A A A

Gości Festiwalowych przybywa

Jacek Dehnel – jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich pisarzy. Jest też poetą, tłumaczem i malarzem. Laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich i Paszportu „Polityki”, Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Wielokrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike, Nagrody Angelus i innych. Jego książki są tłumaczone na kilkanaście języków obcych.

Ioana Pârvulescu - powieściopisarka, eseistka, publicystka, krytyczka literatury i profesorka na Uniwersytecie Bukareszteńskim, gdzie wykłada literaturę rumuńską na Wydziale Filologicznym. Redaktorka w czasopiśmie „România literară”. Zapoczątkowała i przez ponad dziesięć lat koordynowała w Wydawnictwie Humanitas kolekcję literatury światowej „Cartea de pe noptieră”. Za debiutancką powieść Viaţa începe vineri (Życie zaczyna się w piątek) otrzymała w 2013 roku Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Powieść Niewinni została uhonorowana w 2017 roku „Nagrodą Licealistów dla najukochańszej książki roku 2016” podczas piątej edycji FILIT – Festiwalu Literatury i Przekładu w Jassach. Nagrodę przyznaje jury złożone z licealistów wybranych przez nauczycieli języka rumuńskiego i literatury w Jassach.

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Doktor habilitowany nauk humanistycznych. Sekretarz Wisławy Szymborskiej. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, pisuje książki dla dzieci i dorosłych oraz układa wierszyki i teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Petr Blažek - czeski historyk, absolwent historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Karola w Pradze, wykładowca. Pracuje w Instytucie Badań Reżimów Totalitarnych. Zajmuje się historią ustrojów komunistycznych w Czechosłowacji i w Polsce. Autor publikacji, analiz i prac krytycznych, m.in. albumu pt. "Ryszard Siwiec. 1909-1968". Konsultant merytoryczny licznych filmów fabularnych i dokumentalnych. Pełni również funkcję zastępcy dyrektora w Centrum ds. Dokumentacji Reżimów Totalitarnych.

 

Tania Malarczuk — ukraińska pisarka, eseistka i dziennikarka. W 2016 roku uhonorowana nagrodą BBC w konkursie na najlepszą ukraińską książkę roku (za powieść "Zabuttia"). W roku 2018 zwyciężyła w konkursie literackim im. Ingeborg Bachmann (Klagenfurt, Austria) na krótki niemieckojęzyczny utwór prozatorski.

Hůlová Petra - prozaiczka, absolwentka mongolistyki i kulturologii, jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek czeskich. Tłumaczona na wiele języków (m. in. angielski, niemiecki, włoski, francuski, szwedzki, węgierski). Laureatka wszystkich najważniejszych czeskich nagród literackich: Magnesia Litera, Nagroda Josefa Škvoreckiego, Nagroda Jiřiego Ortena, Książka Roku – nagroda dziennika „Lidové noviny”.

 

 

dr Łukasz Kamiński - historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski. W latach 2009–2011 dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, następnie do 2016 prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W pracy naukowej zajmuje się dziejami społecznymi Polski Ludowej i krajów Europy Środkowej. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej i Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym "Zwycięzcom". Był stypendystą, pracował także jako redaktor oraz członek jednego z kolegiów redakcyjnych przy IPN. Na uczelni we Wrocławiu organizuje seminaria i konferencje, a następnie wydaje tomy z tych spotkań naukowych.

Paweł Sołtys, ps. Pablopavo – pisarz, wokalista, autor tekstów piosenek i kompozytor. Jego twórczość muzyczna firmowana pseudonimem „Pablopavo” (samodzielnie lub z zespołem „Ludziki”) jest wszechstronna i trudna do zaliczenia do jednego, konkretnego stylu. Autor tekstów i opowiadań drukowanych w Studium, Lampie i Ricie Baum. W 2017 zadebiutował zbiorem opowiadań Mikrotyki. Wiosną 2018 został laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2018 oraz nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2018.