A A A
 • Biuro
  Biuro
 • Czytelnia
  Czytelnia
 • Kącik czytelniczy dla dorosłych
  Kącik czytelniczy dla dorosłych
 • Kącik czytelniczy dla dzieci i młodzieży
  Kącik czytelniczy dla dzieci i młodzieży
 • Magazyn
  Magazyn
 • Sala komputerowa
  Sala komputerowa
 • Sala wystawowa
  Sala wystawowa
 • Wypożyczalnia
  Wypożyczalnia

BIBLIOTEKA Publiczna w Ludwikowicach Kł.

Ludwikowice Kł., ul. Fabryczna 2
tel. 74 871 65 28

bibliotekagmnowaruda@poczta.fm

Biblioteka czynna:
poniedziałek:   10.00 - 18.00
wtorek: 10.00 – 18.00
środa:
10.00. – 18.00
czwartek:
7.30 - 15.30
piątek:  10.00 -18.00

sobota:
8.00-13.00

Pracownicy:
Kierownik Działu Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Ruda:

- Urszula Poźniak
Kustosz:
- Katarzyna Nierychły
Starszy Bibliotekarz:
- Monika Nowacka

ZASMAKUJ W BIBLIOTECE - TEGOROCZNE HASŁO BIBLIOTEK  2020


 


 

 • Z A P R A S Z A M Y!!! - na wernisaż i warsztaty dla DZIECI.

  Już dzisiaj, 📚Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda przy CKGNR w Ludwikowicach Kłodzkich - Serdecznie Z A P R A S Z A wszystkie dzieci (poniedziałek 13.07.2020 r. 🕐godzina 13.00 ) na wernisaż wystawy "75. urodziny Pippi Pończoszanki" oraz na warsztaty z Panią Justyną Czechowską. Wystawę Bibliotece udostępniła Ambasada Szwecji w Polsce.🇸🇪🇸🇪🇸🇪

 • Gminny Konkurs: "KSIĄŻKOWI BOHATEROWIE ASTRID LINDGREN".

  W roku 2020 przypada 113 rocznica urodzin, 18 rocznica smierci Astrid Lingren oraz 75 rocznica "narodzin" Pippi Langstrumpf. Biblioteka przy Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł. zaprasza do stworzenia pracy plastycznej przedstawiającej bohaterów książek lub ilustrację do ulubionej książki. Uczestnicy konkursu mogą też wykonać kukiełkę, makietę lub inne rękodzieło z zakresu ceramiki, rzeźby, haftu, krawiectwa o tematyce nawiązującej do tematu przewodniego.Termin trwania konkursu: 1.07.2020r do 22.07.2020r. Prace będzie można składać w Bibliotece w Ludwikowicach Kł. do dnia 22.07.2020r.Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie www.ckg.nowaruda.pl.Regulamin konkursu w załączniku.

 • WAKACJE z Astrid Lindgren!

  W roku 2020 przypada 113 rocznica urodzin, 18 rocznica śmierci Astrid Lindgren oraz 75 rocznica "narodzin" Pippi Langstrumpf. Z tej okazji w czytelni Biblioteki przy CKGNR w Ludwikowicach Kłodzkich zaprezentowana zostanie w lipcu wystawa poświęcona postaci Pippi Pończoszanki. Wystawa jest przygotowana przez Astrid Lindgren Company, Instytut szwedzki i Ambasadę Szwecji w Polsce. Ze  względu na zagrożenie Covid-19 Biblioteka przy Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich proponuje w czasie wakacji udział dzieci i młodzieży w:
  • konkursie plastycznym "Książkowi bohaterowie Astrid Lindgren" (czas trwania konkursu od 1.07 do 22.07. 2020 r.),
  • konkursie na stylizację "Pippi wiecznie żywa" (czas trwania konkursu od 1.08 do 24.08.2020 r.),
  • quizach, zagadkach i krzyżówkach, które będziemy umieszczać na naszych portalach bibliotecznych przez okres wakacyjny on-line,
  • warsztatach dla dzieci z Justyną Czechowską - tłumaczką literatury szwedzkiej i norweskiej, animatorką kultury.
  UWAGA! Prace można składać osobiście w Bibliotece Publicznej Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich lub przesłać pocztą. Regulamin konkursu plastycznego "Książkowi bohaterowie Astrid Lindgren" w załącznikach!

