A A A

Festiwal Góry Literatury i jego goście

Anna Kamińska – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010) oraz bestsellerowych biografii: Haliny Krüger-Syrokomskiej Halina (2019), Wandy Rutkiewicz Wanda (2017) i Simony Kossak Simona (2015). Za tę ostatnią nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Laureatka tej nagrody za wydaną w 2017 roku książkę Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej. Nominowana do Bestsellerów Empiku za Wandę – jedną z dwóch najchętniej czytanych biografii 2017 roku.

dr hab. Urszula Glensk - literaturoznawca i krytyk literacki. Zajmuje się historią reportażu i współczesną prozą dokumentalną. W refleksji badawczej łączy literaturoznawstwo i antropologię kultury. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów, m.in. w „Pracach Literackich”, „Znaczeniach”, „Nowych Książkach” i w serii „Colloquia Anthropologica et Communicativa”. Autrka książek – monografii "Proza wyzwolonej generacji 1989-1999" oraz zbioru "Trzy szkice o przewartościowaniach w kulturze", a także współautorka podręcznika "Jak zostać pisarzem?" (nagroda Magazynu Literackiego Książki).

o. Tomasz Dostatni – dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. Autor kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu “Rozmowy w drodze”. Publikuje także w prasie świeckiej i katolickiej. Tłumaczy z języka czeskiego. Zaangażowany w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny. Prowadzi na YouTube swój kanał: otwarta brama. Laureat wielu nagród, m.in. Angelus 2013 Lublin - w kategorii "Człowiek Kultury Medialnej". Otrzymał m.in. medal Honorowy „Powstanie w Getcie Warszawskim” (2018) nadany przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.

Marcin Giżycki - historyk sztuki i filmu, krytyk. Pracował w redakcjach "Projektu" i "Literatury". Był redaktorem naczelnym kwartalnika "Animafilm" – organu Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (ASIFA). Autor kilku książek, m.in.: "Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego" (Warszawa 1996), "Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym" (Warszawa 2000) oraz pionierskiej na polskim gruncie antologii "Postmodernizm – kultura wyczerpania?" (Warszawa 1988). Realizuje również filmy dokumentalne, m.in. "Providence, to ja! Opowieść o H. P. Lovecrafcie i jego mieście" (1997), i "Wyspa Jana Lenicy" (1998).

Andrzej Łagoda - historyk sztuki, autor "Jaśnie Pani Świerzawy", obywatel honorowy miasta Świerzawa.

Marek Cybulski (MC Noworuders) – noworudzianin, badacz lokalnej historii, pasjonat i tropiciel zagadek, tajemnic. Eksplorator podziemi, dokumentalista oraz kolekcjoner wszystkiego, co noworudzkie. Twórca i administrator fanpage na portalu społecznościowym Facebook: „Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia”. Autor książki "Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia. Część 1".

Jacek Dehnel – jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich pisarzy. Jest też poetą, tłumaczem i malarzem. Laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich i Paszportu „Polityki”, Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Wielokrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike, Nagrody Angelus i innych. Jego książki są tłumaczone na kilkanaście języków obcych.

Ioana Pârvulescu - powieściopisarka, eseistka, publicystka, krytyczka literatury i profesorka na Uniwersytecie Bukareszteńskim, gdzie wykłada literaturę rumuńską na Wydziale Filologicznym. Redaktorka w czasopiśmie „România literară”. Zapoczątkowała i przez ponad dziesięć lat koordynowała w Wydawnictwie Humanitas kolekcję literatury światowej „Cartea de pe noptieră”. Za debiutancką powieść Viaţa începe vineri (Życie zaczyna się w piątek) otrzymała w 2013 roku Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Powieść Niewinni została uhonorowana w 2017 roku „Nagrodą Licealistów dla najukochańszej książki roku 2016” podczas piątej edycji FILIT – Festiwalu Literatury i Przekładu w Jassach. Nagrodę przyznaje jury złożone z licealistów wybranych przez nauczycieli języka rumuńskiego i literatury w Jassach.

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Doktor habilitowany nauk humanistycznych. Sekretarz Wisławy Szymborskiej. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, pisuje książki dla dzieci i dorosłych oraz układa wierszyki i teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Petr Blažek - czeski historyk, absolwent historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Karola w Pradze, wykładowca. Pracuje w Instytucie Badań Reżimów Totalitarnych. Zajmuje się historią ustrojów komunistycznych w Czechosłowacji i w Polsce. Autor publikacji, analiz i prac krytycznych, m.in. albumu pt. "Ryszard Siwiec. 1909-1968". Konsultant merytoryczny licznych filmów fabularnych i dokumentalnych. Pełni również funkcję zastępcy dyrektora w Centrum ds. Dokumentacji Reżimów Totalitarnych.

 

Tania Malarczuk — ukraińska pisarka, eseistka i dziennikarka. W 2016 roku uhonorowana nagrodą BBC w konkursie na najlepszą ukraińską książkę roku (za powieść "Zabuttia"). W roku 2018 zwyciężyła w konkursie literackim im. Ingeborg Bachmann (Klagenfurt, Austria) na krótki niemieckojęzyczny utwór prozatorski.

Hůlová Petra - prozaiczka, absolwentka mongolistyki i kulturologii, jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek czeskich. Tłumaczona na wiele języków (m. in. angielski, niemiecki, włoski, francuski, szwedzki, węgierski). Laureatka wszystkich najważniejszych czeskich nagród literackich: Magnesia Litera, Nagroda Josefa Škvoreckiego, Nagroda Jiřiego Ortena, Książka Roku – nagroda dziennika „Lidové noviny”.

