A A A

Goście Festiwalu Góry Literatury

Ivan Binar - czeski prozaik i publicysta. Studiował filologię czeską, historię i sztuki piękne, pracował jako nauczyciel oraz jako redaktor czasopisma „Tramp”. Był współtwórcą scenicznej adaptacji powieści Walentina Katajewa „Syn pułku”, uznanej przez władzę za wywrotową, za co w 1972 roku został skazany na 12 miesięcy więzienia. Po odbyciu wyroku pracował w Ostrawie w oczyszczalni wody przy miejscowej elektrowni. Podpisał Kartę 77, po czym wyemigrował z Czechosłowacji. Początkowo mieszkał w Wiedniu i zatrudnił się jako restaurator antyków i tłumacz w obozie dla uchodźców, potem przeniósł się do Monachium, gdzie pracował w Radiu Wolna Europa. Obecnie mieszka w Czechach.

Olga Czernikow - tłumaczka i redaktorka. Przełożyła m.in. powieści Jana Balabána (Zapytaj taty, Którędy szedł anioł), Vladimíra Binara (Pianka od Chińczyka), Terezy Boučkovej (Rok Koguta), Radki Denemarkovej (Pieniądze od Hiltera, Przyczynek do historii radości) i Vladimíra Macury (Guwernantka – we współpracy z Michałem Kunikiem).

Karolina Maria Wiśniewska - studentka międzywydziałowych studiów doktoranckich na wrocławskiej ASP. Zajmuje się projektowaniem książek, wydawnictw, ilustracją a także identyfikacją wizualną. Współpracuje z organizacjami NGO i instytucjami kultury (Fundacja Karpowicza, Stowarzyszenie Forum Ceramików, Akademia Sztuk Pięknych, Festiwal Wysokich Temperatur, Wrocławski Teatr Lalek i in.). Od 2016 r. uczy we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni książki. Od 2008 r. projektuje eksperymentalny Magazyn Materiałów Literackich Cegła. Od 2013 r. współorganizuje festiwal designu Szałfenster w Gliwicach. W 2019 wraz z Marcinem Mokrym zainicjował „Dings’a”, osobliwy atlas miasta.

Magdalena Wosik – ilustratorka, plakacistka. Wykorzystuje ilustracje w różnych okolicznościach. Ma na koncie kilka autorskich książek dla dzieci. Obecnie współpracuje z wydawnictwami książkowymi oraz redakcją magazynu dla najmłodszych „Świerszczyk”. Jej plakaty zwykle dedykowane są tematom konkursowym. Często wypowiada się w rysunku satyrycznym, korzystając z wieloletnich doświadczeń rysownika prasowego. Ceni sobie ironię, żart i wszelkie odcienie humoru.

Marcin Mokry - poeta i animator życia literackiego. Ukończył studia filozoficzne w 2006 na Uniwersytecie Śląskim. Od 2006 uczy etyki w szkole ewangelickiej im. A. Schweitzera w Gliwicach. Od 2010 realizuje filmy wideo. Od 2015 kurator sceny literackiej na Slot Art Festivalu, gdzie prowadził spotkania autorskie, a także organizował warsztaty literackie. W 2017 wydał książkę poetycką „czytanie. Pisma”. W 2019 wraz z Karoliną Wiśniewską zainicjował „Dings’a”, osobliwy atlas miasta.

Anna Szalwa - studentka grafiki na ASP we Wrocławiu. Zajmuje się rysunkiem, animacją, szeroko pojętym projektowaniem, scenografią. Udziela się w zbiorowych projektach w kraju i za granicą. Wzięła udział w 14 wystawach indywidualnych i ponad 60 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. W ostatnim czasie szczególnie skupia się na animacji rysunkowej oraz rysunku performatywnym.

Krystyna Dziamdzik - studentka I roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową, rysunkiem oraz ilustracją.

Julia Kruszyńska – ilustratorka i projektantka ostatniego roku grafiki na wrocławskiej ASP. Najbardziej fascynuje ją projektowanie książek, stąd wybór pracowni Książki. W swoich autorskich ilustracjach często przemyca motyw morza i awanturniczych przygód, jednak żaden temat nie jest jej straszny.

Iga Bujarkiewicz - studentka grafiki na ASP we Wrocławiu. Pochodzi z Bydgoszczy, gdzie ukończyła Liceum Plastyczne.

Iga Nawara - studentka grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jeszcze się nie zdecydowała, czym tak naprawdę będzie się zajmować w przyszłości. Obecnie nie rozstaje się ze swoim szkicownikiem, w którym zapisuje rysunkowo to, co się dzieje wokoło.

Kinga Gralak - studentka pierwszego roku grafiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dopiero zaczyna swoją przygodę w świecie designu, bada różne obszary sztuki, eksperymentuje z nimi i wprowadza swoje własne idee. Inspiruje ją połączenie tradycyjnych form z nowoczesnym spojrzeniem w zakresie estetyki.

Julia Iwańczuk - studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Najwięcej inspiracji do tworzenia czerpie ze zwykłego życia, którego piękno, próbuje uchwycić za pomocą ilustracji, zdjęć i słów.

Noworudzka Grupa Twórców Sztuki Alfa-Art - powstała w październiku 2014 roku. Pomysłodawczynią i założycielką grupy jest Beata Jańdzio, która marzyła, aby poszukać osób podobnych sobie, wyciągnąć ich pasje z “szuflad” i pokazać je szerszej widowni. w skład grupy wchodzą: Beata Jandzio, Małgorzata Podgórska, Magdalena Rykowska, Magdalena Ignatowska, Sławomir Gołembiowski, Zbigniew Babiak, Marta Bajer-Bendiuł, Małgorzata, Michał Chyc, Daniel Turkowicz. Grupa zajmuje się m.in.malarstwem, rzeźbą, pirografią (obrazy wypalane na drewnie), sztukaterią i witrażem.

Bekalarium - to miejsce na mapie wyobraźni – inspirujące, energetyczne, magiczne. Trafiasz tam wtedy, gdy jesteś w centrum wydarzeń, a obrazy wokół przesuwają się z prędkością światła. To przestrzeń otwarta na kreację, ruch, rozrywkę i sztukę. Tutaj łączą się one w prawdziwe Królestwo Wyobraźni. Firmą kieruje Agnieszka Bekalarczyk. Nie wyobraża sobie życia bez obrazów. Z wykształcenia kulturoznawca, kierownik produkcji filmowej i operator. Największy sukces to praca w produkcji filmowej POKOTu Agnieszki Holland (2016). W tym roku po raz drugi będzie prowadziła warsztaty filmowe podczas Festiwalu Góry Literatury.