 • "WESOŁY ZWIERZYNIEC -moje ulubione wiersze i wierszyki"

  28 maja w Bibliotece Publicznej Gminy Nowa Ruda przy CKGNR w Ludwikowicach Kłodzkich odbył się XV Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkoli pt."Wesoły zwierzyniec - moje ulubione wiersze i wierszyki". W eliminacjach wzięły udział Przedszkola z : Bożkowa, Woliborza, Dzikowca, Przygórza, Włodowic, Ludwikowic Kł. oraz Jugowa. Razem 20 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych 3-4 lata ( 9 uczestników) i 5-6 lat (11 uczestników).Ze względu na zagrożenie Covid- 19 eliminacje odbyły się online. Laureatom i uczestnikom gratulujemy.Zapraszamy wszystkich  uczestników konkursu do odbioru nagród w poszczególnych Filiach Biblioteki Publicznej w godzinach pracy bibliotek od 3 czerwca 2020.r ZAPRASZAMY !

 • "WESOŁY ZWIERZYNIEC🐶🐰🐴 - moje ulubione wiersze i wierszyki"

  Biblioteka w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł. serdecznie zaprasza do udziału w XV Jubileuszowym Gminnym Konkursie Recytatorskim🗣 dla Przedszkoli„ Wesoły zwierzyniec – moje ulubione wiersze i wierszyki”.” 🐺🐮🦊🐻Znamy nowy termin nadsyłania zgłoszeń wraz z filmikami na Gminny Konkurs  Recytatorski dla Przedszkoli: "Wesoły zwierzyniec - moje ulubione wiersze i wierszyki". Czekamy na Wasze zgłoszenia do 27 maja. ZAPRASZAMY bardzo serdecznie.

 • Godziny otwarcia Bibliotek dla czytelników w Gminie Nowa Ruda. Zapraszamy !!!

  Godziny otwarcia Bibliotek dla czytelników w Gminie Nowa Ruda. Zapraszamy😊😘🥰

  🙂Biblioteka w Ludwikowicach :

  Poniedziałek - 10.00 - 16.00
  Wtorek - 10.00 - 16. 00
  Środa-10.00-16.00
  Piątek - 10.00-16.00

  😲Biblioteka w Dzikowcu. Filia Nr 1

  Środa-10.00-16.00
  Piątek - 10.00-16.00

  😏Biblioteka w Jugowie. Filia Nr 2

  Poniedziałek - 10.00 - 16. 00
  Wtorek - 10.00 - 16. 00
  Środa-10.00-16.00
  Piątek - 10.00-16.00

 • XXV PEGAZIK - Eliminacje gminne.

  Gminne eliminacje XXV Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" 🗣🎙, które odbyły się czytelni Biblioteki Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda już za nami.Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom bardzo dziękujemy za udział, a zwycięzcom życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych i udziału w finale wojewódzkim.Więcej informacji w załącznikach.🥇🥈🥉🏆

 • Marzec- Tydzień z Internetem.

  Jak co roku, nasza Biblioteka przyłączy się do udziału w kampanii „Tydzień z Internetem”! Akcja odbędzie się w dniach 23-29 marca w całej Europie.. Tym razem motywem przewodnim będzie świadome korzystanie z informacji.

  Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Działania polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań prezentujących ciekawe i praktyczne sposoby wykorzystania nowych technologii głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali

   

 • Tłusty czwartek w bibliotece… czyli bardzo słodkie spotkanie w czasie ferii.