 

 

dr Łukasz Kamiński - historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski. W latach 2009–2011 dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, następnie do 2016 prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W pracy naukowej zajmuje się dziejami społecznymi Polski Ludowej i krajów Europy Środkowej. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej i Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym "Zwycięzcom". Był stypendystą, pracował także jako redaktor oraz członek jednego z kolegiów redakcyjnych przy IPN. Na uczelni we Wrocławiu organizuje seminaria i konferencje, a następnie wydaje tomy z tych spotkań naukowych.

Paweł Sołtys, ps. Pablopavo – pisarz, wokalista, autor tekstów piosenek i kompozytor. Jego twórczość muzyczna firmowana pseudonimem „Pablopavo” (samodzielnie lub z zespołem „Ludziki”) jest wszechstronna i trudna do zaliczenia do jednego, konkretnego stylu. Autor tekstów i opowiadań drukowanych w Studium, Lampie i Ricie Baum. W 2017 zadebiutował zbiorem opowiadań Mikrotyki. Wiosną 2018 został laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2018 oraz nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2018.

Robert Więckiewicz - aktor filmowy i teatralny. Pod względem umiejętności aktorskich jest ceniony przez Andrzeja Wajdę i Janusza Głowackiego. W swojej karierze zawodowej otrzymał wiele nagród i wyróżnień za kreacje aktorskie. Jest m.in. honorowym obywatelem miasta Nowa Ruda - miasta, w którym się urodził.

Agnieszka Smoczyńska – reżyserka filmowa i teatralna. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2005) oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie (2006). Laureatka wielu nagród filmowych, w tym Nagrody za debiut reżyserski lub drugi film na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za film "Fuga".

Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka filmowa. Absolwentka grafiki na wrocławskiej ASP i Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Za swój pełnometrażowy debiut fabularny „Wieża. Jasny dzień” dostała nagrody za najlepszy scenariusz i najlepszy debiut na FPFF w Gdyni, a także Paszport „Polityki” w kategorii film. Na Berlinale „Wieża. Jasny dzień” była pokazywana w sekcji Forum, która obejmuje filmy awangardowe, eksperymentalne, z pogranicza sztuk wizualnych oraz kina. Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy jej najnowszy film "Monument".

Marcin Podolec - grafik, rysownik, scenarzysta, reżyser. Album "Kapitan Sheer" został wyróżniony drugim miejscem w plebiscycie Komiks Roku 2010. Za najlepszy polski komiks roku 2011 Polskie Stowarzyszenie Komiksowe uznało "Czasem" z rysunkami Podolca. Animacja – etiuda filmowa zatytułowana "Dokument" uznana została za najlepszy film animowany w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Ars Independent (2015), w Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" (2015) oraz w Transatlantyk Festival Poznań (2016).

Jacek Bierut - poeta, prozaik, krytyk literacki. Publikował m.in. w „Odrze”, „Kresach”, „Czasie Kultury”, „Akcencie”, „Studium”, „FA-arcie”. Jeden z założycieli Fundacji Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza i księgarni Tajne Komplety. Laureat nagród im. Kazimiery Iłłakowiczówny i Fundacji Kultury w konkursie „Promocja najnowszej literatury polskiej”. Nagrodzony także przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w konkursie na książkowy Poetycki Debiut Roku 2001. Za tom "Frak człowieka" został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2012.

Kinga Dunin-Horkawicz - publicystka, pisarka, krytyk literacki, socjolog kultury, feministka. Stała felietonistka kobiecego dodatku GW, Wysokie Obcasy. Autorka i współautorka kilkunastu książek. W 2001 jej książka "Karoca z dyni" znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike.

Dorota Sumińska - lekarka weterynarii, publicystka. Opublikowała wiele książek bardzo różnej kategorii – poradniki, biografie, powieści i książki podróżnicze dla dorosłych i dla dzieci. Pisze też do prasy. Prowadziła programy telewizyjne (Zwierzowiec w TVP1 i część o zwierzętach w Między kuchnią a salonem w TVN) i radiowe (Zwierzenia na cztery łapy w I Programie Polskiego Radia oraz prowadzi Wierzę w zwierzę na antenie Tok FM).

Marek Krajewski - pisarz, filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, autor kryminałów. Laureat licznych nagród. Zdobył Paszport „Polityki” (2006), Nagrodę Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę ("Widma w mieście Breslau", 2005) oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej "Koniec świata w Breslau" (2004). Wybrany Ambasadorem Wrocławia, odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureat niemieckiej nagrody im. Georga Dehio za twórczość literacką (2016).

Katarzyna Puzyńska - pisarka, psycholog. Debiutowała doskonale przyjętą książką „Motylek”, która rozpoczyna sagę o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i Camilli Läckberg. Prawa do publikacji powieści Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów. Puzyńska jest też autorką książki non-fiction "Policjanci. Ulica", w której razem ze swoimi rozmówcami, przedstawia służbę funkcjonariuszy prewencji oraz ruchu drogowego od zupełnie innej strony niż miało to dotychczas miejsce w literaturze.

Edwin Bendyk - dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne. Członek Polskiego PEN Clubu oraz European Council on Foreign Research. Laureat nagrody Info Star w kategorii „propagowanie informatyki” (2004), nagrody im. Marka Cara („za wielowątkowe analizy oraz popularyzację różnorodnych aspektów oddziaływania technologii informacyjnych na społeczeństwo”, 2006) oraz nagrody Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (2010). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz nagrody im. Profesora Hugona Steinhausa za książkę "Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności", a także do studenckiej nagrody dziennikarskiej MediaTory w kategorii „promotor” („za medialne lekcje z zakresu rozwoju cywilizacji, techniki i Internetu, za głębokie spojrzenie na świat, przekazywane za pomocą sieci”).

dr Anna Grużlewska - historyk specjalizująca się w badaniu historii Żydów na Dolnym Śląsku, autorka książki „Żydzi z prowincji. Świdnicki i wałbrzyski okręg synagogalny 1812 – 1945”. Współpracuje z Fundacją dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej i Towarzystwem Społeczno – Kulturalnym Żydów w Polsce. Została uhonorowana m.in. odznaczeniem „Chroniąc Pamięć”, nadawanym Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko – żydowski. Autorka książek "Dzierżoniów obrazem i słowem" oraz "Polska Jerozolima. Fenomen osiedla w powiecie dzierżoniowskim".

