A A A

Goście Festiwalu Góry Literatury -prowadzący

Anna Wanik - absolwentka filozofii, bohemistka, tłumaczka języka czeskiego oraz założycielka Fundacji Kukatko, promującej polsko-czeską współpracę kulturalną. Koordynatorka Literackiego Budżetu Obywatelskiego w ramach ESK Wrocław 2016. Autorka przekładów m.in. Marka Šindelki, Zostańcie z nami (2016, wyd. Afera) i Mapa Anny (jesień 2019). Współpracuje z kilkoma festiwalami literackimi: Festiwal Góry Literatury, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, Miesiąc Spotkań Autorskich oraz angażuje się w różne projekty kulturalne w Polsce i w Czechach.

dr hab., prof. UR Magdalena Rabizo-Birek - dr hab. nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, zajmuje się krytyką literacką i krytyką sztuki. W kręgu jej zainteresowań znajduje się literatura polska po roku 1939, literatura najnowsza, życie literackie oraz artystyczne, związki literatury ze sztukami, problematyka historyczna i kulturowa w literaturze, tradycja romantyczna w literaturze współczesnej.

Kazimiera Szczuka - polska krytyczka literacka, historyczka literatury, nauczycielka akademicka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna i działaczka feministyczna oraz polityczka.

Justyna Czechowska – tłumaczka literatury szwedzkiej, literaturoznawczyni, koordynatorka projektów literackich, autorka wywiadów i antologii. Współzałożycielka Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Współtwórczyni Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”.

 

Michał Nogaś – dziennikarz. Przez lata związany z Programem III Polskiego Radia. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Po odejściu z radia, prowadzi cykle wideo o literaturze w serwisie internetowym Gazety Wyborczej.

Wojciech Birek – twórca, krytyk oraz tłumacz z języka francuskiego komiksów, a także nauczyciel akademicki. Od wielu lat jest członkiem i przewodniczącym jury konkursu na komiks odbywającego się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

 

Karolina Korwin Piotrowska – dziennikarka, felietonistka i pisarka. Gospodyni programu „Magiel towarzyski” w TVN Style. Z wykształcenia historyk sztuki, z zamiłowania promotorka popkultury, badaczka show-biznesu, znawczyni filmu i miłośniczka psów. Prowadziła programy o filmie w radiu i telewizji, m.in. kultowe w latach ‘90. „Filmidło” w TVP1.

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka tygodnika „Polityka”. Autorka bestselerowej „Książki o czytaniu” oraz współautorka książki „Jestem mamą”. Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych.

 

Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki, noworudzianin. Dwukrotnie nominowany do „Paszportu Polityki”. Nominowany do Nagrody Literackiej „NIKE” za tom szkiców krytycznych „Rozproszone głosy”.

Zbigniew Kruszyński – prozaik, tłumacz, językoznawca na uniwersytecie w Lund. Związany także z Uniwersytetem Sztokholmskim. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „NIKE”, laureat Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego i Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza.