 lutego 2016 r. Szczegóły znajdą Państwo na załączonym plakacie. Zapraszamy!!!

  • Co to jest savoir-vivre ?

    Wczoraj w Bibliotece, uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł. wysłuchali opowiadania Grzegorza Kasdepki pt."Telefonowanie" z książki pt."Bon czy ton savoir- vivre". Uczniowie wymienili różne sytuacje,kiedy i gdzie nie powinno się używać telefonu.Po burzliwej dyskusji, kiedy już wszyscy dowiedzieli się jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się  w róznych sytuacjach, każdy wykonał  i ozdobił ozdobne pudełeczko na telefon.

     

  • NOC BIBLIOTEK 2016 !

    II wydanie NOCY BIBLIOTEK odbędzie się w sobotę 4 czerwca 2016r.Hasło akcji to: WOLNO CZYTAĆ.My również zarejestrowaliśmy sie  i nasza Biblioteka w CKGNR,  pojawiła się się na na Mapie Bibliotek biorących  udział w tej akcji.Nocy towarzyszy akcja "PRZYNIEŚ KSIĄŻKĘ DO BIBLIOTEKI"- biblioteki zgłaszaja podczas rejestracji książki poszukiwane przez czytelników, a odwiedzajacy przekazują już przeczytane pozycje ze swoich zbiorów.

     

     

  • CZYTAM W PODRÓŻY!

    Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda wraz z Filiami przyłączyła się do organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta akcję "Czytam w podróży". 6 kwietnia będziemy wręczać czytelnikom zakładki do książek z informacją, że książki są wspaniałymi towarzyszami nie tylko podróży, ale również całego życia. Ideą akcji jest promocja poezji Herberta oraz popularyzacja czytelnictwa. Pokażmy światu, że lubimy czytać - także w podróży!. Bądźcie z nami 6 kwietnia. Zapraszamy

  • Aleksandra Kisik - I miejsce

    Rozstrzygnięcie XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "W trosce o nasze bezpieczeństwo"- etap gminny.

    Gminna komisja XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "W trosce o nasze bezpieczeństwo" wyłoniła laureatów w dniu 31.03.2016 r. w czytekni biblioteki Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich. Więcej informacji w załączniku.

  • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w Bibliotece.

    W rocznicę powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno- edukacyjną Żonkile. W dniu 19 kwietnia 2016 roku o godzinie 12:30 odbyła się internetowa premiera filmu Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943.Na zaproszenie Biblioteki W CKGNR przyszli  uczniowie klasy IV i VI ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł.  z opiekunem Panią Jolą Koterbą.

     

  • Akcja "ŻONKILE"- w Bibliotece.

    Już po raz czwarty w rocznicę powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.W dniu 19 kwietnia 2016 roku o godzinie 12:30 na stronie muzeum www.polin.pl odbędzie się internetowa premiera filmu o powstaniu w getcie warszawskim.Biblioteka w Ludwikowicach Kł. przyłaczyła się również do tej akcji.

  • 2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

    2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w celu promowania literatury i grafiki wśród młodych czytelników. 2 kwietnia to również dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, autora baśni znanych dzieciom na całym świecie.Co roku inny kraj jest gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Jego zadaniem wówczas jest zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto: „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, plakat projektował Jerzy Czerniawski.

  • Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem „W trosce o nasze bezpieczeństwo”

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zaprasza do XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem „W trosce o nasze bezpieczeństwo” organizowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej – Szefa Obrony Cywilnej Kraju we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  • XI GMINNY KONKURS RECYTATORSKI DLA PRZEDSZKOLI - "Stanisław Jachowicz - wiersze i wierszyki"

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich zaprasza na XI Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkoli. W tym roku dzieci  będą recytowały wiersze Stanisława Jachowicza w 220 rocznicę urodzin.Konkurs odbędzie się 28.04 2016 r. o godz.10.00 w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kł.Serdecznie zapraszamy  przedszkolaki do udziału.

  • Zajączek wielkanocny - warsztaty edukacyjno-plastyczne.

    Już tylko tydzień dzieli nas od świąt, dlatego młodzież z klas szóstych wykonała zajączki z kubeczków. Uczniowie zanim przystąpili do twórczej pracy dowiedzieli się, że zając wielkanocny to jeden ze świeckich symboli. Według tradycji zając chodzi z koszykiem i zostawia prezenty. Zwyczaj pochodzi z Niemiec. Nasz zajączek co prawda nie posiada koszyczka ale praktyczny kubeczek do którego można zbierać czekoladowe słodkości.

  • Wielkanocne jajka

    Na wtorkowe zajęcia przyszły do Biblioteki dzieci z grupy świetlicowej ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł. wraz z opiekunem Panią Jolą Koterbą.Czas szybko leci. Wielkanoc tuż, tuż.    Dzieci  na zajęciach plastyczno - edukacyjnych przekonały się, że jajka można ozdobić na wiele sposobów. Miały do wyboru kolorowe  cekiny, włóczkę, kaszę i ryż.Przy odrobinie fantazji powstały przepiękne jajka, które mogą być dekoracją stołu wielkanocnego.

  • "BEZPIECZNY E - KONSUMENT" - kampania Tydzień z Internetem 2016r.

    Biblioteka w CKGNR w Ludwikowicach Kł. włączyła się 16 marca już po raz kolejny do kampanii Tydzień z Internetem. Motyw przewodni brzmiał: świadome korzystanie z sieci i bezpieczne e- zakupy. Uczestnikami spotkania w czytelni Biblioteki, była grupa seniorów, którzy dowiedzieli się między innymi, jak bezpiecznie kupować w Internecie, w jaki sposób chronić swoje dane, jak sprawdzać wiarygodność sklepów internetowych i jakie są podstawowe prawa konsumenckie. Po zapoznaniu się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez organizatorów, uczestnicy w formie zabawy rozwiązali quiz online. Na zakończenie tak miłego spotkania, każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

     

  • Wielkanocne zajączki i kurczaczki - warsztaty edukacyjno-plastyczne.

    Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus) z którymi podczas warsztatów zapoznały się dzieci. W trakcie zajęć wykonały wielkanocne zajączki i kurczaczki.

  • Baranek wielkanocny - warsztaty edukacyjno-plastyczne.

    Stało się już tradycją, że każdego roku w naszej bibliotece przed zbliżającymi się świętami organizujemy warsztaty edukacyjno-plastyczne. Dzieci zapoznały się z tradycjami świąt wielkanocnych począwszy od niedzieli palmowej a kończąc na lanym poniedziałku. Poznały historię powstania pisanek, dowiedziały się czym różnią się pisanki od kraszanek i jakie jajka miały w koszykach nasze prababcie. Na koniec zajęć wykonały papierowego Baranka.

  • "Przebiśniegi" zajęcia literacko-plastyczne

    Tym razem na zajęciach dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy "Przyjście wiosny" a następnie wykonały stojące obrazki z przebiśniegiem.
    „Przebiśnieg” - (Wanda Chotomska)
    Przebija się przez śnieg
    przebiśnieg,
    przebija,
    wyciąga zieloną szyję
    milimetr po milimetrze.
    A gdy już się przebije,
    woła: - Nareszcie żyję!

  • Uroczyste otwarcie wystawy Beaty Jańdzio.

    7 lutego w Bibliotece w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Beaty Jańdzio.

     

     

  • Tydzień z Internetem 2016

    Biblioteka w CKGNR w Ludwikowicach Kł. przyłącza się do akcji 16 marca. Motywem przewodnim tej kampanii jest: świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci.Kampania  odbędzie się w dniach 14-20 marca 2016 roku w całej Europie.

  • Zapamiętaj sobie - 8 MArca jest Dzień Kobiet

    Wystawka książek z Kobietą w tytule.


    Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!
    Postaci twojej zazdroszczą anieli,
    A duszę gorszą masz, gorszą niżeli!...
    Przebóg! tak ciebie oślepiło złoto!
    I honorów świecąca bańka, wewnątrz pusta!