Grzegorz Gauden - polski dziennikarz prasowy i radiowy, w latach 2004–2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, a latach 2008–2016 dyrektor Instytutu Książki. W 2012 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W maju br. ukazała się jego najnowsza książka „Lwów – kres iluzji”.

Milica Markić - serbska tłumaczka literatury polskiej, członkini Zrzeszenia Tłumaczy Literatury Serbii od 2004 r. W 2016 roku za przekład zbioru wierszy Kat bez maski Andrzeja Bursy została nominowana w dziedzinie tłumaczeń literackich do prestiżowej Nagrody Miloša Đuricia. Po raz kolejny do tej samej nagrody została nominowana w 2018 roku za tłumaczenie Ksiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk, które również wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Jana Unuk - tłumaczka literatury, redaktor. Autorka przekładów współczesnej polskiej prozy i poezji na język słoweński. Jej przekład "Domu dziennego, domu nocnego" Olgi Tokarczuk został w 2006 roku wyróżniony nagrodą Sovretova przyznawaną przez Stowarzyszenie Tłumaczy Słoweńskich.

Andrzej Jagodziński - tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, publicysta, dziennikarz, korespondent „Gazety Wyborczej” w Pradze i Bratysławie. W latach 2003-2006 był dyrektorem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Był także dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze i Instytutu Polskiego w Bratysławie. Redaktor „Literatury na świecie”, członek Polskiego PEN Clubu. Ma na swoim koncie liczne przekłady książek m.in: Milana Kundery, Bohumila Hrabala, Václava Havla, Josefa Škvoreckiego, Jiříego Grušy. W 2009 roku otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” za przekład „Przypadków inżyniera ludzkich dusz” Josefa Škvoreckiego.

Radka Denemarková - pisarka, tłumaczka, scenarzystka i literaturoznawczyni. Autorka nagradzanych i przekładanych na wiele języków powieści, m.in. Pieniądze od Hitlera (2006), Przyczynek do historii radości (2014) i Hodiny z olova (Zegar z ołowiu, 2019). Jako jedyna czeska pisarka była czterokrotną laureatką prestiżowej nagrody Magnesia Litera. Co roku w ramach festiwalu Out of Home prowadzi kurs twórczego pisania dla wychowanków domu dziecka. W 2016 uhonorowana nagrodą Wald Press Award za „bezkompromisowość w przedstawianiu trudnych tematów społeczno-historycznych” oraz za „niezłomność w niesieniu idei humanitaryzmu w tekstach literackich na najwyższym poziomie”.

dr hab. Paweł Mościcki - filozof, eseista, tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, członek Uniwersytetu Muri im. Franza Kafki. Stypendysta m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Kościuszkowskiej, Ambasady Francuskiej, tygodnika „Polityka”. Tłumaczył książki Alaina Badiou, Dereka Attridge’a, Slavoja Žižka, Jacquesa Rancière’a. Redaktor tomu Maurice Blanchot. Literatura ekstremalna (2007) oraz autor książek: Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej (2008), Godard. Pasaże (2010), Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena (2013), My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy (2015). Członek zespołu redakcyjnego czasopisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”.

Beata Maciejewska - dziennikarka i publicystka, z wykształcenia historyk. Od 1992 roku pracuje we wrocławskiej redakcji „Gazety Wyborczej”, w której zajmuje się popularyzacją historii Wrocławia. Prowadziła bloga Beata Maciejewska: "Wysiadłam na przystanku Wrocław". Laureatka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kategorii prasa (2002), uhonorowana Laurem Wrocławia przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia (2013). W 2014 roku otrzymała Nagrodę Kulturalną Śląska. W 2015 roku jej książka „Spacerownik wrocławski 2. Nowe trasy” została uznana za najlepszy przewodnik podczas XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Wojciech Orliński – dziennikarz, pisarz i publicysta. Od 1997 związany z "Gazetą Wyborczą". Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Autor wielu książek, w tym m.in. powieści science fiction "Polska nie istnieje" (2015), leksykonu "Co to są sepulki – wszystko o Lemie", a także biografii Lema zatytułowanej "Lem. Życie nie z tej ziemi" (2017) i scenariusza do poświęconego Lemowi filmu dokumentalnego Borysa Lankosza "Autor Solaris". Nagrodzony Śląkfą (nagrodą Śląskiego Klubu Fantastyki) w kategorii Wydawca Roku (2008), za wydanie z jego inicjatywy kolekcji dzieł Stanisława Lema przez wydawnictwo Agora. Prowadzi blog "Ekskursje w dyskursie".

Izabella Kaluta - menedżerka kultury, redaktorka i urzędniczka. Zakochana w Chinach i w chińskiej kuchni. Do Państwa Środka odbyła już piętnaście podróży, ale wciąż planuje kolejne. Na co dzień pracuje w Instytucie Książki, gdzie zajmuje się promocją polskiej literatury za granicą i książkami dla dzieci. Autorka książki "Man zou. Chiny dla dociekliwych".

