A A A

Przedstawiamy kolejnych gości Festiwalu Góry Literatury 2019

Borys Lankosz - zdobył rozgłos wstrząsającym filmem dokumentalnym „Rozwój” (2001), o podopiecznych Domu Pomocy Społecznej zakonu albertynów w Ojcowie, za który dostał nagrody na międzynarodowych festiwalach w Krakowie i San Francisco. Lankosz jest reżyserem znakomicie przyjętego „Rewersu” (polski kandydat do Oscara w 2009 roku; Złote Lwy i 8 Polskich Nagród Filmowych Orzeł, w tym za najlepszy film; nagrody na festiwalach w Seattle, Moskwie i Warszawie) - oryginalnej, przełamującej stereotypy czarnej komedii z czasów stalinowskich. Kolejny film, kryminał „Ziarno prawdy” (2015) potwierdził, że reżyser świetnie sobie radzi z klasycznym, gatunkowym thrillerem. Z kolei powstały w 2016 r. „Autor Solaris”, dokument biograficzny o Stanisławie Lemie, otworzył dyskusje o odczytaniu dzieł wybitnego pisarza w kontekście jego holocaustowych doświadczeń. W styczniu tego roku światową premierę miał eksperymentalny film Lankosza „Kobro/ Strzemiński. Opowieść fantastyczna”, a w marcu na polskie ekrany weszła jego najnowsza fabuła, „Ciemno, prawie noc” na podstawie nagrodzonej Nike powieści Joanny Bator.

Magdalena Lankosz – wieloletnia dziennika i krytyczka filmowa. Współpracowała z „Gazetą Wyborczą i „Wysokimi Obcasami”, była szefową działu filmowego „Dziennika”, pisała, wydawała i prowadziła programy kulturalne w telewizji. Dziś zajmuje się pisaniem scenariuszy („Ciemno, prawie noc”, „Znaki szczególne”) i komiksy (jej „Anastazja” znalazła się na liście Najlepszych Komiksów Europejskich Paula Gravetta 2017). Produkuje także filmy („Autor Solaris”, „Kobro/ Strzemiński. Opowieść fantastyczna”. Jest dyrektorką Gildii Reżyserów Polskich.

WatchingClosely - blog WatchingClosely.pl i jego kanał na YouTubie jest tworzony dla tych, którzy chcą patrzeć na kino uważniej. W 2014 roku zdobył tytuł dla Najlepszego Bloga w Polsce w kategorii Kultura w plebiscycie organizowanym przez Onet.pl. Członkowie redakcji uczestniczą w najważniejszych festiwalach filmowych - relacjonują, recenzują i przepytują. A są nimi Dominik Sobolewski, Maciej Stasierski i Michał Hernes.