  • NARODOWE CZYTANIE 2016 -"Ouo vadis"

    Quo vadis" Henryka Sienkiewicza zwyciężyło w plebiscycie na lekturę Narodowego Czytania w 2016 roku - ogłosił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. To cudowna powieść o miłości, upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary - powiedział.

  • "Wiosenne kwiaty"- wtorkowe zajecia literacko -plastyczne.

    Choć za oknami zmienna pogoda, my w Bibliotece chcemy już poczuć wiosnę, dlatego dzieci z grupy świetlicowej ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł., które nas odwiedziły razem z Panią Jolą już dziś wyczarowywały wiosenne bukiety. Inspiracją do pracy był wiersz pt "Wiosenne kwiaty" Anny Łady-Grodzickiej.

     

  • I miejsce Kamila Jania z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Bożkowie

    Eliminacje do Gminnego XXI Konkursu Recytatorskiego "Pegazik"- rozstrzygnięte.

    Gminne eliminacje XXI Konkursu Recytatorskiego "Pegazik", odbyły się w dniu 18 lutego 2016 roku w czytelni Biblioteki Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł.W eliminacjach wzięło udział 7 osób w kategorii: "młodsi" ze szkół podstawowych z Gminy Nowa Ruda ( Jugów,Bozków, Ludwikowice Kł.).W kategorii: "starsi" uczniowie z Gimnazjum ( Bożków, Jugów).

  • 17 luty -ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

  • "Pomponikowe cudeńka"

    A oto efekty naszej wczorajszej pracy z pomponami, czyż nie piękne? Obejrzyjcie i ocencie sami. I tym razem dzieci poznały dalsze losy niesfornego ale jakże sympatycznego Maćka, bohatera Renaty Piątkowskiej "Nie ma nudnych dni" pt. "Lustro". Dla tych co nie mieli okazji posłuchać  i poznać Maćka podczas ferii zapraszamy do lektury książki.

  • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

    „Lepszy Internet zależy od Ciebie!" - pod takim hasłem 10 lutego 2016 w Bibliotece w Ludwikowicach Kłodzkich przeprowadzono zajęcia związane z obchodzonym w tym roku Dniem Bezpiecznego Internetu.

     

  • "Wełniane pompony"

    Robienie pomponów wymaga nieco cierpliwości o czym mogły przekonać się dzieci biorące udział w naszych zajęciach feryjnych. Dlatego tym bardziej  się cieszymy z efektów ich wytrwałej  pracy. Pompony można robić różnych wielkości a im więcej nawiniemy włóczki, tym pompon będzie gęstszy i bardziej mięsisty. To dopiero połowa sukcesu, jutro przekonamy się jakie ozdoby wielkanocne z nich powstaną.

  • "Wełniane czapeczki"

    Kolejny dzień ferii minął nam na wspólnym wykonaniu oryginalnych "wełnianych czapeczek" które mamy nadzieję posłużą do dekoracji mieszkania.Również dzisiaj poznaliśmy dalsze, niesamowite i dowcipne przygody Maćka w książce Renaty Piątkowskiej "Nie ma nudnych dni" pt. "Dentysta". Tym razem nasz bohater musiał odwiedzic panią dentystkę, a co z tego wynikło zapraszamy do lektury.

  • "Pomponikowe kwiaty"

    Wełniane pomysły na nudne dni - drugi tydzień ferii
    „Pomponikowe kwiaty” to zajęcia wykonywania kwiatów z kolorowej włóczki metodą robienia pomponów. Jeśli nawet dzień zaczyn się szaro i zwyczajnie, nigdy nie jest nudny. Pogodne i dowcipne opowiadania o przygodach Maćka także Wam nie pozwolą się nudzić! Dzisiaj poznaliśmy kolejny fragment książki Renaty Piątkowskiej „Nie ma nudnych dni”,

  • II tydzień ferii- zapraszamy do Biblioteki w Ludwikowicach Kł w CKGNR. godz.10.00-12.00

    8.02.2016. -"Pomponikowe kwiaty"- zajęcia plastyczne, zimowe kolorowanki godz.10.00 -12.00