Beata Maciejewska - dziennikarka i publicystka, z wykształcenia historyk. Od 1992 roku pracuje we wrocławskiej redakcji „Gazety Wyborczej”, w której zajmuje się popularyzacją historii Wrocławia. Prowadziła bloga Beata Maciejewska: "Wysiadłam na przystanku Wrocław". Laureatka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kategorii prasa (2002), uhonorowana Laurem Wrocławia przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia (2013). W 2014 roku otrzymała Nagrodę Kulturalną Śląska. W 2015 roku jej książka „Spacerownik wrocławski 2. Nowe trasy” została uznana za najlepszy przewodnik podczas XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Wojciech Orliński – dziennikarz, pisarz i publicysta. Od 1997 związany z "Gazetą Wyborczą". Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Autor wielu książek, w tym m.in. powieści science fiction "Polska nie istnieje" (2015), leksykonu "Co to są sepulki – wszystko o Lemie", a także biografii Lema zatytułowanej "Lem. Życie nie z tej ziemi" (2017) i scenariusza do poświęconego Lemowi filmu dokumentalnego Borysa Lankosza "Autor Solaris". Nagrodzony Śląkfą (nagrodą Śląskiego Klubu Fantastyki) w kategorii Wydawca Roku (2008), za wydanie z jego inicjatywy kolekcji dzieł Stanisława Lema przez wydawnictwo Agora. Prowadzi blog "Ekskursje w dyskursie".

Izabella Kaluta - menedżerka kultury, redaktorka i urzędniczka. Zakochana w Chinach i w chińskiej kuchni. Do Państwa Środka odbyła już piętnaście podróży, ale wciąż planuje kolejne. Na co dzień pracuje w Instytucie Książki, gdzie zajmuje się promocją polskiej literatury za granicą i książkami dla dzieci. Autorka książki "Man zou. Chiny dla dociekliwych".

Wiesław Waszkiewicz - debiutował powieściami z gatunku fantastyki: "Ostry odjazd" (2007), "Much i Dateria" (2009), na swym koncie ma również szereg wystaw plastycznych. Najnowsza powieść "Tak blisko" to opowiedziana z rozmachem oraz językową werwą historia, w której odnajdziemy nie tylko echa drugiej wojny światowej i Holokaustu, zdrady i zawiedzionej męskiej miłości, ale także barwną, intensywną i bezkompromisową, pełną ironicznego humoru opowieść o kształtach, widokach oraz zapachach Dolnego Śląska i Wrocławia z okresu PRL-u, zderzonych z nie całkiem udaną współczesnością.

Łukasz Wojciechowski – architekt, współzałożyciel firmy VROA architekci, w której współprojektował między innymi Wrocławskie Centrum Konferencyjne przy Hali Stulecia, przebudowę schronu przeciwlotniczego na Muzeum Współczesne Wrocław, Szkołę Podstawową nr 22 we Wrocławiu. Adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania. Autor publikacji: We wstecznym lusterku (2014), Bryk do architektury (2015), Związki architektury modernistycznej i motoryzacji indywidualnej (2019). Kurator wystawy 2.5D Young Polish Architects prezentowanej w Tallinie, Helsinkach, Brnie i Pilźnie. Pisze do „Architektury-Murator", „Autoportretu", „Architektury & Biznesu" itp. W wolnym czasie rysuje komiksy.

Zbigniew Maćków - architekt związany z Wrocławiem, członek SARP, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektonicznej, gdzie pełni funkcję jej przewodniczącego oraz Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Prezydencie Wrocławia. Jego prace były wielokrotnie nominowane do nagród i nagradzane w konkursach polskich i zagranicznych. Otrzymał m.in. w roku 2010 nagrodę SARP za budynek roku oraz trzykrotnie nagrodę w plebiscycie „Piękny Wrocław”.

Anna Kamińska – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010) oraz bestsellerowych biografii: Haliny Krüger-Syrokomskiej Halina (2019), Wandy Rutkiewicz Wanda (2017) i Simony Kossak Simona (2015). Za tę ostatnią nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Laureatka tej nagrody za wydaną w 2017 roku książkę Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej. Nominowana do Bestsellerów Empiku za Wandę – jedną z dwóch najchętniej czytanych biografii 2017 roku.

dr hab. Urszula Glensk - literaturoznawca i krytyk literacki. Zajmuje się historią reportażu i współczesną prozą dokumentalną. W refleksji badawczej łączy literaturoznawstwo i antropologię kultury. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów, m.in. w „Pracach Literackich”, „Znaczeniach”, „Nowych Książkach” i w serii „Colloquia Anthropologica et Communicativa”. Autrka książek – monografii "Proza wyzwolonej generacji 1989-1999" oraz zbioru "Trzy szkice o przewartościowaniach w kulturze", a także współautorka podręcznika "Jak zostać pisarzem?" (nagroda Magazynu Literackiego Książki).

o. Tomasz Dostatni – dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. Autor kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu “Rozmowy w drodze”. Publikuje także w prasie świeckiej i katolickiej. Tłumaczy z języka czeskiego. Zaangażowany w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny. Prowadzi na YouTube swój kanał: otwarta brama. Laureat wielu nagród, m.in. Angelus 2013 Lublin - w kategorii "Człowiek Kultury Medialnej". Otrzymał m.in. medal Honorowy „Powstanie w Getcie Warszawskim” (2018) nadany przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.

Marcin Giżycki - historyk sztuki i filmu, krytyk. Pracował w redakcjach "Projektu" i "Literatury". Był redaktorem naczelnym kwartalnika "Animafilm" – organu Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (ASIFA). Autor kilku książek, m.in.: "Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego" (Warszawa 1996), "Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym" (Warszawa 2000) oraz pionierskiej na polskim gruncie antologii "Postmodernizm – kultura wyczerpania?" (Warszawa 1988). Realizuje również filmy dokumentalne, m.in. "Providence, to ja! Opowieść o H. P. Lovecrafcie i jego mieście" (1997), i "Wyspa Jana Lenicy" (1998).

Andrzej Łagoda - historyk sztuki, autor "Jaśnie Pani Świerzawy", obywatel honorowy miasta Świerzawa.

Marek Cybulski (MC Noworuders) – noworudzianin, badacz lokalnej historii, pasjonat i tropiciel zagadek, tajemnic. Eksplorator podziemi, dokumentalista oraz kolekcjoner wszystkiego, co noworudzkie. Twórca i administrator fanpage na portalu społecznościowym Facebook: „Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia”. Autor książki "Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia. Część 1".

