A A A

Goście Festiwalu Góry Literatury

Lao Che – polski crossoverowy zespół muzyczny, założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku, w Płocku. Nazwa zespołu pochodzi od Lao Che („Starego Che”), jednej z drugoplanowych postaci filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady. Lao Che ma na swoim koncie siedem wydanych albumów (sześć studyjnych i jeden koncertowy), dwa dvd koncertowe i kilkaset zagranych koncertów w kraju i poza jego granicami. W 2006 roku zespół wystąpił na Przystanku Woodstock, gdzie otrzymał nagrodę Złotego Bączka, przyznawanego przez publiczność, oraz na 27. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Album Gospel jest dotychczas największym komercyjnym sukcesem grupy – według pisma Trendy – Art of Living uzyskał on status platynowej płyty za sprzedaż ponad 30 tys. egzemplarzy, a piosenki pochodzące z niego uzyskały wysokie notowania. Latem 2011 roku zespół Lao Che wziął udział w serii koncertów z cyklu Męskie Granie, a Hubert Dobaczewski wystąpił w reklamie telewizyjnej. W 2012 podczas uroczystości związanych z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego 7 członków zespołu zostało przez prezydenta udekorowanych Srebrnymi Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego. 
Członkami zespołu są: Mariusz Denst, Hubert Dobaczewski, Michał Jastrzębski-Szwed, Rafał Borycki, Filip Różański, Maciek Dzierżanowski i Karol Gola.

Pablopavo i Ludziki - reggae, pop, hip-hop, eksperymenty, elektronika, ballady raggamuffin – zespół nie mieści się w stylistycznych szufladkach. Znajduje się poza stylem. W 2009 r. pojawił się debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki zatytułowany "Telehon". Płyta zebrała kilkanaście niezłych recenzji i, co ważniejsze, sporo słuchaczy.W 2011 roku ukazuje się drugi album - "10 piosenek". Marzec 2017 przynosi kolejnhy album pod szyldem Pablopavo i Ludziki. Płyta nosi tytuł "Ladinola" i jest anonsowana jako materiał popowy, ale umiarkowanie młodzieżowy. Wydany w październiku 2018 album "MARGINAL" to piąta płyta Pablopavo i Ludzików. Jest to płyta dyskotekowa, choć nie ma pewności czy istnieją odpowiednie dyskoteki, w których można by ją zagrać. Na płycie znajduje się 13 piosenek o różnym natężeniu disco, skomponowanych przez Ludziki, z tekstami Pablopavo (choć są dwa wyjątki). 
Przez wszystkie te lata Pablo współpracował też z różnymi zespołami i solistami, śladem po tej działalności jest około 50 płyt i niezliczona ilość koncertów, imprez oraz nagród.
Skład zespołu: Pablopavo – wokal, teksty, Earl Jacob – chórki, Radek Polakowski – skrzypce, akordeon, melodika, Raffi Kazan – gitara elektryczna i akustyczna, Emiliano Jones – bas, instrumenty klawiszowe, programowanie, Dj Zero – mpc, skrecze, programowanie, Jakub „Jahcob Junior” Kinsner – perkusja, Barton – dub master.

Broad Peak - zespół zadebiutował płytą "Zimowe morze" jesienią 2018 roku. Album zawiera 11 piosenek, krótkich jak oddechy, często opartych na dwóch akordach, z niewielkim instrumentarium. Czasem tylko banjo z głosem. Album nagrywany nad rzeką i w lesie. Zaespół Broad Peak tworzą Patrycja "DjPatrisia" Hefczyńska, wokalistka, djka, autorka tekstów i muzyki. Współtworzyła m.in. zespoły Husky czy Oszibarack.Michał Zygmunt, gitarzysta i kompozytor. Autor nagrań terenowych dźwięków natury. Od lat nagrywa swoje autorskie płyty.

Póki Co - to noworudzki zespół, w skład którego wchodzą Ela Rojek, Jarek Bieliński i Rafał Nowak. Ich muzyczne ścieżki spotkały się w zespole Bieguni. W programie Póki Co można odnaleźć muzyczne nawiązania do nurtu "Krainy Łagodności". To co im w duszy gra wywodzi się przede wszystkim z bossanovy, reagge, folku, bluesa, smooth jazzu czy swinga. Oprócz kompozycji zespołu grają również własne interpretacje znanych utworów, które miały wpływ na ich widzenie nie tylko muzycznego świata. Jako laureaci krakowskiego Festiwalu PIOSENKARNIA zagrali w Studio im. Agnieszki Osieckiej Programu 3 Polskiego Radia. Wzięli udział w Koncercie Jubileuszowym z okazji 20-lecia Krainy Łagodności w Warszawie oraz wrocławskim koncercie z okazji 50-lecia Giełdy w Szklarskiej Porębie. Grali u boku takich artystów jak Wolna Grupa Bukowina, Elżbieta Adamiak, U studni, Bohema, Chwila Nieuwagi, Magda Turowska, Jarosław Wasik, Piotr Woźniak, Szymon Zychowicz, Krzysztof Napiórkowski. Zdobyli pierwsze miejsca na festiwalach Kwiaty na Kamieniach w Bytomiu, Poetyckie Rubieże w Gubinie, "Stachuriada" w Grochowicach, Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki w Szklarskiej Porębie.