A A A
  • Zwycięzcy w kategorii Elita mężczyzn i Open mężczyzn
    Zwycięzcy w kategorii Elita mężczyzn i Open mężczyzn

Zdecydowało 6 setnych sekundy!

93 zawodników i zawodniczek stanęło w minioną sobotę (2.07) na starcie Mistrzostw Dolnego Śląska w Jeździe Indywidualnej na Czas - MTB Wielka Sowa. Przy sprzyjającej pogodzie (bez upałów i przy braku opadów) dokładnie w południe na trasę wyruszył pierwszy zawodnik. Każdy kolejny pojawiał się na linii startu z minutowym opóźnieniem. Sportowcy rywalizowali na ciężkiej, mającej 8,8 km długości trasie w 13-tu kategoriach (młodzicy, młodziczki, juniorzy młodsi, juniorki młodsze, juniorzy, juniorki, elita mężczyzn, elita kobiet, masters mężczyzn, masters kobiet, open mężczyzn, open kobiet i kategoria leśników). Spośród całej stawki, wyścig ukończyło 88-miu zawodników, 5-ciu wycofało się na trasie.

Niezwykle zacięta rywalizacja miała miejsce w najmocniejszej kategorii - elicie mężczyzn. Różnica między pierwszym a drugim kolarzem wyniosła jedynie 6 setnych sekundy! Ostatecznie, po weryfikacji czasów (pomiar elektroniczny, pomiar ręczny) Mistrzem Dolnego Śląska w Jeździe Indywidualnej Na Czas został Rafał Alchimowicz - zawodnik KTM Racing Team Złoty Stok (czas 29:23:06). Tuż za nim uplasował się kolarz tego samego klubu - Piotr Kurczab (czas 29:23:12). Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył Piotr Sułek z KS Sułek Sport Boplight Świdnica (czas: 29:28:82). Co ważne, wszyscy trzej zawodnicy uzyskali czasy poniżej 30 minut i poważnie zagrozili rekordowi trasy, który wynosi nieco ponad 28 minut. Cała trójka triumfowała także w kategorii Open. Wśród młodzików i młodziczek najlepsi okazali się zawodnicy UKS Centrum Nowa Ruda (Oskar Kurpiel - czas: 37:10:82, oraz Klaudia Cybulska - czas: 42:33:46). Także wśród juniorów młodszych na najwyższym stopniu podium stanął zawodnik UKS Centrum Nowa Ruda Mateusz Masłyk (czas: 35:09:04). Najlepszą juniorką młodszą okazała się Marta Wesołowska z Wrocławskiego Klubu Kolarskiego (czas: 48:49:82). W klasyfikacji juniorów złoty medal zdobył Paweł Kawalec z Wrocławskiego Klubu Kolarskiego (czas: 31:24:10), a wśród dziewcząt tej samej kategorii wiekowej zwyciężyła Aleksandra Podgórska z UKS Dream Bike Bielawa (czas: 36:40:06). W najbardziej prestiżowej kategorii wśród kobiet (elita) złoty medal wywalczyła Michalina Ziółkowska z KTM Racing Team Złoty Stok, uzyskując czas 37:23:85. Wśród najstarszych zawodników, rywalizujących w kategorii Masters mężczyzn (niestety w kat. masters kobiet nie wystartowała żadna zawodniczka), zwyciężył Paweł Jamro z klubu KS Sułek Sport Boplight Świdnica (czas: 35:11:56). Do startu przystąpiło także dwóch kolarzy, walczących w kategorii leśników. Zwycięzcą okazał się Rafał Byczkowski z Jugowa (czas: 35:20:09). Pełne wyniki we wszystkich kategoriach można pobrać klikając na załącznik na końcu artykułu.

Warto wspomnieć także o nagrodach, gdyż w tym roku po raz pierwszy organizator przewidział gratyfikacje finansowe we wszystkich kategoriach. Nagradzani byli nie tylko zwycięzcy, ale także zawodnicy z miejsc 2 i 3. Oprócz gotówki, sportowcy otrzymywali medale i puchary, jak również upominki ufundowane przez Sklep rowerowy „Remar” z Nowej Rudy (akcesoria i stroje kolarskie) oraz stoisko Państwa Kurpiel (miody). W kategorii Open mężczyzn, dwie pierwsze nagrody finansowe ufundował wydawca tygodnika "Gazeta Noworudzka". Natomiast w kategorii leśników, fundatorem nagród finansowych było Nadleśnictwo Jugów. Dużym  plusem imprezy były posiłki regeneracyjne dla wszystkich kolarzy, ufundowane przez gospodarza imprezy - Centrum Rekreacyjno-Konferencyjne "Harenda", który udostępnił także punkt mycia rowerów.

Podziękowania za pomoc w organizacji imprezy należą się: Wójtowi Gminy Nowa Ruda, Policji, Ochotniczym Strażom Pożarnym Gminy Nowa Ruda i Straży Gminnej (zabezpieczenie i oznaczanie trasy), Ratownikom medycznym z kłodzkiego „Salusa” (zabezpieczenie medyczne), obsłudze medycznej na starcie i mecie - p. A.Hryniuk, p. K.Hujdus), CRK Harenda za udostępnienie terenu, quada oraz pomoc techniczną, UKS Centrum Nowa Ruda (p. T.Daszkiewicz, R.Hujdus, biuro zawodów), Piotrowi Kozakowi (pomiar czasu), Nadleśnictwom Jugów i Wałbrzych, wolontariuszom i wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji imprezy.