  Biblioteka zorganizowała dla dzieci w czasie spotkanie z cyklu „Tradycje karnawałowe”. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z pojęciami: tłusty czwartek, ostatki, zapusty, karnawał oraz z obrzędami i zwyczajami z nimi związanymi. Celem takich spotkań jest ukazanie wielkiego bogactwa i różnorodności, jak i trwałości oraz ciągłości polskich tradycji, które warto pielęgnować i ocalić od zapomnienia. Bo jak mówi stare przysłowie:  "Kto pączka w Tłusty Czwartek nie zje tego powodzenie w życiu ominie. Ale żeby było weselej uczestnicy próbowali zjeść pączka bez oblizywania się. Nie wszystkim się to udawało. Było więc dużo śmiechu. Pozostałą część spotkania dzieci wykorzystały na wspólne gry planszowe.

   

 • Uwaga! ogłaszamy Gminny Konkurs Plastyczny na"Kartkę Wielkanocną".

  Dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zaprasza do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym "Kartka Wielkanocna". Prace konkursowe należy składać do dnia 17 marca 2020 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich. Wręczenie nagród nastąpi 29 marca 2020 r. w Bożkowie (Hala sportowa) podczas Gminnej Wystawy Stołów Wielkanocnych. Więcej szczegółów w załącznikach. Zapraszamy.

 • XXV Dolnośląski Konkurs Recytatorski "PEGAZIK"

  Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł. informuje, że eliminacje gminne XXV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" odbędą się w czytelni Biblioteki CKGNR w dniu 27 lutego 2020 r. o godz.10.00. Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 24 lutego 2020 r. pocztą tradycyjną lub mailową. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Więcej informacji o konkursie w załącznikach!

 • "W hołdzie Janowi Pawłowi II" - Gminny Konkurs Plastyczny.

  Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich i Stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna na Rzecz Rozwoju Gminy Nowa Ruda ogłaszają Gminny Konkurs Plastyczny "W hołdzie Janowi Pawłowi II". Tematem konkursu jest samodzielne stworzenie pracy plastycznej, ceramiki, rzeźby, haftu, krawiectwa lub innego rękodzieła o tematyce mającej przybliżyć wizerunek Św. Jana Pawła II -  dzieciom, młodzieży i dorosłym w związku z przypadającym w maju 2020 r. stuleciem urodzin Karola Wojtyły. Termin dostarczenia prac upływa z dniem 20 maja 2020 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 22 maja 2020 r. Więcej informacji w załącznikach - Serdecznie Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Nowa Ruda!!!

 • Karnawał, obyczaje, tradycje i ciekawostki.

  Dzisiaj podczas zajęć królował temat karnawału. Usłyszeliśmy skąd się wzięły tradycje i obrzędy karnawału, a także ciekawostki związane z nim. Karnawał to oczywiście zabawy i bale i u nas w bibliotece też był taki bal. Dzieci własnoręcznie przygotowały maski z filcu, ozdobiły je cekinami i kolorowymi koralikami. Zabawa była znakomita, mnóstwo pomysłów i wiele radości. Kreatywność naszych milusińskich jest zaskakująca. Były motywy zwierzęce: kotek, piesek, lew i inne. Później nadmuchaliśmy kolorowe balony, które wykorzystaliśmy do różnych wspólnych zabaw.


   

   

 • Gminny Konkurs Plastyczny "Kartka Wielkanocna"

  W związku z potencjalnym ryzykiem epidemiologicznym związanym z koronawirusem SARS - CoV-2  Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda wraz z Biblioteką jest nieczynne do odwołania, dlatego w bezpiecznym już terminie osobiście zawiadomimy wszystkich laureatów o możliwości odbioru nagrody i zobaczenia wystawy nagrodzonych kartek.Komisja Gminnego Konkursu Plastycznego "KARTKA WIELKANOCNA" wyłoniła laureatów 18 marca 2020 roku.

 • Światowy Dzień Kota - zajęcia w Bibliotece

  Światowy Dzień Kota"- bo koty🐱 są dobre na wszystko.
  Obchodzony w Polsce 17 lutego Światowy Dzień Kota ma podkreślić znaczenie tych zwierzaków w naszym życiu, uwrażliwić człowieka na często trudny los bezdomnych dachowców. Dzieci 🧒👩🧑w czasie zajęć w czytelni biblioteki w Ludwikowicach Kł., wysłuchały krótkiej historii o kotach. Chętnie rozwiązywały quizy dotyczące kotów, które są bohaterami książek📚📖 i bajek dla dzieci. Następnie układały ”kocie przysłowia🖋🖊”. Dużo radości sprawiły dzieciom konkurencje takie jak: picie mleka 🥛na czas, czy zwijanie wełny w kłębek. W drugie części”świętowania, każdy przygotował, laurkę dla kotka.

 • Ferie z grami planszowymi.

  Z uprzejmości Stowarzyszenia Inicjatywa Lokalna na Rzecz Rozwoju Gminy Nowa Ruda w Bibliotece w Ludwikowicach Kłodzkich odbyły się zajęcia z dziećmi🧒 podczas ferii⛄️❄️☃️ z wykorzystaniem gier🎲🧩 i innych pomocy edukacyjnych otrzymanych w Akcji - ARiMR wspiera dzieci.#dolnośląskioddziałregionalnyARiMR #stowarzyszenieinicjatywalokalna #gminanowaruda #centrumkulturygminynowaruda

 • Walentynkowe zawieszki.

  W drugi dzień ferii dzieci przygotowały walentynkowe 💝💘serca, wykorzystując tekturę, sznurek , kolorową wełnę i cekiny. Powstały piękne, pomysłowe walentynkowe 💞zawieszki. Po intensywnych zajęciach przyszedł czas na ciepłą zupkę 🥣.

 • 11 luty - Dzień Bezpiecznego Internetu.

  Biblioteka w Ludwikowicach zorganizowała  11 lutego „Dzień Bezpiecznego Internetu. ⌨️💻🖥Hasło tegoroczne brzmi: „Działajmy razemI”. 🖱💻Dzieci wysłuchały bajki 📚terapeutycznej pani Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel pt. Żółty berecik. Opowiadanie miało pokazać w jaki sposób świadomie korzystać z internetu, z kim dzielić się ze swoimi niepokojami związanymi z korzystaniem z internetu.🖱⌨️ Celem akcji było zapoznanie dzieci z aspektami cyberprzemocy z perspektywy ofiary, świadków oraz sprawcy, a także podniesienia poziomu wiedzy na temat cyberprzemocy, jej konsekwencji, roli świadków oraz sprawcy. Uczestnicy spotkania również obejrzeli filmy edukacyjne, rozwiązali krzyżówkę.

 • Zajęcia edukacyjne w Bibliotece.

  Z uprzejmości Stowarzyszenia Inicjatywa Lokalna na Rzecz Rozwoju Gminy Nowa Ruda w Bibliotece w Ludwikowicach Kłodzkich odbyły się kolejne zajęcia z dziećmi wykorzystaniem gier i innych pomocy edukacyjnych otrzymanych w Akcji - ARiMR wspiera dzieci.#dolnośląskioddziałregionalnyARiMR #stowarzyszenieinicjatywalokalna #gminanowaruda #centrumkulturygminynowaruda

 • FERIE w Bibliotekach Gminy Nowa Ruda !

  Ferie w Bibliotece w Ludwikowicach Kł.

  W programie: "Zimowe bajki - pomagajki" - głośne czytanie, kreatywne zabawy z książką, konkursy i zajęcia plastyczne.

  10.02.2020r. ( poniedziałek) - godz.10.00-12.00

  11.02.2020r.(wtorek)-godz.10.00-12.00

  17.02.2020r.(poniedziałek)- godz.10.00-12.00

  18.02.2020r.(wtorek) -godz.10.00-12.00

 • Walentynkowy zawrót głowy - pierwszy dzień ferii.