    9.02.2016 -" Zimowe czapeczki"-zajęcia plastyczne, "zajęcia edukacyjne: "Lepszy internet zależy od Ciebie!- wspólne wykonanie telefonu komórkowego. z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu godz.10.00-12.00

     

     

  • "Walentynkowe kartki "

    Niedługo Dzień Zakochanych. Dzieci  w czytelni Biblioteki CKGNR podczas ferii przygotowały  już swoje walentynki. Każdy zrobił co najmniej dwie kartki. Korzystając z kolorowego papieru, skrawków materiałów, bibuły, dziurkaczy, wstążek, wyczarowały piękne kartki.i Dowiedziały się również  skąd pochodzi to święto i wysłuchały kilku wierszy o miłości.

  • Tłusty czwartek na wesoło.

    W ten niezwykle "smaczny dzień" wysłuchaliśmy wiersza Władysława Broniewskiego pt." Tłusty czwartek". Dzisiaj się bawiliśmy, było głośno i wesoło. Układaliśmy puzzle na czas, przeciągaliśmy linę, ale najwięcej frajdy było z chustą animacyjną i tunelem. Po ciężkich zmaganiach z piłeczkami każdy mógł poczęstować się pysznym pączkiem i wypić herbatkę.

  • A tak było po spotkaniu...

    Po ciekawym spotkaniu, przyszedł czas na zabawę. Część dzieci oglądała książeczki, inne kolorowały. Nie zabrakło też fanów gier komputerowych. Największa ilość dzieci wybrała jednak kącik zabaw, tutaj znalazło się miejsce dla wszystkich dzieci i tych starszych, które chodzą już do szkoły i  maluchów z przedszkola, które przyszły w czasie ferii z wizytą do Biblioteki.


  • Spotkanie z Panią Agnieszką - pisarką książek dla dzieci.

    Dzisiaj gościliśmy Panią Agnieszkę Urbańską, autorkę książek dla dzieci. Słuchaczami były dzieci uczęszczające na zajęcia w czasie ferii do Biblioteki, a także zaproszone zaprzyjaźnione z nami przedszkole z Ludwikowic Kł., wraz z opiekunami. Pani Agnieszka w fantastyczny sposób opowiadała o swoich książkach, także o postaciach występujących w nich. Ze strony dzieci było mnóstwo pytań.Dziękujemy, że  poznaliśmy cudowny świat bohaterów Pani Agnieszki.

     

  • Spotkanie z pisarką Agnieszką Urbańską.

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł. zaprasza, 3 lutego 2016 roku o godz.10.30 do czytelni Biblioteki na spotkanie z pisarką Agnieszką Urbańską.

    AGNIESZKA URBAŃSKA, polonistka, doktor literaturoznawstwa. Kiedyś wertowała książki w poszukiwaniu pewnego, zazwyczaj ponurego, motywu literackiego. Dziś uwielbia pisać dla dzieci. Mogłaby snuć te opowieści całymi dniami. Dzięki nim autorka unosi się nad ziemią i bywa w najbardziej czarownych, magicznych zakątkach.Poza pisaniem i czytaniem lubi kolekcjonować błyskotki. Ma całkiem sporą kolekcję korali i koralików.

  • Pingwin z arktycznej krainy.

    " Siedzi pingwin na brzegu i marzy
    o słoneczku gorącym i plaży.
    Dość ma mrozu i śniegu dokoła,
    czas stąd ruszać, przygoda już woła"
    Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od czytania następnego fragmentu
    książki Renaty Piątkowskiej. Następnie każdy uczestnik wykonał samodzielnie pingwina z pociętych kawałków papieru. Powstały piękne prace. Później przyszedł czas na zabawę.

     

  • Pierwszy dzień ferii za nami.

    Pierwszy dzień ferii za nami. Było wesoło i kolorowo. Zajęcia rozpoczęliśmy od fragmentu książki Renaty Piątkowskiej pt. "Nie ma nudnych dni".Malowaliśmy farbkami, bawiliśmy się w kąciku zabaw. Graliśmy w grę zręcznościową Twister i bawiliśmy się w Kalambury.

     

  • "Nie ma nudnych dni" - zapraszamy do Biblioteki w czasie ferii

    Biblioteka w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł. zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na zajęcia w okresie ferii zimowych.Proponujemy zajęcia edukacyjne, literackie, plastyczne.Efektami naszych spotkań będą własne, kreatywne prace plastyczne.Startujemy o godz.10.00 do godz.12.00.Dobre sposoby na nudę na podstawie książki Renaty Piątkowskiej "Nie ma nudnych dni".

  • Ferie w Bibliotekach CKGNR

    Biblioteka  w Dzikowcu, Jugowie, Bożkowie i w Przygórzu zaprasza wszystkie dzieci  na kreatywne zajęcia literacko -plastyczne w czasie ferii.Każda z Bibliotek przygotowała wiele atrakcji. Będzie wiele ciekawych zajęć na pewno nikt nie bedzie się nudził.Zapraszamy.

  • "Żołnierze wyklęci" - prawdziwi bohaterowie polskiej niepodległości

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda oraz Fundacja Wolność i Demokracja ogłaszają Konkurs Plastyczny ”Żołnierze wyklęci”- prawdziwi bohaterowie polskiej niepodległości.

    Zapraszamy dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Miasta i Gminy Nowa Ruda do udziału w konkursie plastycznym organizowanym w celu uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który od 5 lat obchodzimy rokrocznie w Dniu 1 Marca.Więcej informacji w załączniku.

     

  • Walentynkowe serduszko z kaszy i ryżu - wtorkowe zajęcia w Bibliotece.

    Na ostatnich wtorkowych zajęciach przed feriami, dzieci z grupy świetlicowej ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł. wykonały w czytelni Biblioteki walentynkowe serduszko. Wykorzystując do jego ozdoby: kaszę, makrony, groch i ryż. Każdy z uczestników przeczytał również życzenia walentynkowe, zaproponowane w książce pt." Życzenia na każdą okazję"

     

  • Zaczarowana filiżanka - prezent dla dziadków

    Z okazji Dnia Babci i Dziadka, dzieci z grupy świetlicowej ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł. podczas zajęć w czytelni Biblioteki CKGNR wykonały prezenty dla swoich dziadków. Ozdobiły własnoręcznie przygotowane wcześniej filiżanki, cekinami, papierowymi elementami w postaci kół, gwiazdek, listków i kolorowych brokatów. Następnie dzieci wysłuchały wierszy pt."Babcia" Anny Kamińskiej i "Migu-migu" Hanny Ożogowskiej.

     

  • Dzieje ulicy Fabrycznej- spotkanie z klasą czwartą

    Jak wyglądała dawna ulica Fabryczna i to co pozostało do dnia dzisiejszego było tematem  spotakania klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach Kł. z Panem Andrzejem Nadarzyńskim, który w ciekawy sposob przybliżył uczniom takie nazwy obiektów jak:  tajemnicza Muchołapka, Kopalnia Wacław, elektrownia. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć dzięki zdjęciom  ze zbiorów własnych Pana Andrzeja zobaczyć jak zmieniała się przez lata ulica Fabryczna.Biblioteka dziękuje Panu Andrzejowi za dotychczasową wspołpracę i mamy nadzieję na kolejne ciekawe spotkania z mlodzieżą.

     

  • Lekcja historii z Panem Andrzejem.

    Dzisiaj gościliśmy w czytelni Biblioteki CKGNR Pana Andrzeja Nadarzyńskiego, pasjonata historii Gminy Nowa Ruda oraz ulicy Fabrycznej przy której mieszka. Pan Andrzej w interesujący i ciekawy sposób przybliżył uczniom klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach Kł, historię dawnej ulicy Fabrycznej.Pan Andrzej oprócz historii interesuje się również malarstwem.Wśród uczniów, była młodzież która mieszka również na tej ulicy, zadawali więc mnóstwo pytań i sami opowiadali  ciekawostki swoim kolegom, które słyszeli od swoich rodziców.