Jacek Dehnel – jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich pisarzy. Jest też poetą, tłumaczem i malarzem. Laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich i Paszportu „Polityki”, Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Wielokrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike, Nagrody Angelus i innych. Jego książki są tłumaczone na kilkanaście języków obcych.

Ioana Pârvulescu - powieściopisarka, eseistka, publicystka, krytyczka literatury i profesorka na Uniwersytecie Bukareszteńskim, gdzie wykłada literaturę rumuńską na Wydziale Filologicznym. Redaktorka w czasopiśmie „România literară”. Zapoczątkowała i przez ponad dziesięć lat koordynowała w Wydawnictwie Humanitas kolekcję literatury światowej „Cartea de pe noptieră”. Za debiutancką powieść Viaţa începe vineri (Życie zaczyna się w piątek) otrzymała w 2013 roku Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Powieść Niewinni została uhonorowana w 2017 roku „Nagrodą Licealistów dla najukochańszej książki roku 2016” podczas piątej edycji FILIT – Festiwalu Literatury i Przekładu w Jassach. Nagrodę przyznaje jury złożone z licealistów wybranych przez nauczycieli języka rumuńskiego i literatury w Jassach.

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Doktor habilitowany nauk humanistycznych. Sekretarz Wisławy Szymborskiej. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, pisuje książki dla dzieci i dorosłych oraz układa wierszyki i teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Petr Blažek - czeski historyk, absolwent historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Karola w Pradze, wykładowca. Pracuje w Instytucie Badań Reżimów Totalitarnych. Zajmuje się historią ustrojów komunistycznych w Czechosłowacji i w Polsce. Autor publikacji, analiz i prac krytycznych, m.in. albumu pt. "Ryszard Siwiec. 1909-1968". Konsultant merytoryczny licznych filmów fabularnych i dokumentalnych. Pełni również funkcję zastępcy dyrektora w Centrum ds. Dokumentacji Reżimów Totalitarnych.

 

 

 

Tania Malarczuk — ukraińska pisarka, eseistka i dziennikarka. W 2016 roku uhonorowana nagrodą BBC w konkursie na najlepszą ukraińską książkę roku (za powieść "Zabuttia"). W roku 2018 zwyciężyła w konkursie literackim im. Ingeborg Bachmann (Klagenfurt, Austria) na krótki niemieckojęzyczny utwór prozatorski.

Hůlová Petra - prozaiczka, absolwentka mongolistyki i kulturologii, jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek czeskich. Tłumaczona na wiele języków (m. in. angielski, niemiecki, włoski, francuski, szwedzki, węgierski). Laureatka wszystkich najważniejszych czeskich nagród literackich: Magnesia Litera, Nagroda Josefa Škvoreckiego, Nagroda Jiřiego Ortena, Książka Roku – nagroda dziennika „Lidové noviny”.

 

 

dr Łukasz Kamiński - historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski. W latach 2009–2011 dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, następnie do 2016 prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W pracy naukowej zajmuje się dziejami społecznymi Polski Ludowej i krajów Europy Środkowej. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej i Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym "Zwycięzcom". Był stypendystą, pracował także jako redaktor oraz członek jednego z kolegiów redakcyjnych przy IPN. Na uczelni we Wrocławiu organizuje seminaria i konferencje, a następnie wydaje tomy z tych spotkań naukowych.

Paweł Sołtys, ps. Pablopavo – pisarz, wokalista, autor tekstów piosenek i kompozytor. Jego twórczość muzyczna firmowana pseudonimem „Pablopavo” (samodzielnie lub z zespołem „Ludziki”) jest wszechstronna i trudna do zaliczenia do jednego, konkretnego stylu. Autor tekstów i opowiadań drukowanych w Studium, Lampie i Ricie Baum. W 2017 zadebiutował zbiorem opowiadań Mikrotyki. Wiosną 2018 został laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2018 oraz nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2018.

Jacek Dehnel – jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich pisarzy. Jest też poetą, tłumaczem i malarzem. Laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich i Paszportu „Polityki”, Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Wielokrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike, Nagrody Angelus i innych. Jego książki są tłumaczone na kilkanaście języków obcych.

Ioana Pârvulescu - powieściopisarka, eseistka, publicystka, krytyczka literatury i profesorka na Uniwersytecie Bukareszteńskim, gdzie wykłada literaturę rumuńską na Wydziale Filologicznym. Redaktorka w czasopiśmie „România literară”. Zapoczątkowała i przez ponad dziesięć lat koordynowała w Wydawnictwie Humanitas kolekcję literatury światowej „Cartea de pe noptieră”. Za debiutancką powieść Viaţa începe vineri (Życie zaczyna się w piątek) otrzymała w 2013 roku Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Powieść Niewinni została uhonorowana w 2017 roku „Nagrodą Licealistów dla najukochańszej książki roku 2016” podczas piątej edycji FILIT – Festiwalu Literatury i Przekładu w Jassach. Nagrodę przyznaje jury złożone z licealistów wybranych przez nauczycieli języka rumuńskiego i literatury w Jassach.

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Doktor habilitowany nauk humanistycznych. Sekretarz Wisławy Szymborskiej. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, pisuje książki dla dzieci i dorosłych oraz układa wierszyki i teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Petr Blažek - czeski historyk, absolwent historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Karola w Pradze, wykładowca. Pracuje w Instytucie Badań Reżimów Totalitarnych. Zajmuje się historią ustrojów komunistycznych w Czechosłowacji i w Polsce. Autor publikacji, analiz i prac krytycznych, m.in. albumu pt. "Ryszard Siwiec. 1909-1968". Konsultant merytoryczny licznych filmów fabularnych i dokumentalnych. Pełni również funkcję zastępcy dyrektora w Centrum ds. Dokumentacji Reżimów Totalitarnych.

 

 

 

Tania Malarczuk — ukraińska pisarka, eseistka i dziennikarka. W 2016 roku uhonorowana nagrodą BBC w konkursie na najlepszą ukraińską książkę roku (za powieść "Zabuttia"). W roku 2018 zwyciężyła w konkursie literackim im. Ingeborg Bachmann (Klagenfurt, Austria) na krótki niemieckojęzyczny utwór prozatorski.

Hůlová Petra - prozaiczka, absolwentka mongolistyki i kulturologii, jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek czeskich. Tłumaczona na wiele języków (m. in. angielski, niemiecki, włoski, francuski, szwedzki, węgierski). Laureatka wszystkich najważniejszych czeskich nagród literackich: Magnesia Litera, Nagroda Josefa Škvoreckiego, Nagroda Jiřiego Ortena, Książka Roku – nagroda dziennika „Lidové noviny”.

 

 

dr Łukasz Kamiński - historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski. W latach 2009–2011 dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, następnie do 2016 prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W pracy naukowej zajmuje się dziejami społecznymi Polski Ludowej i krajów Europy Środkowej. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej i Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym "Zwycięzcom". Był stypendystą, pracował także jako redaktor oraz członek jednego z kolegiów redakcyjnych przy IPN. Na uczelni we Wrocławiu organizuje seminaria i konferencje, a następnie wydaje tomy z tych spotkań naukowych.

Paweł Sołtys, ps. Pablopavo – pisarz, wokalista, autor tekstów piosenek i kompozytor. Jego twórczość muzyczna firmowana pseudonimem „Pablopavo” (samodzielnie lub z zespołem „Ludziki”) jest wszechstronna i trudna do zaliczenia do jednego, konkretnego stylu. Autor tekstów i opowiadań drukowanych w Studium, Lampie i Ricie Baum. W 2017 zadebiutował zbiorem opowiadań Mikrotyki. Wiosną 2018 został laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2018 oraz nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2018.

Robert Więckiewicz - aktor filmowy i teatralny. Pod względem umiejętności aktorskich jest ceniony przez Andrzeja Wajdę i Janusza Głowackiego. W swojej karierze zawodowej otrzymał wiele nagród i wyróżnień za kreacje aktorskie. Jest m.in. honorowym obywatelem miasta Nowa Ruda - miasta, w którym się urodził.

Agnieszka Smoczyńska – reżyserka filmowa i teatralna. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2005) oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie (2006). Laureatka wielu nagród filmowych, w tym Nagrody za debiut reżyserski lub drugi film na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za film "Fuga".

Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka filmowa. Absolwentka grafiki na wrocławskiej ASP i Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Za swój pełnometrażowy debiut fabularny „Wieża. Jasny dzień” dostała nagrody za najlepszy scenariusz i najlepszy debiut na FPFF w Gdyni, a także Paszport „Polityki” w kategorii film. Na Berlinale „Wieża. Jasny dzień” była pokazywana w sekcji Forum, która obejmuje filmy awangardowe, eksperymentalne, z pogranicza sztuk wizualnych oraz kina. Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy jej najnowszy film "Monument".

Borys Lankosz - zdobył rozgłos wstrząsającym filmem dokumentalnym „Rozwój” (2001), o podopiecznych Domu Pomocy Społecznej zakonu albertynów w Ojcowie, za który dostał nagrody na międzynarodowych festiwalach w Krakowie i San Francisco. Lankosz jest reżyserem znakomicie przyjętego „Rewersu” (polski kandydat do Oscara w 2009 roku; Złote Lwy i 8 Polskich Nagród Filmowych Orzeł, w tym za najlepszy film; nagrody na festiwalach w Seattle, Moskwie i Warszawie) - oryginalnej, przełamującej stereotypy czarnej komedii z czasów stalinowskich. Kolejny film, kryminał „Ziarno prawdy” (2015) potwierdził, że reżyser świetnie sobie radzi z klasycznym, gatunkowym thrillerem. Z kolei powstały w 2016 r. „Autor Solaris”, dokument biograficzny o Stanisławie Lemie, otworzył dyskusje o odczytaniu dzieł wybitnego pisarza w kontekście jego holocaustowych doświadczeń. W styczniu tego roku światową premierę miał eksperymentalny film Lankosza „Kobro/ Strzemiński. Opowieść fantastyczna”, a w marcu na polskie ekrany weszła jego najnowsza fabuła, „Ciemno, prawie noc” na podstawie nagrodzonej Nike powieści Joanny Bator.

Magdalena Lankosz – wieloletnia dziennika i krytyczka filmowa. Współpracowała z „Gazetą Wyborczą i „Wysokimi Obcasami”, była szefową działu filmowego „Dziennika”, pisała, wydawała i prowadziła programy kulturalne w telewizji. Dziś zajmuje się pisaniem scenariuszy („Ciemno, prawie noc”, „Znaki szczególne”) i komiksy (jej „Anastazja” znalazła się na liście Najlepszych Komiksów Europejskich Paula Gravetta 2017). Produkuje także filmy („Autor Solaris”, „Kobro/ Strzemiński. Opowieść fantastyczna”. Jest dyrektorką Gildii Reżyserów Polskich.

WatchingClosely - blog WatchingClosely.pl i jego kanał na YouTubie jest tworzony dla tych, którzy chcą patrzeć na kino uważniej. W 2014 roku zdobył tytuł dla Najlepszego Bloga w Polsce w kategorii Kultura w plebiscycie organizowanym przez Onet.pl. Członkowie redakcji uczestniczą w najważniejszych festiwalach filmowych - relacjonują, recenzują i przepytują. A są nimi Dominik Sobolewski, Maciej Stasierski i Michał Hernes.

Lao Che – polski crossoverowy zespół muzyczny, założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku, w Płocku. Nazwa zespołu pochodzi od Lao Che („Starego Che”), jednej z drugoplanowych postaci filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady. Lao Che ma na swoim koncie siedem wydanych albumów (sześć studyjnych i jeden koncertowy), dwa dvd koncertowe i kilkaset zagranych koncertów w kraju i poza jego granicami. W 2006 roku zespół wystąpił na Przystanku Woodstock, gdzie otrzymał nagrodę Złotego Bączka, przyznawanego przez publiczność, oraz na 27. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Album Gospel jest dotychczas największym komercyjnym sukcesem grupy – według pisma Trendy – Art of Living uzyskał on status platynowej płyty za sprzedaż ponad 30 tys. egzemplarzy, a piosenki pochodzące z niego uzyskały wysokie notowania. Latem 2011 roku zespół Lao Che wziął udział w serii koncertów z cyklu Męskie Granie, a Hubert Dobaczewski wystąpił w reklamie telewizyjnej. W 2012 podczas uroczystości związanych z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego 7 członków zespołu zostało przez prezydenta udekorowanych Srebrnymi Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego. 
Członkami zespołu są: Mariusz Denst, Hubert Dobaczewski, Michał Jastrzębski-Szwed, Rafał Borycki, Filip Różański, Maciek Dzierżanowski i Karol Gola.

Pablopavo i Ludziki - reggae, pop, hip-hop, eksperymenty, elektronika, ballady raggamuffin – zespół nie mieści się w stylistycznych szufladkach. Znajduje się poza stylem. W 2009 r. pojawił się debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki zatytułowany "Telehon". Płyta zebrała kilkanaście niezłych recenzji i, co ważniejsze, sporo słuchaczy.W 2011 roku ukazuje się drugi album - "10 piosenek". Marzec 2017 przynosi kolejnhy album pod szyldem Pablopavo i Ludziki. Płyta nosi tytuł "Ladinola" i jest anonsowana jako materiał popowy, ale umiarkowanie młodzieżowy. Wydany w październiku 2018 album "MARGINAL" to piąta płyta Pablopavo i Ludzików. Jest to płyta dyskotekowa, choć nie ma pewności czy istnieją odpowiednie dyskoteki, w których można by ją zagrać. Na płycie znajduje się 13 piosenek o różnym natężeniu disco, skomponowanych przez Ludziki, z tekstami Pablopavo (choć są dwa wyjątki). 
Przez wszystkie te lata Pablo współpracował też z różnymi zespołami i solistami, śladem po tej działalności jest około 50 płyt i niezliczona ilość koncertów, imprez oraz nagród.
Skład zespołu: Pablopavo – wokal, teksty, Earl Jacob – chórki, Radek Polakowski – skrzypce, akordeon, melodika, Raffi Kazan – gitara elektryczna i akustyczna, Emiliano Jones – bas, instrumenty klawiszowe, programowanie, Dj Zero – mpc, skrecze, programowanie, Jakub „Jahcob Junior” Kinsner – perkusja, Barton – dub master.

Broad Peak - zespół zadebiutował płytą "Zimowe morze" jesienią 2018 roku. Album zawiera 11 piosenek, krótkich jak oddechy, często opartych na dwóch akordach, z niewielkim instrumentarium. Czasem tylko banjo z głosem. Album nagrywany nad rzeką i w lesie. Zaespół Broad Peak tworzą Patrycja "DjPatrisia" Hefczyńska, wokalistka, djka, autorka tekstów i muzyki. Współtworzyła m.in. zespoły Husky czy Oszibarack.Michał Zygmunt, gitarzysta i kompozytor. Autor nagrań terenowych dźwięków natury. Od lat nagrywa swoje autorskie płyty.

Póki Co - to noworudzki zespół, w skład którego wchodzą Ela Rojek, Jarek Bieliński i Rafał Nowak. Ich muzyczne ścieżki spotkały się w zespole Bieguni. W programie Póki Co można odnaleźć muzyczne nawiązania do nurtu "Krainy Łagodności". To co im w duszy gra wywodzi się przede wszystkim z bossanovy, reagge, folku, bluesa, smooth jazzu czy swinga. Oprócz kompozycji zespołu grają również własne interpretacje znanych utworów, które miały wpływ na ich widzenie nie tylko muzycznego świata. Jako laureaci krakowskiego Festiwalu PIOSENKARNIA zagrali w Studio im. Agnieszki Osieckiej Programu 3 Polskiego Radia. Wzięli udział w Koncercie Jubileuszowym z okazji 20-lecia Krainy Łagodności w Warszawie oraz wrocławskim koncercie z okazji 50-lecia Giełdy w Szklarskiej Porębie. Grali u boku takich artystów jak Wolna Grupa Bukowina, Elżbieta Adamiak, U studni, Bohema, Chwila Nieuwagi, Magda Turowska, Jarosław Wasik, Piotr Woźniak, Szymon Zychowicz, Krzysztof Napiórkowski. Zdobyli pierwsze miejsca na festiwalach Kwiaty na Kamieniach w Bytomiu, Poetyckie Rubieże w Gubinie, "Stachuriada" w Grochowicach, Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki w Szklarskiej Porębie.

Ivan Binar - czeski prozaik i publicysta. Studiował filologię czeską, historię i sztuki piękne, pracował jako nauczyciel oraz jako redaktor czasopisma „Tramp”. Był współtwórcą scenicznej adaptacji powieści Walentina Katajewa „Syn pułku”, uznanej przez władzę za wywrotową, za co w 1972 roku został skazany na 12 miesięcy więzienia. Po odbyciu wyroku pracował w Ostrawie w oczyszczalni wody przy miejscowej elektrowni. Podpisał Kartę 77, po czym wyemigrował z Czechosłowacji. Początkowo mieszkał w Wiedniu i zatrudnił się jako restaurator antyków i tłumacz w obozie dla uchodźców, potem przeniósł się do Monachium, gdzie pracował w Radiu Wolna Europa. Obecnie mieszka w Czechach.

Olga Czernikow - tłumaczka i redaktorka. Przełożyła m.in. powieści Jana Balabána (Zapytaj taty, Którędy szedł anioł), Vladimíra Binara (Pianka od Chińczyka), Terezy Boučkovej (Rok Koguta), Radki Denemarkovej (Pieniądze od Hiltera, Przyczynek do historii radości) i Vladimíra Macury (Guwernantka – we współpracy z Michałem Kunikiem).

Karolina Maria Wiśniewska - studentka międzywydziałowych studiów doktoranckich na wrocławskiej ASP. Zajmuje się projektowaniem książek, wydawnictw, ilustracją a także identyfikacją wizualną. Współpracuje z organizacjami NGO i instytucjami kultury (Fundacja Karpowicza, Stowarzyszenie Forum Ceramików, Akademia Sztuk Pięknych, Festiwal Wysokich Temperatur, Wrocławski Teatr Lalek i in.). Od 2016 r. uczy we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni książki. Od 2008 r. projektuje eksperymentalny Magazyn Materiałów Literackich Cegła. Od 2013 r. współorganizuje festiwal designu Szałfenster w Gliwicach. W 2019 wraz z Marcinem Mokrym zainicjował „Dings’a”, osobliwy atlas miasta.

Magdalena Wosik – ilustratorka, plakacistka. Wykorzystuje ilustracje w różnych okolicznościach. Ma na koncie kilka autorskich książek dla dzieci. Obecnie współpracuje z wydawnictwami książkowymi oraz redakcją magazynu dla najmłodszych „Świerszczyk”. Jej plakaty zwykle dedykowane są tematom konkursowym. Często wypowiada się w rysunku satyrycznym, korzystając z wieloletnich doświadczeń rysownika prasowego. Ceni sobie ironię, żart i wszelkie odcienie humoru.

Marcin Mokry - poeta i animator życia literackiego. Ukończył studia filozoficzne w 2006 na Uniwersytecie Śląskim. Od 2006 uczy etyki w szkole ewangelickiej im. A. Schweitzera w Gliwicach. Od 2010 realizuje filmy wideo. Od 2015 kurator sceny literackiej na Slot Art Festivalu, gdzie prowadził spotkania autorskie, a także organizował warsztaty literackie. W 2017 wydał książkę poetycką „czytanie. Pisma”. W 2019 wraz z Karoliną Wiśniewską zainicjował „Dings’a”, osobliwy atlas miasta.

Anna Szalwa - studentka grafiki na ASP we Wrocławiu. Zajmuje się rysunkiem, animacją, szeroko pojętym projektowaniem, scenografią. Udziela się w zbiorowych projektach w kraju i za granicą. Wzięła udział w 14 wystawach indywidualnych i ponad 60 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. W ostatnim czasie szczególnie skupia się na animacji rysunkowej oraz rysunku performatywnym.

Krystyna Dziamdzik - studentka I roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową, rysunkiem oraz ilustracją.

Julia Kruszyńska – ilustratorka i projektantka ostatniego roku grafiki na wrocławskiej ASP. Najbardziej fascynuje ją projektowanie książek, stąd wybór pracowni Książki. W swoich autorskich ilustracjach często przemyca motyw morza i awanturniczych przygód, jednak żaden temat nie jest jej straszny.

Iga Bujarkiewicz - studentka grafiki na ASP we Wrocławiu. Pochodzi z Bydgoszczy, gdzie ukończyła Liceum Plastyczne.

Iga Nawara - studentka grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jeszcze się nie zdecydowała, czym tak naprawdę będzie się zajmować w przyszłości. Obecnie nie rozstaje się ze swoim szkicownikiem, w którym zapisuje rysunkowo to, co się dzieje wokoło.

Kinga Gralak - studentka pierwszego roku grafiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dopiero zaczyna swoją przygodę w świecie designu, bada różne obszary sztuki, eksperymentuje z nimi i wprowadza swoje własne idee. Inspiruje ją połączenie tradycyjnych form z nowoczesnym spojrzeniem w zakresie estetyki.

Julia Iwańczuk - studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Najwięcej inspiracji do tworzenia czerpie ze zwykłego życia, którego piękno, próbuje uchwycić za pomocą ilustracji, zdjęć i słów.

Noworudzka Grupa Twórców Sztuki Alfa-Art - powstała w październiku 2014 roku. Pomysłodawczynią i założycielką grupy jest Beata Jańdzio, która marzyła, aby poszukać osób podobnych sobie, wyciągnąć ich pasje z “szuflad” i pokazać je szerszej widowni. w skład grupy wchodzą: Beata Jandzio, Małgorzata Podgórska, Magdalena Rykowska, Magdalena Ignatowska, Sławomir Gołembiowski, Zbigniew Babiak, Marta Bajer-Bendiuł, Małgorzata, Michał Chyc, Daniel Turkowicz. Grupa zajmuje się m.in.malarstwem, rzeźbą, pirografią (obrazy wypalane na drewnie), sztukaterią i witrażem.

Bekalarium - to miejsce na mapie wyobraźni – inspirujące, energetyczne, magiczne. Trafiasz tam wtedy, gdy jesteś w centrum wydarzeń, a obrazy wokół przesuwają się z prędkością światła. To przestrzeń otwarta na kreację, ruch, rozrywkę i sztukę. Tutaj łączą się one w prawdziwe Królestwo Wyobraźni. Firmą kieruje Agnieszka Bekalarczyk. Nie wyobraża sobie życia bez obrazów. Z wykształcenia kulturoznawca, kierownik produkcji filmowej i operator. Największy sukces to praca w produkcji filmowej POKOTu Agnieszki Holland (2016). W tym roku po raz drugi będzie prowadziła warsztaty filmowe podczas Festiwalu Góry Literatury.