  Pierwszy dzień ferii❄️ ⛄️za nami. Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania Pani Beaty Ostrowickiej pt.”112”. Dzieci 👦🧒poznały numery alarmowe1️⃣1️⃣2️⃣ i dowiedziały się w jakich sytuacjach można ich użyć. W dalszej części spotkania rozpoczęliśmy przygotowania do Walentynek💞💘, rozwiązaliśmy krzyżówki, łamigłówki i rebusy o tej tematyce. Wyszukaliśmy ciekawostki z internetu o pochodzeniu tego święta. Po dużej dawce wiadomości, każdy otrzymał serduszko❤️💝 wykonane z masy solennej, wcześniej już przygotowane prze panią Monikę, które każdy własnoręcznie ozdobił cekinami i brokatem. ✂️Smacznym akcentem na koniec były naleśniki usmażone przez panią Elę. Zapraszamy jutro od godz.10.00 do godz.12.00.😃

 • Plan na pierwszy tydzień Ferii w CKGNR.

  Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w Feriach na terenie Gminy Nowa Ruda organizowanych przez CKGNR w Ludwikowicach Kłodzkich.

 • Nie HEJTUJĘ-Reaguję! - bezpieczny internet z biblioteką.

  Nie hejtuję-reaguję.❗️
  Uczniowie👩👱‍♀️👨‍🦰 z klasy V ze Szkoły Podstawowej z Ludwikowic Kł. z opiekunem Panią Ewą Grzeszczuk. Obejrzeli film „Gdzie jest Mimi ?”, porozmawiali o jego treści, zwrócili uwagę na konieczność podejmowania działania w sytuacji zetknięcia z cyberprzemocą m.in. poprzez zgłaszanie krzywdzących treści administratorom stron czy wsparcie dla ofiary. Podsumowaniem zajęć w czytelni Biblioteki było ułożenie zasad 🖋🗓✏️antyhejtowych przez uczniów.💻🖥

 • Dzień Bezpiecznego Internetu -11 luty.

  DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!. Zapraszamy dzieci w czasie ferii do naszych bibliotek.

  Biblioteka -Ludwikowice Kłodzkie

  11.02.2020r. ( wtorek) - godz.10.00-12.00

  Biblioteka w Dzikowcu

  12.02.2020r. (środa) – godz.11.00-13.00

   

 • Urodzinowa kartka dla Olgi Tokarczuk.

  Z wielką przyjemnością Biblioteka w Ludwikowicach wraz z uczniami klasy V z Zespołu Szkół Nr 2 w Ludwikowicach Kł. przyłączyła się do akcji” Prześlij życzenia urodzinowe dla Olgi Tokarczuk. Uczniowie przygotowali kartki z życzeniami, które zostaną przekazane Naszej Noblistce.

 • Lekcja biblioteczna o polskich noblistach.

   

  Uczniowie klasy V a pod opieką Pani Stanisławy Truchły uczestniczyli dzisiaj w zajęciach zorganizowanych w czytelni Biblioteki w Ludwikowicach Kł. Temat spotkania brzmiał: „Polscy laureaci nagrody Nobla.”W trakcie zajęć lekcyjnych piątoklasiści poznali sylwetkę fundatora nagrody - Alfreda Nobla, historię przyznawania nagrody oraz biografie polskich noblistów: Marii Skłodowskiej-Curie – Nobel w dziedzinie chemii, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej- nagrody w dziedzinie literatury, Lecha Wałęsy  -  nagroda pokojowa. Przybliżyliśmy również uczniom sylwetkę Olgi Tokarczuk, która otrzymała literacką nagrodę Nobla za 2018., wielokrotną laureatkę prestiżowych konkursów literackich, która od lat z pasją zajmuje się działalnością kulturalną i jest współgospodarzem Festiwalu Góry Literatury organizowanego w Nowej Rudzie.

   

   

 • Dzień Bezpiecznego Internetu - 11 luty

  DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

  Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.