A A A

"Nie mam oszczędności. Dlaczego? Czy warto oszczędzać?"

Podczas spotkania uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że oszczędzanie nie oznacza odmawiania sobie wszystkiego w imię „napychania konta”. Oszczędzanie to raczej filozofia życiowa, w której chodzi o to, aby wziąć odpowiedzialność za przyszłość swoją i swoich bliskich. Na spotkaniu trenerka FWW Pani Barbara Szczudlik uświadomiła wszystkim uczestnikom, że nie jest prawdą, że ktoś zarabia za mało, żeby oszczędzać. Wręcz przeciwnie, oszczędności są znacznie ważniejsze dla ludzi uboższych, ponieważ w razie nieszczęścia zwiększą ich bezpieczeństwo. Nie trzeba inwestować dużych kwot w wymyślne instrumenty finansowe. Oszczędzanie to umiejętne i przemyślane gospodarowanie własnymi finansami.

Pokazała nam jak korzystając z informacji internetowych możemy porównywać oferty bankowe zawarte w Internecie, jak ich szukać i jakie elementy oferty brać pod uwagę. Świadomość długoterminowego, efektywnego gromadzenia oszczędności w naszym społeczeństwie występuje coraz częściej, zwłaszcza wśród osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, jednak jej poziom nadal jest dalece niewystarczający. Pamiętajmy, że skuteczność naszego oszczędzania ujawnia się wraz z upływem lat, w których regularnie odkładaliśmy środki na lokacie czy rachunku oszczędnościowym.

Obecny kryzys spowodował, że wiele osób po raz pierwszy krytycznie spojrzało na strukturę swoich wydatków i zastanowiło nad konsekwencjami podejmowanych działań.

Racjonalne zarządzanie pozwoli zmniejszyć konsumpcję, czego skutkiem będą mniejsze wydatki, a w ostatecznym rozrachunku oszczędności, które mogą stać się kluczem do zapewnienia nam poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej. Wszystko zależy od nas i naszej mobilizacji. Zatem warto oszczędzać!

Wszystkie potrzebne informacje na temat oszczędzania znajdują się w bibliotece w specjalnie wyposażonej na ten cel e-tażerce, publikacje można wypożyczyć w wersji papierowej i elektronicznej. „Jak realizować marzenia?” i „Po co mi własny rachunek bankowy?” to tematy następnego, ostatnie już spotkania, które odbędzie się 10 kwietnia o godz. 11.00. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, wstęp wolny.