     

  • ZAJĘCIA LITERACKO -PLASTYCZNE.

    Serdecznie zapraszamy dzieci do udziału w zajęciach, które odbywają sie w naszych bibliotekach

    Biblioteka w Ludwikowicach Kł.-wtorki godz.14.00-15.00

    Biblioteka w Jugowie- piątki godz.15.00-16.00

    Biblioteka w Dzikowcu  - piątki godz.15.00-16.30

    Biblioteka w Przygórzu- wtorki godz.16.00-17.00

  • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - w filiach.

    Biblioteki zapraszają do udziału w akcji.

    Jugów zaprasza 9 lutego godz.11.00

    Dzkowiec zaprasza 10 lutego godz.12.00

    Bożków zaprasza 29 stycznia

    Przygórze zaprasza 9 lutego godz.12.00

  • Dzień Bezpiecznego Internetu-9 luty 2016 rok!

    W tym roku DBI będziemy obchodzić 9 lutego pod hasłem: "Lepszy internet zależy od Ciebie!"W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Biblioteka w CKGNR Ludwikowicach Kł. z tej okazji zorganizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci 9 lutego.10 lutego natomiast seniorzy podczas zajęć komputerowych poznają zasady bezpiecznego internetu.

     

  • Rok 2016 rokiem HENRYKA SIENKIEWICZA !

    "Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach - przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości" - napisano w uchwale.

    Henryk Sienkiewicz - jak głosi senacka uchwała - "w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy".

     

  • UWAGA! Zmiany godzin otwarcia Biblioteki.

    Szanowni Czytelnicy! Informujemy o zmianie godzin otwarcia Biblioteki w Ludwikowicach Kłodzkich podczas świąt 2015.

     

  • XXI Dolnośląski Konkurs Recytatorski "PEGAZIK' - Zapraszamy do udziału.

    Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich informuje, że eliminacje gminne XXI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" odbędą się w czytelni biblioteki CKGNR w Ludwikowicach Kłodzkich w dniu 18 lutego 2016 r. o godz. 10.00. Zgłoszenia prosimy przesłać do dnia 16 lutego 2016 r. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Regulamin w załączniku.

  • Warsztaty edukacyjno - plastyczne

    Każdy z nas ma swojego "osobistego" Anioła Stróża. "Aniołek na chmurce przyleciał, opiekować się Ludźmi obiecał". Dlatego na dzisiejszych warsztatach dzieci wykonały Aniołka ozdabiając go według własnego pomysłu.Takiego "Anioła STRÓŻA" wykonały dzieci z klasy IV ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kl.

     

  • Z Encyklopedią i słownikiem za pan brat !

     

    10 grudnia Bibliotekę odwiedzili uczniowie  klasy IV ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł.  Podczas lekcji bibliotecznej zapoznali się z encyklopediami, słownikami i dokumentami gromadzonymi przez Bibliotekę. Uczniowie poznali także  katalog alfabetyczny i rzeczowy poprzez   wyszukiwanie pozycji znajdujących sie w bibliotece Uczniowie także  po szerokim omówieniu tematu rozpoczęli pracę z encyklopedią, słownikiem. Wyszukiwali hasła i odczytywali informacje. Prace zostały wykonywane w grupach.

     

     

  • Skąd się wzięła choinka w naszych domach ?

    Tego próbowaliśmy się dzisiaj dowiedzieć z klasą IV ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł. na kolejnych warsztatach literacko - plastycznych. Szukaliśmy odpowiedzi w książce Renaty Hryń- Kuśmierek pt."Polskie Zwyczaje Świąteczne". Następnie dzieci  ze skrawków papieru stworzyły piękne zielone drzewka, które ozdobiły kolorowymi gwiazdkami. Drzewka swoje uczniowie  zabrali do domu, które mamy nadzieję staną się  świateczną dekoracją domu.

     

  • "Aniołek"

    Takie piękne aniołki, wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł. powstały  na wtorkowych warsztatach literacko -plastycznych. Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowiadania Edyty Wygonik pt."Czar wigilijnej nocy”.