A A A
  • Tadeusz Bieda
    Tadeusz Bieda

"Historia widokówkami malowana - pozdrowienia z Gór Sowich"

"Kamienie milowe-historia,kultura, nauka" - to hasło tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce - największego w Europie projektu kulturalno-edukacyjnego. Główne obchody odbyły się w dniach 10-11 i 17-18 września na terenie całego kraju. To już XIX edycja imprezy w Polsce. Celem projektu jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.Najważniejszym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach. W tegorocznych obchodach, po raz kolejny Biblioteka w Ludwikowicach Kłodzkich, brała czynny udział. W czwartek 15 września zaproponowała mieszkańcom Gminy Nowa Ruda wieczór autorski Tadeusza Biedy oraz wystawę starych widokówek "Historia widokówkami malowana-pozdrowienia z Gór Sowich" ze zbiorów Sławomira Karwowskiego.

Tadeusz Bieda - historyk, nauczyciel, publicysta, autor prac: "U podnóża Gór Stołowych" - wydanej w 2004 roku poprawionej i poszerzonej w 2008, poświęconej historii miejscowości Gminy Radków; "Włodowice nad Włodzicą" - to monografia wsi, w której się urodził i wychował; "Wśród malowniczych wzgórz nad Włodzicą" - to monografia Gminy Nowa Ruda wydana w 2007 roku.
"Kamienie - są to serca w ziemi naszej złożone. Są one większe, mniejsze, bardziej lub mniej kolorowe, a ich kolory są mniej lub bardziej żywe. Przecież to właśnie kamienie tworzą naszą ziemię - ziemię, po której stąpamy i na której dziś żyjemy..." to dedykacja Wójta Gminy Nowa Ruda Sławomira Karwowskiego dla Tadeusza Biedy. Słowa te wspaniale nawiązują nie tylko do monografii, ale także do zdjęć o niespotykanej archiwalnej wartości. Wystawa przedstawia kościoły, cmentarze, schroniska i inne obiekty budowane przez społeczeństwo Gór sowich, a także pierwszych osadników. Spotkanie przypominało o miejscowościach Gminy Nowa Ruda, o dawnych dziejach i ważnych osobach, które wpisały się w dzieje naszych miejscowości. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna Pana Tadeusza Biedy, która przypominała nam o najważniejszych miejscach, zdarzeniach i o ludziach, którzy zdobyli uznanie nie tylko w środowisku lokalnym, ale także i w Europie. Dziękujemy Panu Tadeuszowi Biedzie "kamieniarzowi naszej historii" za wspaniałe spotkanie, które pozwoliło uczestnikom na wspomnienia, oraz poznanie niepublikowanych historii wybranych miejsc i osób.

Wystawę można oglądać do 30 września w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy.