A A A

Prezentujemy kolejnych gości Festiwalu Góry Literatury

Andrzej Jagodziński - tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, publicysta, dziennikarz, korespondent „Gazety Wyborczej” w Pradze i Bratysławie. W latach 2003-2006 był dyrektorem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Był także dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze i Instytutu Polskiego w Bratysławie. Redaktor „Literatury na świecie”, członek Polskiego PEN Clubu. Ma na swoim koncie liczne przekłady książek m.in: Milana Kundery, Bohumila Hrabala, Václava Havla, Josefa Škvoreckiego, Jiříego Grušy. W 2009 roku otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” za przekład „Przypadków inżyniera ludzkich dusz” Josefa Škvoreckiego.

Radka Denemarková - pisarka, tłumaczka, scenarzystka i literaturoznawczyni. Autorka nagradzanych i przekładanych na wiele języków powieści, m.in. Pieniądze od Hitlera (2006), Przyczynek do historii radości (2014) i Hodiny z olova (Zegar z ołowiu, 2019). Jako jedyna czeska pisarka była czterokrotną laureatką prestiżowej nagrody Magnesia Litera. Co roku w ramach festiwalu Out of Home prowadzi kurs twórczego pisania dla wychowanków domu dziecka. W 2016 uhonorowana nagrodą Wald Press Award za „bezkompromisowość w przedstawianiu trudnych tematów społeczno-historycznych” oraz za „niezłomność w niesieniu idei humanitaryzmu w tekstach literackich na najwyższym poziomie”.

dr hab. Paweł Mościcki - filozof, eseista, tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, członek Uniwersytetu Muri im. Franza Kafki. Stypendysta m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Kościuszkowskiej, Ambasady Francuskiej, tygodnika „Polityka”. Tłumaczył książki Alaina Badiou, Dereka Attridge’a, Slavoja Žižka, Jacquesa Rancière’a. Redaktor tomu Maurice Blanchot. Literatura ekstremalna (2007) oraz autor książek: Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej (2008), Godard. Pasaże (2010), Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena (2013), My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy (2015). Członek zespołu redakcyjnego czasopisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”.